Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Ośrodki Doradztwa Rolniczego z pomocą w sprzedaży oraz zakupie płodów rolnych i innych produktów

Hanna Krugiełka

Wciąż rośnie świadomość żywieniowa konsumentów, którzy chętnie nabywają zdrowe produkty, zwracają uwagę na ich skład i wybierają te pozbawione konserwantów, uzupełniaczy i substancji chemicznych. Dlatego możliwość zakupu np. mięsa, mleka, warzyw czy owoców bezpośrednio od rolnika stała się wręcz poszukiwana. Chętnie nie tylko jemy zdrowo, ale także zwracamy uwagę na zdrowy styl życia. Z tego powodu wypoczynek na wsi, bez zanieczyszczonego powietrza, w pobliżu natury i z możliwością zdrowej kuchni staje się nie tylko modny, ale nawet poszukiwany. Farmerzy z kolei wciąż poszukują nowych dróg zbytu swoich produktów i usług. Naprzeciw tym potrzebom wyszły Ośrodki Doradztwa Rolniczego, które od 1.06.2020 r. pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wdrażają stronę „Polski e-bazarek”. Platforma ta umożliwia darmowe wystawianie ofert sprzedaży produktów i usług związanych z rolnictwem.

 

Wspomniane rozwiązanie to portal internetowy www.polskiebazarek.pl. O samym jego powstaniu, nawigacji, rejestracji i pomocy dla użytkowników pisaliśmy na naszych łamach w czerwcu - kliknij tutaj. Teraz postanowiliśmy sprawdzić jak rozwija się i funkcjonuje ta potrzebna, pomocna rolnikom inicjatywa.

 

- Strona rozwinęła się na tyle, że w tej chwili mamy 1015 ogłoszeń na stronie. Część z nich stanowią ogłoszenia z zakresu turystyki: turystyka wiejska w tym agroturystyka, usługi około turystyczne, dużo jest ogłoszeń owocowo-warzywnych, trochę z zakresu sprzedaży produktów przetworzonych. Nadal mało jest osób zajmujących się rękodziełem. Utworzyliśmy też zakładkę "kupię/szukam" dla osób chcących kupić coś, ale nie znaleźli tego w ogłoszeniach zamieszczonych przez rolników/przedsiębiorców - powiedziała redakcji Marta Kondraciuk - wojewódzki koordynator ds. wielkopolskiego e-bazarku.

 

O rozwój „e-bazarku” i działania promocyjne zapytaliśmy również w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. W tym województwie zarejestrowano do tej pory 735 ogłoszeń produktów. W miesięczniku „Aktualności rolnicze”, wydawanym przez Lubuski Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, regularnie ukazują się informacje na jego temat. Rolnicy odwiedzający siedzibę LODR mają dostęp do drukowanych materiałów informacyjnych i mogą liczyć na wszelką pomoc pracowników dotyczącą na przykład rejestracji czy obsługi portalu (na równie kompetentną i życzliwą pomoc udzielaną osobiście przez pracowników można liczyć we wszystkich województwach oraz korzystając z numeru telefonu infolinii, podanego w lewym górnym rogu strony).

 

Poniżej podajemy dane mówiące o ilości zarejestrowanych ogłoszeń na portalu e-bazarek we wszystkich województwach, według stanu na dzień 6.08. 2020, godzina 7.00.

Lp.

WOJEWÓDZTWO

ILOŚĆ REJESTRACJI

1.

dolnośląskie

994

2.

kujawsko-pomorskie

623

3.

lubelskie

643

4.

lubuskie

735

5.

łódzkie

1496

6.

małopolskie

1100

7.

mazowieckie

1348

8.

opolskie

995

9.

podkarpackie

2385

10.

podlaskie

1158

11.

pomorskie

641

12.

śląskie

684

13.

świętokrzyskie

671

14.

warmińsko-mazurskie

1442

15.

wielkopolskie

1015

16.

zachodniopomorskie

582

 

Zarówno regionalne, jak i ogólnopolskie stacje telewizyjne oraz strony internetowe promują portal.

 

W przypadku Wielkopolski, informacje o e-bazarku na swoich stronach zamieściło kilka gmin w województwie. Miały miejsce wiadomości w następujących programach telewizyjnych - TVP 3 Poznań: Wydarzyło się w Wielkopolsce... - Wielkopolska Warta Poznania (7.07.2020) oraz Teleskop (16.06.2020), TV WIELKOPOLSKA, a także na stronie internetowej: www.lepszypoznan.pl.

 

 

Ciekawym sposobem spopularyzowania e-bazarku jest konkurs rysunkowy, kierowany do dzieci. Organizuje go Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Informacje na jego temat znajdują się pod linkiem - kliknij. 

 

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w celu promocji i rozpowszechnienia informacji o e-bazarku zorganizował wydarzenie: „Od pola i zagrody do stołu, czyli dziedzictwo Wielkopolski – stoiska wystawiennicze wraz z multimedialną prezentacją postępu hodowlanego”. Jest ono organizowane w nowej formule ze względu na utrudnienia związane z występującym zagrożeniem epidemicznym COVID-19. Podczas imprezy specjaliści z poszczególnych związków hodowców z każdej z grup zwierząt i z zakresu systemów certyfikacji produktów przedstawią multimedialne prezentacje na temat poszczególnych gatunków i ras zwierząt hodowlanych, sposobów zapewnienia dobrostanu zwierząt, organizacji krótkich łańcuchów dostaw żywności, certyfikacji produktów pochodzenia rolniczego itp. .Dodatkowo, podczas imprezy możliwe będzie zwiedzanie stoisk wystawienniczych połączone z degustacją produktów wytworzonych lokalnie, pochodzących od podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność przetwórczą (wędliny, sery) i usługową (m.in. agroturystyczną) oraz obejrzenie pokazów konnych. Impreza odbędzie się 27.08 w Sielinku.

 

Ze względu na sytuację związaną z epidemią Covid-19 wymagana jest rejestracja uczestników. Można to zrobić telefonicznie pod numerem: 519 623 387. - Będzie merytorycznie i smacznie. Świetni producenci przyjadą!” serdecznie zachęca do udziału w imprezie Marta Kondraciuk - wojewódzki koordynator  ds. wielkopolskiego e-bazarku. Więcej informacji o wydarzeniu w Sielinku można zdobyć otwierając link - kliknij. 

 

Osoby zaangażowane w działanie portalu e-bazarek prawie jednogłośnie podkreślają jego zaletę, którą jest tak cenna w czasie epidemii możliwość bezpiecznych zakupów przez Internet. Użytkownicy natomiast, oprócz tego, że sprzedawana żywność jest świeża i zdrowa, cieszą się z możliwości nabycia polskich produktów.

 

Portal cenyrolnicze.pl kibicuje rozwojowi portalu i zachęca Czytelników do rejestracji. Dlaczego nie spróbować nowych dróg sprzedaży? Przynajmniej warto zapoznać się z proponowanymi przez portal kategoriami: www.polskiebazarek.pl (najpierw należy wybrać województwo).

 

Jeśli temat e-bazaru zainteresuje naszych Czytelników, z chęcią znów sprawdzimy rozwój tego ciekawego portalu.

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Termin składania wniosków o przyznanie pomocy na m

Termin przyjmowania wniosków o przyznane pomocy na "Wsparcie

E-sprzedaż płodów rolnych: sprzedaż, zbyt, zaplecz

Sprzedaż wszelkich produktów przez internet stanowi coraz wi

Nawet 500 tys. zł na wsparcie działalności gospoda

Od 26 października 2020 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski