Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Bruksela wzywa Chiny do złagodzenia kontroli dotyczących handlu żywnością

Redakcja

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie w związku z nowo utworzonymi barierami dla eksportu żywności do Chin. Urzędnicy z Brukseli informują, że Chiny coraz częściej podejmują kroki w celu powstrzymania pandemii Covid-19 poprzez ograniczenia w imporcie produktów rolnych. Argument Azjatów jest coraz częściej używany do przeprowadzania nieuzasadnionych kontroli i inspekcji oraz do żądania certyfikacji.

 

Na początku tego roku Chińczycy krytykowani za zbyt późne działania zmierzające do ograniczenia epidemii koronawirusa. Kiedy infekcja Covid-19 wystąpiła wśród personelu w amerykańskim i europejskim przemyśle mięsnym i spożywczym, Chińczycy zażądali dodatkowej kontroli importu z tych krajów. Ponadto pod pretekstem kryzysu, Chiny rozszerzyły i zaostrzyły dotychczasowe kontrole i inspekcje rewidujące import towarów z UE, zwłaszcza mięsa i ryb. Ponadto całkowicie zablokowano pozwolenia na przywóz wołowiny i drobiu.

 

Komisja Europejska przypomniała również chińskim władzom o aktualnych licencjach importowych, które obowiązują w przypadku drobiu i wołowiny. - Handel dwustronny między UE a Chinami powinien opierać się na zasadzie wzajemności i równych szans, a także na jasnych i zrozumiałych przepisach - powiedział komisarz UE ds. Handlu Phil Hogan.

 

Hogan zwrócił się do Pekinu o zreformowanie istniejącego systemu i zapewnienie dostępu do rynku europejskim towarom, usługom i inwestorom. Wiceprezydent UE, Valdis Dombrovskis, dał jasno do zrozumienia, że przed następnym szczytem Euro-Chiny, który odbędzie się we wrześniu, należy ten temat rozwiązać.

 

Może zainteresuje Cię również:

Producenci ziemniaków totalnie odcięci od rynków z

Producenci warzyw, zwłaszcza ziemniaków i cebuli, są zrozpac

Rolnik na kwarantannie jak trendowaty. Weterynarz

Pani Ewie z woj. świętokrzyskiego wyprosiła się maciora. Pro

Czy szczepionki na COVID-19 dla zwierząt mają sens

Rosja poinformowała, że jako pierwsza na świecie utworzyła i