Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 października 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.8860 EUR EUR - 4.5890 GBP GBP - 5.0607 DKK DKK - 0.6168
Archiwum
27.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,75 (- 0,72%), kukurydza LIS20 - 197,50 (+ 0,51%), rzepak LIS20 - 387,75 (- 0,89%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Ograniczenia uboju rytualnego nie poprawią losu zwierząt, a mogą go pogorszyć

Redakcja

Krajowa Rada Izb Rolniczych wzywa o nie wszczynanie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, przy udziale Forum Młodych PiS. - Za szczególnie szkodliwe dla gospodarstw rolnych uznajemy propozycje dotyczące zakazu uboju rytualnego oraz zakazu hodowli zwierząt futerkowych – czytamy w stanowisku KRIR.

 

Wg samorządu rolniczego rozwiązania te negatywnie wpłyną na ekonomię gospodarstw rolnych, doprowadzając do pogorszenia sytuacji finansowej rolników i ich rodzin. Wpłynie to także na cały sektor rolno–przemysłowy, zmniejszając znaczenie polskich przedsiębiorstw, w szczególności na światowym rynku mięsa wołowego i drobiowego. Należy mieć na uwadze zwiększenie działalności sektora usług utylizacyjnych oraz dochodów przedsiębiorców zagranicznych, przede wszystkim niemieckich. Brak zwierząt futerkowych bowiem spowoduje, że odpady z hodowli drobiu (którymi są karmione zwierzęta futerkowe), będą musiały podlegać utylizacji, a w sektorze tym widoczna jest duża ekspansja przedsiębiorstw zagranicznych.

 

W opinii KRIR, ograniczenia uboju rytualnego nie poprawią losu zwierząt, a mogą go pogorszyć, bo zwierzęta, które nie będą mogły być ubite w Polsce, będą transportowane często setki kilometrów do państw, gdzie taki rytuał jest legalny. Planuje się zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt – pytanie kto ma decydować o tym czym jest humanitarne traktowanie? Nie tak dawno, bo na początku 2020 r. za sprawą posłów PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz’15 w Sejmie dyskutowano na temat ograniczenia organizacjom pozarządowym wstępu na teren prywatny rolnika. Przepisy miały ukrócić nadużycia, jakich dopuszczają się przedstawiciele organizacji prozwierzęcych, często nie posiadający wystarczającej wiedzy w zakresie chowu i hodowli zwierząt gospodarskich, co prowadziło do nadużywania i nadinterpretacji zapisów ustawy. Teraz partia rządząca zapowiada zmiany, które idą w zupełnie innym kierunku. Projektodawcy nie przeanalizowali skutków finansowych zakazu hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenia uboju rytualnego. Konsekwencje finansowe będą również dla budżetu państwa z tytułu utraconych wpływów podatkowych od tych branż.

 

Krajowa Rada Izb Rolniczych popiera dążenia do poprawy dobrostanu zwierząt. -  Niemniej jednak priorytetem powinno być dbanie o rozwój polskiej gospodarki i dobro polskich rolników. Nie zgadzamy się na propozycje, które z góry likwidują gałąź gospodarki – czytamy w oświadczeniu Rady.

 

Może zainteresuje Cię również:

Władza chce ujarzmić wściekłych rolników? Piątka d

Zaplanowane na dzisiaj posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictw

Grzegorz Puda: Niektóre środowiska rozpętały wokół

- Nikt lepiej nie rozumie przyrody, natury jak rolnicy. Byci

Jan Krzysztof Ardanowski: Wierzę w rozsądek i opam

- Z ogromnym niepokojem i smutkiem odbieram informacje, że s