kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
06 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.8066 EUR EUR - 4.5829 GBP GBP - 5.2908 DKK DKK - 0.6163
Archiwum


06.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-253,50 (+ 2,01%), kukurydza CZE21-258,25 (+2,89%), rzepak SIE21-540,50 (+3,49%) [euro/t

05.05.2021 13:22 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,50 zł/kg, średnia: 6,96 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

ph konrad

zm skiba

Gospodarstwa rolne zostaną pogrzebane pod nowymi wymogami polityki środowiskowej i klimatycznej

Redakcja

Wielu unijnych ministrów rolnictwa krytykuje strategię Brukseli „Od pola do stołu” w ramach tzw. „Zielonego Ładu”. Przypomnijmy, iż Komisja Europejska proponuje ograniczenie stosowania środków ochrony roślin o 50 procent i nawozów o 20 procent do 2030 roku. Wielu unijnych ministrów rolnictwa obawia się, że część sektora rolnego przeniesie się do krajów spoza wspólnoty.

 

Green Deal to koncepcja komisarzy europejskich, Fransa Timmermansa (środowisko + klimat + różnorodność biologiczna) i Stelli Kyriakides (zdrowie + bezpieczeństwo żywności). Na pierwszym spotkaniu 27 ministrów rolnictwa UE, któremu przewodniczyła ich niemiecka koleżanka Julia Klöckner, dokumenty strategiczne „Zielonego Ładu” ponownie spotkały się z krytyką. Wielu ministrów rolnictwa obawia się, że część sektora rolnego przeniesie się do krajów spoza UE, podczas gdy większość krajów UE popiera cel bardziej zrównoważonej produkcji żywności.

 

Wielu ministrów obawia się, że gospodarstwa zostaną pogrzebane pod nowymi wymogami polityki środowiskowej i klimatycznej. Komisja proponuje ograniczenie stosowania środków ochrony roślin o 50 procent i nawozów o 20 procent do 2030 roku. Wielu ministrów rolnictwa chce najpierw „oceny wpływu” nowych środków od Komisji. Czternastu z 27 ministrów UE już teraz jest przeciwnych budżetom przeznaczonym na przekształcenie lub modernizację wspólnej polityki rolnej (WPR).

 

Komisarz UE ds. Zdrowia Stella Kyriakides podkreśliła, że cele redukcji w zakresie ochrony upraw i nawożenia odpowiadają dokładnie poziomowi zrównoważonego rozwoju, do którego dąży Komisja. Na zakończenie spotkania komisarz UE ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski przyznał, że poglądy ministrów UE na temat strategii „od pola do stołu” i strategii różnorodności biologicznej są nadal bardzo różne. Dotyczy to także nowego instrumentu, który chce wprowadzić Bruksela, tzw. Narodowych planów strategicznych. Kraje UE muszą wskazać, w jaki sposób w praktyce wprowadzą elementy Zielonego Ładu (w swojej polityce rolnej).

 

Wojciechowski powtórzył, jak ważny jest wyższy budżet rolny w celu wsparcia finansowego rolników w realizacji Zielonego Ładu. Pomimo nieporozumień między ministrami rolnictwa UE, Julia Klöckner zapowiedziała, że planowane jest przyjęcie przez ministrów reformy WPR i strategii „od pola do stołu” już w październiku.

 

Źródło: Pig Business

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu