Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Kim jest Grzegorz Puda i co robił nim wszedł do Sejmu?

Paweł Hetnał
gov.pl

- W Polsce kilka lat pracował w jednej z największych instytucji finansowych w Europie. Zanim objął mandat posła jako menedżer z powodzeniem rozwijał jedną z bielskich spółek – to wycinek krótkiego życiorysu posła Grzegorza Pudy, który został niedawno ministrem rolnictwa. Z pewnością było tak jak głosi powyższy fragment komunikatu portalu gov.pl, ale nie da się ukryć, że nowy szef resortu rolnictwa, nim został posłem, żył niemal wyłącznie z diety radnego, a więc ze środków publicznych.

 

Urodził się w 1982 roku w Bielsku-Białej. Studia wyższe ukończył z tytułem magistra-inżyniera w Krakowie. Jak informuje portal rządowy, obecnie jest także popularnym wykładowcą akademickim na jednej z bielskich uczelni. Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w Polsce, jak i za granicą, gdzie pracował dla wiodących firm. W Polsce kilka lat pracował w jednej z największych instytucji finansowych w Europie. Zanim objął mandat posła jako menedżer z powodzeniem rozwijał jedną z bielskich spółek.

 

Doświadczenie samorządowe zdobył m.in. jako koordynator w starostwie powiatowym i Radny Rady Miejskiej Bielska-Białej. Mandat radnego wykonywał niemal przez trzy kadencje, do czasu wyborów do Sejmu w 2015 roku. Objął mandat posła Sejmu VIII kadencji. Przed objęciem stanowiska wiceministra był Wiceprzewodniczącym Komisji Infrastruktury. Jako poseł pełnił także funkcje Sekretarza Sejmu.

 

15 lipca 2019 r. powołany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, które z dniem 15 listopada 2019 roku zostało przekształcone w Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Od 23 lipca 2019 r. jest również pełnomocnikiem rządu do spraw organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku w Katowicach.

 

Prywatnie pasjonat żeglarstwa oraz miłośnik zwierząt działający na ich rzecz w sejmowym zespole.

 

Powyższe „bio” posła Pudy zaprezentowane na portalu gov.pl jest bardzo lakoniczne, a w źródłach internetowych próżno szukać informacji o międzynarodowym i menadżerskim doświadczeniu nowego ministra rolnictwa.

 

Grzegorz Puda, tuż po ukończeniu studiów rolniczych w Krakowie, został radnym Bielska-Białej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Działał w środowisku politycznym najbliższym posła Stanisława Szweda. W 2010 r. po raz drugi został bielskim radnym. Był jednym z aktywniejszych, o ile nie najaktywniejszym członkiem Rady Miejskiej. W kadencji 2010-2014 zajął się sprawą niejasności związanych z budową ośrodka narciarskiego na Dębowcu, który powstał nakładem 29 mln zł. Słuszność realizacji tego przedsięwzięcia budziła ogromne wątpliwości wśród bielszczan. Mieszkańców miasta bulwersował fakt, że obiekt powstał na prywatnych działkach, a czynsze dzierżawne są tak wysokie, że pozwalają właścicielom tych nieruchomości żyć dostatnie przez wiele lat.  Dość napisać, że z tytułu dzierżaw miasto do 2034 roku wypłaci właścicielom gruntów pod ośrodkiem 17 mln zł. Sprawę ewentualnych nieprawidłowości przy realizacji tej inwestycji wnikliwie badał radny Grzegorz Puda. W swoich licznych interpelacjach zadał władzom miasta szereg niewygodnych pytań dotyczących inwestycji. Puda doszukiwał się m.in. informacji o własności gruntów na których powstał ośrodek. Radny próbował m.in. ustalić czy inwestycja była zasadna i czy wszystkie wydzierżawione grunty były konieczne do jej realizacji. Niejasności jakie rozniecił wokół tej inwestycji radny Puda, być może spowodowały, że sprawą zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne. CBA przeprowadziło czynności analityczne, które nie dały podstaw do wszczęcia postępowania kontrolnego czy przygotowawczego. Z pewnością aktywność Pudy, nie tylko w sprawie Dębowca, pozwoliła mu trafić do Sejmu. Gdy został posłem, sprawa ucichła… Niemniej samorządowcem był niezłym i rozpoznawalnym.

 

O doświadczeniu zawodowym Grzegorza Pudy wiemy niewiele. Tuż po ukończeniu studiów rolniczych został radnym Bielska-Białej. Wiele mogłyby powiedzieć o pracy zawodowej nowego ministra jego oświadczenia majątkowe gdy zasiadał w Radzie Miejskiej. W Biuletynie Informacji Publicznej bielskiego urzędu nie sposób doszukać się jednak oświadczeń radnych z lat przed 2012 r.

 

W oświadczeniu majątkowym za 2012 r. Puda wskazał, iż posiada zawieszoną działalność gospodarczą, która w tymże roku nie przyniosła mu żadnego dochodu. Wykazał 5100 zł oszczędności i był posiadaczem Opla Astry z 2008 r. a jego jedynym źródłem utrzymania była dieta radnego, która w skali roku wyniosła 25 689 zł. W 2013 roku aktywność zawodowa ówczesnego radnego była większa, bowiem był specjalistą ds. marketingu w jednej z bielskich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Dodatkowo dla Starostwa Powiatowego w Żywcu koordynował projekt edukacyjny. Z pierwszej działalności wykazał dochód na poziomie niespełna 6500 tys. zł, a z drugiej 1200 zł. Nadal głównym dochodem Pudy była gaża radnego, która w skali roku wyniosła 25 689 zł. Na koniec 2014 roku radny deklarował te same źródła dochodu i oszczędności na sumę nieco przekraczającą 9 tys. zł. Nadal wiodły dochody z funkcji radnego: 25 042 zł. Spółka zoo przyniosła mu dochód w kwocie 8,7 tys. zł, a projekt żywieckiego starostwa wzbogacił go o 14,4 tys. zł.

 

W 2015 r. Puda został posłem. W oświadczeniu majątkowym za 2019 r. czytamy iż Grzegorz Puda, sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej, posiada zasoby pieniężne w wysokości 162 tys. zł. Poseł zaznaczył, że 70,5 tys. zł z tej kwoty to pożyczka na zakup nieruchomości z domem w budowie wzięta od osoby fizycznej. Wspomniany dom, którego Puda jest współwłaścicielem, liczy 196 metrów kw. i wraz z działką o powierzchni 0,15 ha jego wartość to 350 tys. zł.

 

Przyszły minister rolnictwa ma dwa samochody. To Opel Frontera z 2000 roku oraz Citroen C4 z 2008 roku. Jest też właścicielem łodzi typu "Mors", czyli małego jachtu. W najnowszym oświadczeniu nie podał ich wartości, ale w poprzednim - z listopada 2019 roku - Opla wycenił na 12 tys. zł, Citroena na 15 tys. zł, a jacht na 20 tys. zł.

 

Opisane w oświadczeniu uposażenie poselskie Grzegorz Pudy wyniosło 52 543,95 zł, a z diety parlamentarnej otrzymał 30 062,4 zł. Z tytułu pracy w resorcie inwestycji i rozwoju na jego konto wpłynęło 62 578,42 zł, a z tytułu swoich zajęć dydaktycznych - 3,6 tys. zł. Do oświadczenia wpisał też limit na podróże zagraniczne wynoszący 372,4 zł.

 

Puda spłaca kredyt hipoteczny w wysokości 361 674,28 zł, wzięty na zakup działki oraz budowę domu wzięty z drugą osobą w PKO BP w 2018 roku. Posiada też limit zadłużenia na koncie osobistym do kwoty 30 tys. zł w ING Banku Śląsku.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Ministerstwo wypowiedziało się ws. spółdzielni pro

Pod koniec ubiegłego roku samorząd rolniczy zwrócił się do M

Kaczyński o „Piątce dla zwierząt”: Nie blokujmy ba

- Jeżeli chodzi o dobrostan zwierząt to bez najmniejszej wąt

Grzegorz Puda: Musimy dbać o interes rolników, dla

- Osoby z miast są nieprzygotowane na to, że na wsi nie zaws