Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.9016 EUR EUR - 4.5477 GBP GBP - 4.9802 DKK DKK - 0.6108
Archiwum
25.09.2020 13:28 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,75 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ 24.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (- 0,90%), kukurydza LIS20 - 172,00 (0,00%), rzepak LIS20 - 380,75 (- 1,42%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Wg posła Pudy, zmiany w ustawie o ochronie zwierząt były konsultowane z rolnikami. Tylko z którymi?

Paweł Hetnał

Wczoraj poseł PiS, Grzegorz Puda, który przedstawiał w Sejmie pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, został zapytany czy zapisy projektu były konsultowane z rolnikami. Według posła z Bielska-Białej, proponowane zmiany zostały przedyskutowane z „prawdziwymi” rolnikami, a nie biznesmenami. W czasie posiedzenia Sejmu, Puda nie miał nic do powiedzenia na temat zakazu uboju rytualnego i w jaki sposób po zamknięciu ferm futerkowych będą zagospodarowywane odpady poubojowe.   

 

 - Szanowni państwo, tak, konsultowaliśmy to z rolnikami, ale nie z tymi, którzy są pseudorolnikami, którzy są biznesmenami, ale z tymi, którzy przez tych biznesmenów są poszkodowani i którzy cierpią z powodu fetoru, z powodu owadów, z powodów zanieczyszczenia środowiska, wód gruntowych. Tak, z nimi to było konsultowane i mamy ich duże poparcie – przekonywał poseł Puda. - Jeżeli chodzi o dane, to warto podkreślić, że 73% społeczeństwa, a na wsi - 72% społeczeństwa popiera projekt ustawy o ochronie zwierząt – powiedział parlamentarzysta z Podbeskidzia.

 

Poseł sprawozdawca nie odnosił się w dyskusji do innych zapisów projektu ustawy, niżli zakaz hodowli zwierząt na futra. Nie powiedział też jaką rolę w branży mięsnej pełni hodowla zwierząt futerkowych, która zagospodarowuje większość odpadów poubojowych. Poseł nie zająknął się o ile z tego powodu zapłacą więcej za mięso konsumenci oraz o ile mniej w skupie za swój żywiec otrzymają hodowcy świń czy bydła rzeźnego. Nie wspomniał też, co stanie się z gospodarstwami, które produkują drób i wołowinę dla zakładów eksportujących mięso na rynki muzułmańskie. Nie powiedział też o ile zmniejszy się zapotrzebowanie paszarni na krajowe zboże. Wreszcie jak uzupełnić środki budżetowe, które zostaną wygenerowane po zamknięciu wielu zakładów mięsnych i gospodarstw rolnych?

 

Pozostaje pytanie z jakimi to rolnikami konsultował projekt ustawy poseł Grzegorz Puda? Krajowa Rada Izb Rolniczych nic nie wie na ten temat, podobnie jak i inne organizacje branżowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Głos rolnika: Chcą z nas zrobić parobków

- To jest ustawa antypolska, to jest ustawa, której celem je

Zapisy ustawy o ochronie zwierząt mogą budzić wątp

Eksperci nie zostawiają suchej nitki na noweli ustawy o ochr

Minister Ardanowski uważa, że ustawa o ochronie zw

- Bardzo mnie to smuci, że PiS, partia której zawierzyłem, p