Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
30 października 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.9563 EUR EUR - 4.6188 GBP GBP - 5.1269 DKK DKK - 0.6202
Archiwum
30.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,25 (+ 0,12%), kukurydza LIS20 - 192,25 (+ 0,13%), rzepak LIS20 - 377,50 (- 0,53%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.10.2020 14:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,48 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Phil Hogan złamał zasady reżimu koronawirusowego. Zrezygnował z funkcji komisarza

Paweł Hetnał

Phil Hogan, unijny komisarz ds. handlu, wczoraj wieczorem złożył dymisję na ręce przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Hogan i około 80 innych osób wzięło udział w kolacji dla członków klubu golfowego w hotelu w zachodniej Irlandii. Naruszyło to obostrzenia związane z koronawirusem.

 

Irlandzka minister rolnictwa, Dara Calleary, zrezygnowała z udziału w tym samym wydarzeniu.  Ministerstwo Zdrowia w Dublinie oskarża również Hogana o naruszenie innych „środków pandemicznych”. - Stawało się coraz bardziej jasne, że kontrowersje związane z moją niedawną wizytą w Irlandii odwróciły moją uwagę od mojej pracy jako komisarza UE i podważy moją pracę w nadchodzących ważnych miesiącach - powiedział Hogan, wyjaśniając swój ruch w środę wieczorem. 

 

Szefowa Komisji Ursula von der Leyen doświadczyła pierwszych poważnych zawirowań w swoim zespole dziewięć miesięcy po objęciu urzędu. - Szanuję jego decyzję - powiedziała von der Leyen. - Był cennym i szanowanym członkiem komisji. Życzę mu wszystkiego najlepszego na przyszłość - dodała.

 

Komisarz ds. Handlu jest jednym z najważniejszych stanowisk we wpływowych władzach Brukseli, ponieważ jest odpowiedzialny za negocjowanie umów handlowych w imieniu wszystkich 27 państw członkowskich z partnerami na całym świecie. Po rezygnacji Hogana, Irlandia może zaproponować nowego komisarza.

 

 

Hogan z partii Fine Gael objął stanowisko komisarza UE ds. Handlu 1 grudnia. Wcześniej pracował w Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera jako komisarz ds . rolnictwa. Na początku lat 80. ekonomista tymczasowo prowadził rodzinne gospodarstwo, zanim został posłem, a później m.in. był ministrem środowiska. Hogan jest uważany za doświadczonego i polityka i negocjatora. Ostatnio Irlandczyk był nawet wymieniany jako potencjalny nowy dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jednak ze względu na opóźnienie nowej nominacji na stanowisko WTO postanowił nie startować.

 

Jako komisarz ds. handlu Hogan zainwestował dużo czasu w projekt rozstrzygnięcia sporu handlowego z USA. Niedawno wynegocjował umowę z Waszyngtonem dotyczącą wzajemnych ulg celnych. Krótko wcześniej Stany Zjednoczone odstąpiły od zamierzonego zaostrzenia ceł karnych na produkty z Niemiec i innych krajów UE. Innymi ważnymi tematami dla Hogana były planowane porozumienie handlowe między UE a Wielką Brytanią oraz fundamentalny przegląd aktualnej polityki handlowej UE. Powinno to również obejmować kwestię, czy UE ma odpowiednie instrumenty, aby chronić się przed nieuczciwymi praktykami konkurencyjnymi.

 

Źródło: Agrarheute

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Polowania zbiorowe zabronione. Będzie więcej dzikó

Obostrzenia związane z koronawirusem sprawiają, że obowiązuj

Działania marketingowe rynku mięsnego w cieniu kor

Rynek mięsny wciąż walczy o swoją pozycję. Polska należy do

250 mln zł wsparcia dla gmin, na których funkcjono

Ćwierć miliarda złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19