Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Coraz mniejsze szanse na szybkie porozumienie Unia Europejska-Mercosour

Redakcja

Komisja Europejska (KE) nie rozpocznie procesu ratyfikacji umowy o wolnym handlu z Mercosurem, dopóki nie wyegzekwuje wymagań środowiskowych wobec krajów Ameryki Południowej. Taką informację podał wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovkis podczas przesłuchanie w Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego. 

 

Kilka krajów unijnych zwróciło się z pytaniami o kwestie środowiskowe związane z wylesianiem Amazonii i przestrzeganie przepisów europejskich. Coraz więcej państw członkowskich i zainteresowanych stron podkreśla znaczenie zrównoważonego rozwoju w krajach Mercosuru, popierając porozumienie paryskie i powstrzymując wylesianie, zwłaszcza w Brazylii.


Wśród krajów krytycznie podchodzących do polityki ochrony środowiska w Brazylii są Francja, Niemcy i Irlandia. Niektóre inne państwa członkowskie UE, takie jak Polska, obawiają się otwarcia jednolitego rynku na produkty, które nie spełniają norm bezpieczeństwa w UE. Komisarz ds. rynku wewnętrznego UE, Thierry Breton, przyznał, że kraje UE są podzielone w kwestii umowy handlowej między UE a Mercosurem z powodu wylesiania w Amazonii i zgodności z przepisami europejskimi. - Nie wszyscy jesteśmy zgodni w tej kwestii i zdecydowanie musimy prowadzić między sobą dalsze dyskusje - powiedział Breton. 

 

Porozumienie UE-Mercosur osiągnięto w czerwcu 2019 r., Po dwudziestu latach negocjacji obie strony osiągnęły konsensus, ale na wdrożenie umowy konieczna jest zgoda wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej i czterech Mercosuru.

 

Jak dotąd Francja, Austria, Holandia, Luksemburg, Irlandia i Belgia otwarcie zadeklarowały, że nie będą popierać ratyfikacji umowy z Mercosurem.

 

 

Źródło: euromeatnews.com

Może zainteresuje Cię również:

Mercosur i wyśrubowane unijne standardy mogą dobić

Copa – Cogeca wraz ze współpracującymi z nią europejskimi or

Portugalia chce umowy z państwami Mercosuru

Rząd portugalski najwyraźniej chce zbliżyć się do podpisania

Brexit gorszy od koronawirusa? Producenci wołowiny

Producenci mięsa wołowego z coraz większym niepokojem patrzą