Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 grudnia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7367 EUR EUR - 4.4769 GBP GBP - 4.9904 DKK DKK - 0.6015
Archiwum
01.12.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,50 (- 0,36%), kukurydza STY21 - 189,75 (- 1,94%), rzepak LUT21 - 404,25 (- 1,10%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.11.2020 13:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,20 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,53 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Duda dziękuje rolnikom za poparcie. Będzie wyrównanie dopłat?

Redakcja
prezydent.pl

Podczas wywiadu dla redakcji programu „Tydzień”, który jest emitowany w Telewizji Polskiej, Andrzej Duda został poproszony o refleksję na temat poparcia jakie uzyskał na polskiej wsi. Wg danych rozpowszechnianych w mediach, 81 proc. rolników poparło dotychczasowego prezydenta. - Przede wszystkim wielkie dziękuję za zaufanie. W jakimś sensie jest to dla mnie wzruszające, bo traktuję to także jako ocenę – z jednej strony – mojej pracy, ale z drugiej – mojego stosunku do obszarów wiejskich, do życia na wsi, do wartości, jakie polska wieś, polscy rolnicy w sobie noszą – mówił prezydent.

 

- Cieszę się, bo rzeczywiście starałem się je bardzo mocno podkreślać i o nie dbać przez całe pięć lat prezydentury. Ten wynik faktycznie pokazuje, że to zostało dostrzeżone, za co jestem ogromnie wdzięczny i co traktuję jako dodatkowe, coraz większe dla mnie zobowiązanie – stwierdził Duda.

 

W rozmowie nie zabrakło wałkowanego od wielu miesięcy tematu wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników do poziomu takiego, jaki otrzymują farmerzy z Europy Zachodniej. - Z całą pewnością będę do tego obligował rząd. Poprzednio podniesiono dopłaty bezpośrednie, dodano po prostu pieniądze z innych zakładek – jak to się mówi. I przez najbliższą perspektywę finansową być może również trzeba będzie podjąć podobne zabiegi. Natomiast przede wszystkim chcę podkreślić jedno: dla mnie ogromnie ważny jest rozwój obszarów wiejskich, a tu możemy dysponować bardzo różnymi środkami w tym celu. Przecież to nie są tylko środki właśnie dokładnie na rozwój obszarów wiejskich, ale to także kwestia polityki spójności. Więc tych pieniędzy na polską wieś można przeznaczyć bardzo dużo i z całą pewnością będę tu obligował rząd do takiej polityki, by właśnie jak najwięcej tych środków wędrowało na polską wieś – także z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Bo to są także małe przetwórnie – taka wiejska przedsiębiorczość, którą w Polsce trzeba w ogromnym stopniu odbudowywać – odpowiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent przekonywał również o kluczowej roli gospodarstwa rodzinnego dla polskiego rolnictwa. - Odwiedziłem wiele gospodarstw rolnych, choćby w czasie kampanii. Ale też przez całe pięć lat odwiedzałem polskich rolników i wiem dzisiaj, co to znaczy polski rolnik na gospodarstwie rodzinnym. Że często ma zgromadzony bardzo duży majątek. Może to nie jest pieniądz w ręku. Ale są to ludzie wykształceni, którzy zainwestowali w swoje gospodarstwa ogromne pieniądze i rzeczywiście uprawiają dziś rolę w sposób bardzo zmechanizowany. Ale jednocześnie nie jest to przemysł. To jeszcze cały czas ziemia dotknięta ręką rolnika. I to jest nasza ogromna wartość, dlatego że dzisiaj na tego typu produkcję rolną stawia się także w Unii Europejskiej. Jeżeli mówimy tam o Zielonym Ładzie, to mówimy o mniejszej ilości pestycydów, nawozów – w związku z tym o znacznie bardziej ekologicznej, przyjaznej człowiekowi produkcji rolnej. Ale takiej, która właśnie nie ma charakteru przemysłowego. I takie jest dzisiaj w ogromnej części polskie rolnictwo. Na pewno musimy to pielęgnować – właśnie gospodarstwa rodzinne jako fundament naszego ustroju rolnego. One powinny być wielkimi beneficjentami tych środków – mówił Duda.

 

 

Źródło/zdjęcie: prezydent.pl

Może zainteresuje Cię również:

Jarosław Sachajko: Po piętnastu latach w Unii pols

W nadchodzącej siedmiolatce prognozuje się dopłaty dla polsk

Prezes Vivy domaga się spotkania z Andrzejem Dudą

Po zapowiedziach prezydenta RP Andrzeja Dudy dotyczących zaw

Agencja wypłaca zaliczki na dopłaty bezpośrednie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontynuuje