Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7572 EUR EUR - 4.5231 GBP GBP - 5.2396 DKK DKK - 0.6083
Archiwum
01.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 250,00 (+ 2,04%), kukurydza MAR21 - 227,50 (+ 0,55%), rzepak MAJ21 - 496,25 (+ 0,97%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Organizacje rolnicze po raz kolejny zignorowane. Z kim Grzegorz Puda konsultował zmiany w „Piątce dla zwierząt”?

Redakcja

– Każda z zaproponowanych poprawek przez premiera Mateusza Morawieckiego, w których wsłuchaliśmy się w głos rolników, ma swoich zwolenników. One wszystkie współgrają, współistnieją i mam nadzieję, że zostaną dobrze przyjęte przez rolników, ale również przez kolegów z opozycji – mówił na antenie TVP minister rolnictwa Grzegorz Puda o propozycjach zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Problem w tym, że po raz kolejny nowy szef resortu zignorował opinię organizacji rolniczych i nie zapytał ich o zdanie na ten temat.

 

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister Grzegorz Puda podkreślił, że z punktu widzenia resortu rolnictwa przedstawione zmiany w tzw. Piątce dla zwierząt są o tyle istotne, że uwzględniają głosy rolników. Poinformował, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi została powołana specjalna komisja, która od zeszłego piątku pracuje nad przygotowaniem systemu rekompensat. – Chcemy, żeby rekompensaty dotyczyły osób, które rzeczywiście tracą zyski z powodu wprowadzenia ustawy, przede wszystkim przedsiębiorców i rolników – podkreślił szef resortu rolnictwa.

 

Minister zwrócił uwagę, że hodowcy bydła mają wiele różnych form wsparcia w przeciwieństwie do hodowców drobiu i dlatego w przypadku tych ostatnich ubój rytualny został utrzymany.

 

- Czy poprawki do ustawy były jakkolwiek konsultowane z organizacjami rolniczymi? Wiele wskazuje, na to że zdecydowanie nie. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz zdecydowanie zaprzecza, jakoby ktoś kontaktował się z nim w tej kwestii. - Mamy nową propozycję ministra rolnictwa co do ustawy o ochronie zwierząt. Podobno uzgodniona z rolnikami. Chciałbym zapytać, z którymi? Z moją organizacją na pewno nie! Chciałbym zapytać czym siężni cierpienie przy uboju religijnym drobiu od bydła? Chciałbym zapytać jak zostaną wyliczone rekompensaty z tytułu strat dla rolników i firm? Chciałbym zapytać czy przepisy Unii Europejskiej pozwalają na taka wypłatę z budżetu krajowego poza deminimis (środków brakuje na wypłatę bieżących zobowiązań)? Chciałbym zapytać, z których może środków unijnych, z których programów zostaną zdjęte środki przeznaczone na ten cel? Zanim usiądziemy do rozmów, taką wiedzę należy posiadać. Uważam, że my nie chcemy jałmużny. My chcemy pracować i zarabiać, a rząd wszystkie środki przeznaczy na ratowanie życia naszych rodaków, bo jest ono w dużym niebezpieczeństwie – skomentował w mediach społecznościowych Szmulewicz.

 

- Po konferencji prasowej premiera oraz Grzegorza Pudy spytałem kolegów z innych organizacji rolniczych czy zmiana ustawy o ochronie zwierząt była z nimi konsultowana?  Oprócz słów, które nie nadają się do cytowania, usłyszałem słowo nie. Dzisiaj wybrzmi glos rolników w Warszawie – zapowiada Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

 

 

 

Może zainteresuje Cię również:

Przyjechali na interwencję do gospodarstwa. Ujawni

Policjanci z Krzeszowic (woj. małopolskie) przedstawili dwóm

Leśnictwo i łowiectwo pod nadzorem ministra Pudy?

- Samorząd rolniczy stoi na stanowisku, iż przejęcie kompete

Robert Winnicki: Obsesja antyrolnicza, jaką ma Jar

- Pan Grzegorz Puda, na polecenie Jarosława Kaczyńskiego, od