Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Wg posła Pudy, zmiany w ustawie o ochronie zwierząt były konsultowane z rolnikami. Tylko z którymi?

Paweł Hetnał

Wczoraj poseł PiS, Grzegorz Puda, który przedstawiał w Sejmie pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, został zapytany czy zapisy projektu były konsultowane z rolnikami. Według posła z Bielska-Białej, proponowane zmiany zostały przedyskutowane z „prawdziwymi” rolnikami, a nie biznesmenami. W czasie posiedzenia Sejmu, Puda nie miał nic do powiedzenia na temat zakazu uboju rytualnego i w jaki sposób po zamknięciu ferm futerkowych będą zagospodarowywane odpady poubojowe.   

 

 - Szanowni państwo, tak, konsultowaliśmy to z rolnikami, ale nie z tymi, którzy są pseudorolnikami, którzy są biznesmenami, ale z tymi, którzy przez tych biznesmenów są poszkodowani i którzy cierpią z powodu fetoru, z powodu owadów, z powodów zanieczyszczenia środowiska, wód gruntowych. Tak, z nimi to było konsultowane i mamy ich duże poparcie – przekonywał poseł Puda. - Jeżeli chodzi o dane, to warto podkreślić, że 73% społeczeństwa, a na wsi - 72% społeczeństwa popiera projekt ustawy o ochronie zwierząt – powiedział parlamentarzysta z Podbeskidzia.

 

Poseł sprawozdawca nie odnosił się w dyskusji do innych zapisów projektu ustawy, niżli zakaz hodowli zwierząt na futra. Nie powiedział też jaką rolę w branży mięsnej pełni hodowla zwierząt futerkowych, która zagospodarowuje większość odpadów poubojowych. Poseł nie zająknął się o ile z tego powodu zapłacą więcej za mięso konsumenci oraz o ile mniej w skupie za swój żywiec otrzymają hodowcy świń czy bydła rzeźnego. Nie wspomniał też, co stanie się z gospodarstwami, które produkują drób i wołowinę dla zakładów eksportujących mięso na rynki muzułmańskie. Nie powiedział też o ile zmniejszy się zapotrzebowanie paszarni na krajowe zboże. Wreszcie jak uzupełnić środki budżetowe, które zostaną wygenerowane po zamknięciu wielu zakładów mięsnych i gospodarstw rolnych?

 

Pozostaje pytanie z jakimi to rolnikami konsultował projekt ustawy poseł Grzegorz Puda? Krajowa Rada Izb Rolniczych nic nie wie na ten temat, podobnie jak i inne organizacje branżowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Standardy Komorowskiego. Ministerstwo proponuje kr

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała od ministerstwa rolnic

Rynek przejmują korporacje, a minister się bawi w

- Jako minister rolnictwa kładę szczególny nacisk na promocj

Przyjechali na interwencję do gospodarstwa. Ujawni

Policjanci z Krzeszowic (woj. małopolskie) przedstawili dwóm