Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 października 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8734 EUR EUR - 4.5877 GBP GBP - 5.0766 DKK DKK - 0.6165
Archiwum
22.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,00 (- 1,07%), kukurydza LIS20 - 191,25 (+ 0,26%), rzepak LIS20 - 394,75 (- 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ 21.10.2020 13:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,70 - 4,50 zł/kg, średnia: 4,03 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Kaczyński z Lewicą przepchnęli szkodliwą dla rolnictwa ustawę. Minister Ardanowski zachował przyzwoitość

Redakcja

Sejm uchwalił minionej nocy nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. To ogromny cios dla producentów drobiu i wołowiny. Za przyjęciem tych szkodliwych dla rolnictwa zapisów głosowało 356 posłów, 75 było przeciw (w tym 38 należących do klubu Solidarnej Polski i PiS), a 18 wstrzymało się od głosu. Po właściwej stronie opowiedział się minister/ rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. 

 

Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

 

Zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych.

 

Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

 

Projekt ustawy został przyjęty głosami Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy i Koalicji Obywatelskiej (tylko 4 posłów było przeciw). Przeciwko głosowali wszyscy posłowie Konfederacji i w zdecydowanej większości członkowie PSL-Kukiz’15. Z obozu rządzącego 38 posłów zachowało przyzwoitość, w  tym minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski:

 

lista poslow glosujacych ochrona zwierzat cenyrolnicze pl2 

 

Teraz ustawa trafi do Senatu. Gdy przejdzie przez te izbę, wystarczy popis prezydenta, by szkodliwa dla rolników ustawa weszła w życie.

 

Może zainteresuje Cię również:

Poseł Zieliński do protestujących rolników: Więcej

Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Suwałk,

Boję się ludzi, którzy litują się nad zwierzętami,

- Dla neomarksistów celem jest nie tylko likwidacja hodowli

Jutro Polska stanie. Duża siła buntu skumulowała s

- Już jutro cała Polska przypomni sobie jak rolnicy strajkow