kps

kowalczyk

CenyRolnicze
14 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7374 EUR EUR - 4.5316 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6094
Archiwum


14.05.2021 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,30-7,20 zł/kg, średnia: 6,65 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

14.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-218,00 (+0,93%), kukurydza CZE21-251,00 (+0,30%), rzepak SIE21-547,75 (+2,82%) [euro/t]

Dodaj komunikat

zm skiba

agrifirm

Prof. Elżanowski o protestujących rolnikach: Nastąpiło zjednoczenie sił ciemnoty, chciwości i prostactwa

Redakcja

- Widać, że działania osób związanych z futrzarstwem czy z szeroko rozumianym rolnictwem dążą do osłabienia ustawy – tak protesty rolników wobec tzw. „Piątki dla zwierząt” komentował na antenie TOK FM prof. Andrzej Elżanowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego. Profesor stwierdził, że przewidywane zmiany nie dotkną wcale większości rolników.

 

 - Wciągnięcie w to wszystkich rolników to wynik demagogii i działań krzykaczy, którzy ogłosili, że to jest atak na polskie rolnictwo. Chów zwierząt futerkowych nie jest klasycznym zajęciem polskich rolników, a ubój rytualny również nie dotyczy wszystkich - mówił na antenie TOK FM Elżanowski. 

 

Profesor przyznał, że "zakaz hodowli zwierząt futerkowych jest zdecydowanie do utrzymania, tak samo zakaz uboju rytualnego" wywołał spore oburzenie i opór społeczny. - Nastąpiło zjednoczenie sił ciemnoty, chciwości i prostactwa, żeby nie używać twardszego słowa, które w ogóle nie liczą się z cywilizacyjnym czy etycznym aspektem tej naprawdę historycznej zmiany, tylko ustawicznie operują przesadzonymi argumentami gospodarczymi i demagogią – stwierdził Elżanowski.

 

- Dyskusja o vacatio legis jest inną dyskusją niż o przyjęciu czy odrzuceniu tych ograniczeń. Nad vacatio legis można dyskutować i mogą być to 2 lata, ale przedłużenie poza obecną kadencję Sejmu jest odłożeniem na nieskończoność – stwierdził gość studia TOK FM. - Chcę podkreślić, że środowiska hodowców futerkowych czy rzeźników rytualnych wiedzą od 6 czy 7 lat, że mniej więcej 2/3 społeczeństwa polskiego jest przeciwko temu, jest to w konflikcie z moralnością publiczną. Ja pytam więc, dlaczego inwestują w to i nie uwzględniają tego? – pytał przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego. Dodał, iż hodowcy zwierząt futerkowych i rzeźnicy rytualni dobrze wiedzieli co robią inwestując w ten dział produkcji zwierzęcej. - Podejmowali ryzyko i robili to, co przez większość osób jest uznawane za niezgodne z moralnością publiczną – powiedział Elżanowski.

 

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu