Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 grudnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7038 EUR EUR - 4.4642 GBP GBP - 4.9426 DKK DKK - 0.5996
Archiwum
01.12.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,50 (- 0,36%), kukurydza STY21 - 189,75 (- 1,94%), rzepak LUT21 - 404,25 (- 1,10%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.11.2020 13:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,20 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,53 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Słoma w drzwiach do ministerstwa. Puda? Nie znamy…

Paweł Hetnał
Agro Unia

- To protest przeciwko powołaniu ministra rolnictwa, który przyszedł wyłącznie po to, żeby to rolnictwo zniszczyć. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Ta słoma w drzwiach wejściowych dla ministerstwa symbolizuje zamknięte drzwi dla takich ludzi, a widać, że Jarosław Kaczyński gra va banque i sprawdza na ile można sobie pozwolić jeśli chodzi o rolnictwo. Pozwala sobie na bardzo dużo, ale nie ma i nie będzie na to naszej zgody – mówił dzisiaj pod gmachem ministerstwa rolnictwa Michał Kołodziejczak z Agro Unii.

 

- Nie będzie zgody na tworzenie polityki przeciwko rolnikom, która wiąże się z zamknięciem największych branż w Polsce, czyli naszej hodowli. Wiemy, że to nie ułamek, to nie wycinek, ale początek polityki przeciwko utrzymaniu i rozwojowi rolnictwa w Polsce. Ministra Ardanowskiego zapamiętamy po tym jak skończył. Potrafił jasno opowiedzieć się przeciwko dyscyplinie partyjnej. Będziemy go też pamiętać za to czego nie zrobił, ale dzisiaj widzimy jasne przeciwstawienie się. Nie mówmy już o tych co odchodzą, bo to nie będzie miało najmniejszego sensu. Czy jesteśmy otwarci na dialog z nowym ministrem? Ministrem, który od razu wchodzi ustawą, która skierowana jest przeciwko rolnikom? Oczekujemy ministra, który będzie się opowiadał za rolnikami, a ten takim nie jest – powiedział dziennikarzom Kołodziejczak.

 

- To jest tak jak z ministrem finansów. Minister finansów musi pilnować kasy nas wszystkich i tak samo jest z ministrem rolnictwa. On ma pilnować rolnictwa, a nie zwijać je. W życiu nie spotkaliśmy się jako środowisko rolników z taka butą i arogancją. Jeśli podczas debaty w Senacie słyszymy z ust nowego ministra, że rolnicy to barbarzyńcy, że jesteśmy ludźmi, którzy znęcają się nad zwierzętami. Na to zgody nie będzie. Zwróćmy uwagę na rubrykę w oświadczeniu majątkowym pana Pudy. Tam jest sformułowane pytanie czy posiada gospodarstwo, czy posiada ziemię. Wpisał tam „nie dotyczy”. To jest jedyny minister rolnictwa, który z rolnictwem nie ma nic wspólnego – stwierdził Marek Miśko, reprezentant polskiego przemysłu futrzarskiego.

 

- Dzisiaj apelujemy do polskich senatorów, którzy w najbliższych dniach będą decydowali o kształcie tej ustawy. Mam nadzieję, że w imię walki politycznej nie pozwolą na niszczenie polskiego rolnictwa. Ta ustawa dotknie ok. 350 tys. gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła. Dotknie również kilkudziesięciu tysięcy gospodarstw zajmujących się hodowlą drobiu oraz kilkuset zakładów mięsnych, których wprowadzenie tych przepisów mocno dotknie. Są zakłady, które z dnia na dzień będą musiały zostać zamknięte ze względu na to, że zajmują się wyłącznie ubojem na cele religijne. Nie ma zgody na niszczenie polskiego rolnictwa. Jutro stanie cała Polska. Będziemy blokowali drogi. Za tydzień, 13 października, spotykamy się w Warszawie na Placu Trzech Krzyży – przypomniał Jacek Zarzecki prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Czas Samoobrony minął. Agro Unia też pójdzie w zap

Dzisiaj w studiu RMF FM redaktor Robert Mazurek gościł czoło

Obornik pod domem posła PiS w Nowych Skalmierzycac

W nocy z poniedziałku na wtorek przed posesją posła Prawa i

Co minister Puda zaproponował sektorowi wołowiny?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawił d