Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Phil Hogan złamał zasady reżimu koronawirusowego. Zrezygnował z funkcji komisarza

Paweł Hetnał

Phil Hogan, unijny komisarz ds. handlu, wczoraj wieczorem złożył dymisję na ręce przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Hogan i około 80 innych osób wzięło udział w kolacji dla członków klubu golfowego w hotelu w zachodniej Irlandii. Naruszyło to obostrzenia związane z koronawirusem.

 

Irlandzka minister rolnictwa, Dara Calleary, zrezygnowała z udziału w tym samym wydarzeniu.  Ministerstwo Zdrowia w Dublinie oskarża również Hogana o naruszenie innych „środków pandemicznych”. - Stawało się coraz bardziej jasne, że kontrowersje związane z moją niedawną wizytą w Irlandii odwróciły moją uwagę od mojej pracy jako komisarza UE i podważy moją pracę w nadchodzących ważnych miesiącach - powiedział Hogan, wyjaśniając swój ruch w środę wieczorem. 

 

Szefowa Komisji Ursula von der Leyen doświadczyła pierwszych poważnych zawirowań w swoim zespole dziewięć miesięcy po objęciu urzędu. - Szanuję jego decyzję - powiedziała von der Leyen. - Był cennym i szanowanym członkiem komisji. Życzę mu wszystkiego najlepszego na przyszłość - dodała.

 

Komisarz ds. Handlu jest jednym z najważniejszych stanowisk we wpływowych władzach Brukseli, ponieważ jest odpowiedzialny za negocjowanie umów handlowych w imieniu wszystkich 27 państw członkowskich z partnerami na całym świecie. Po rezygnacji Hogana, Irlandia może zaproponować nowego komisarza.

 

 

Hogan z partii Fine Gael objął stanowisko komisarza UE ds. Handlu 1 grudnia. Wcześniej pracował w Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera jako komisarz ds . rolnictwa. Na początku lat 80. ekonomista tymczasowo prowadził rodzinne gospodarstwo, zanim został posłem, a później m.in. był ministrem środowiska. Hogan jest uważany za doświadczonego i polityka i negocjatora. Ostatnio Irlandczyk był nawet wymieniany jako potencjalny nowy dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jednak ze względu na opóźnienie nowej nominacji na stanowisko WTO postanowił nie startować.

 

Jako komisarz ds. handlu Hogan zainwestował dużo czasu w projekt rozstrzygnięcia sporu handlowego z USA. Niedawno wynegocjował umowę z Waszyngtonem dotyczącą wzajemnych ulg celnych. Krótko wcześniej Stany Zjednoczone odstąpiły od zamierzonego zaostrzenia ceł karnych na produkty z Niemiec i innych krajów UE. Innymi ważnymi tematami dla Hogana były planowane porozumienie handlowe między UE a Wielką Brytanią oraz fundamentalny przegląd aktualnej polityki handlowej UE. Powinno to również obejmować kwestię, czy UE ma odpowiednie instrumenty, aby chronić się przed nieuczciwymi praktykami konkurencyjnymi.

 

Źródło: Agrarheute

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Polskie rozwiązania były inspiracją dla twórców Zi

- Rolniczy "Zielony Ład" stanowi dużą szansę dla rolnictwa w

Czy komisarz Wojciechowski wsłucha się w głos hodo

Hodowcyrazem, wspólna inicjatywa największych organizacji zr

Producenci ziemniaków totalnie odcięci od rynków z

Producenci warzyw, zwłaszcza ziemniaków i cebuli, są zrozpac