Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 stycznia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7255 EUR EUR - 4.5354 GBP GBP - 5.0920 DKK DKK - 0.6096
Archiwum
22.01.2021 13:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 5,90 zł/kg, średnia: 5,60 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 21.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 232,50 (- 0,64%), kukurydza MAR21 - 213,75 (+ 0,12%), rzepak LUT21 - 433,75 (+ 1,46%) [euro/tona] +++ +++ +++

Bruksela wzywa Chiny do złagodzenia kontroli dotyczących handlu żywnością

Redakcja

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie w związku z nowo utworzonymi barierami dla eksportu żywności do Chin. Urzędnicy z Brukseli informują, że Chiny coraz częściej podejmują kroki w celu powstrzymania pandemii Covid-19 poprzez ograniczenia w imporcie produktów rolnych. Argument Azjatów jest coraz częściej używany do przeprowadzania nieuzasadnionych kontroli i inspekcji oraz do żądania certyfikacji.

 

Na początku tego roku Chińczycy krytykowani za zbyt późne działania zmierzające do ograniczenia epidemii koronawirusa. Kiedy infekcja Covid-19 wystąpiła wśród personelu w amerykańskim i europejskim przemyśle mięsnym i spożywczym, Chińczycy zażądali dodatkowej kontroli importu z tych krajów. Ponadto pod pretekstem kryzysu, Chiny rozszerzyły i zaostrzyły dotychczasowe kontrole i inspekcje rewidujące import towarów z UE, zwłaszcza mięsa i ryb. Ponadto całkowicie zablokowano pozwolenia na przywóz wołowiny i drobiu.

 

Komisja Europejska przypomniała również chińskim władzom o aktualnych licencjach importowych, które obowiązują w przypadku drobiu i wołowiny. - Handel dwustronny między UE a Chinami powinien opierać się na zasadzie wzajemności i równych szans, a także na jasnych i zrozumiałych przepisach - powiedział komisarz UE ds. Handlu Phil Hogan.

 

Hogan zwrócił się do Pekinu o zreformowanie istniejącego systemu i zapewnienie dostępu do rynku europejskim towarom, usługom i inwestorom. Wiceprezydent UE, Valdis Dombrovskis, dał jasno do zrozumienia, że przed następnym szczytem Euro-Chiny, który odbędzie się we wrześniu, należy ten temat rozwiązać.

 

Może zainteresuje Cię również:

Śmierć współmałżonka? Pomoc covidowa nie przysługu

„Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych COVID-19” nie pr

Dlaczego ministerstwo rolnictwa wspiera tucz hotel

- Pomoc publiczna powinna być ukierunkowana tylko dla podmio

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przed

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że