kowalczyk

kps

CenyRolnicze
11 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7514 EUR EUR - 4.5628 GBP GBP - 5.3050 DKK DKK - 0.6137
Archiwum


11.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-226,75 (+ 1,45%), kukurydza CZE21-258,50 (+0,68%), rzepak SIE21-543,25 (+2,11%) [euro/t

10.05.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,10 zł/kg, średnia: 6,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Parlamentarzysta czy zakładnik? Trwa dyscyplinowanie senatorów ws. „Piątki dla zwierząt”

Paweł Hetnał

Wygląda na to, że żaden z parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości nie ma prawa do posiadania własnego zdania w sprawie, tzw. „Piątki dla zwierząt”. W klubie PiS twardą ręką rządzi prezes Jarosław Kaczyński, który zaordynował bezwzględną dyscyplinę w zakresie głosowania za ustawą o ochronie zwierząt. Kilkunastu posłów nie dało się złamać i ponieśli tego konsekwencje w postaci zawieszenia w prawach członka partii. Aktualnie bitwa toczy się o sumienia senatorów PiS. - Apeluję do senatorów aby wykazali pewną lojalność, bo ustalenia prezesa Prawa i Sprawiedliwości, pana Jarosława Kaczyńskiego, na klubie były jasne. Obowiązuje nas dyscyplina i lojalność – powiedział dzisiaj wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Ryszard Terlecki poinformował o planowanych poprawkach do ustawy o ochronie zwierząt przyjętej przez Sejm. Jedna z nich zakłada rekompensaty dla podmiotów związanych z ubojem religijnym, który na mocy wspomnianej ustawy został zakazany. – Odszkodowania i rekompensaty zostaną uruchomione wtedy gdy ustawa wejdzie w życie. Tutaj jest przewidziany rok vacatio legis. Nie będzie to jednorazowa wypłata, ale wsparcie będzie przez 2-3 lata po wprowadzeniu ustawy. (…) W ustawie jest oczywisty błąd i vacatio legis dla zakładów z uboju rytualnego nie będzie trwało 30 dni tylko rok – poinformował dziennikarzy marszałek Sejmu.

 

Jak zauważyli dziennikarze senator Marek Martynowski chciał aby pojawiła się poprawka dotycząca wycofania z ustawy zakazu uboju rytualnego. – To są poprawki indywidualne naszych senatorów. Nie jest to stanowisko klubu parlamentarnego PiS. Apeluję do senatorów aby wykazali pewną lojalność, bo ustalenia prezesa Prawa i Sprawiedliwości, pana Jarosława Kaczyńskiego, na klubie były jasne. Obowiązuje nas dyscyplina i lojalność. Chciałbym podkreślić, że wszystko zależy od większości senackiej, w której jest Koalicja Obywatelska. Chciałbym aby większość doceniła tę nasza inicjatywę i poparła takie poprawki, które na wstępie uzyskają poparcie w Sejmie, żebyśmy się nie ścigali na populizm i demagogię, żebyśmy nie przedstawiali wizji, że ta ustawa ma zrujnować polskie rolnictwo, bo tak nie jest. Ta ustawa ma chronić zwierzęta i ten cel pozostaje aktualny i szczytny. Projekt uzyskał szerokie poparcie ponad podziałami politycznymi – przekonywał Marek Pęk (na zdjęciu).  

 

Czy będą kary dla niesfornych senatorów? – O tym będziemy mówić po głosowaniu i wtedy będziemy podejmować decyzje – stwierdził Terlecki. A co z zawieszonymi posłami? – Na razie zawieszenia dotyczą posłów, a nie senatorów. Trwają rozmowy i spotykamy się indywidualnie z tymi osobami, które miały inne zdanie niż klub i nie dotrzymały zobowiązania dyscypliny – poinformował marszałek Sejmu. A co z Janem Krzysztofem Ardanowskim? – Pan minister ma swoje opinie i swoje uwagi, które nam szczegółowo przedstawił. Natomiast zadeklarował lojalność wobec klubu i zdementował wszystkie pogłoski, które krążą na temat tworzenia grupy frakcyjnej. Jednym słowem, była to pożyteczna i rozwiewająca wątpliwości rozmowa – zakończył Terlecki.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu