Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7585 EUR EUR - 4.4574 GBP GBP - 4.8811 DKK DKK - 0.5991
Archiwum
18.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,50 (+ 1,43%), kukurydza LIS20 - 171,50 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 395,00 (+ 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2020 13:42 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,85 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++

Prywatne zoo, park dzikich zwierząt - sposób na biznes dla rolnika

Hanna Krugiełka

Prywatne ogrody zoologiczne, parki dzikich zwierząt, nawet safari, to obiekty, które powstają w naszym kraju już od dawna. Ich właściciele prześcigają się w pomysłach na przyciąganie klientów, których wydaje się im nie brakuje. „90 gatunków - 5 kontynentów! Atrakcje dla całej rodziny: pokazowe karmienia, grillbary, ZOO kolejki, mini ZOO, jazda na kucach, akcelerator emocji, figlarnia” - zachęca reklama jednego z nich. Prawie każdy wyobrazi sobie szczęśliwe i roześmiane maluchy oraz twarze zadowolonych rodziców. Idąc dalej, operatywnemu rolnikowi pozostaje tylko ogrodzenie łąki czy nieużytku, postawienie kilku wiat, zakup zwierząt i ZOO gotowe. Tylko kasować pieniądze za bilety od tłumnie przybywających gości. Wizja całkiem miła i przecież realna, bo niektórym się udało, ale czy sprawa założenia prywatnego ogrodu zoologicznego jest tak prosta jak nam się wydaje w pierwszej chwili? Czy ARiMR dofinansuje nasze przedsięwzięcie?

 

OGRÓD ZOOLOGICZNY


Ogród zoologiczny to urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie są przetrzymywane oraz eksponowane przez co najmniej siedem dni w roku żywe zwierzęta gatunków dziko występujących (zgodnie z art. 5 pkt 11 ustawy o ochronie przyrody). Wyjątek stanowią cyrki, sklepy ze zwierzętami oraz miejsca, w których eksponowanych jest publicznie nie więcej niż 15 gatunków tych zwierząt i łącznie nie więcej niż 50 okazów gadów, ptaków i ssaków.

 

PRZYKŁADOWE OBIEKTY


Zoo w Borysewie
to miejsce, o którym ostatnio się mówi. Ma ono już tradycję, gdyż powstało w sierpniu 2008 r. W chwili obecnej Zoo Safari w Borysewie zajmuje powierzchnię 22 ha. Spotkać tu można nie tylko najgroźniejsze dzikie zwierzęta - białe tygrysy bengalskie, białe lwy, pumę, białe wilki, serwale, ale również lemury, bawoły indyjskie, jedyne w Polsce bawoły afrykańskie i tapira. Na terenie tego ogrodu zoologicznego mieszka 8 gatunków antylop, 2 gatunki zebr: bezgrzywe, Greviego oraz 4 gatunki małp. Wielką sympatią zwiedzających cieszy się rodzina mandryli (mandryl to rodzaj ssaka z rodziny koczkodanowatych) licząca 9 osobników. Są tu także kangury, wielbłądy jednogarbne i dwugarbne. W sumie spotkamy tu około 90 gatunków dzikich zwierząt.

 

Ceny biletów według cennika regularnego:

Bilet normalny

39 zł

Bilet ulgowy

29 zł

Bilet rodzinny 2 + 1 - Dwoje opiekunów dorosłych oraz jedno dziecko (11% rabatu od regularnej ceny biletów)

96 zł

Bilet rodzinny 1 + 2 - Jeden dorosły opiekun oraz dwójka dzieci (11% rabatu od regularnej ceny biletów)

86 zł

Bilet rodzinny 2 +2 - Dwoje dorosłych opiekunów i dwoje dzieci (11% rabatu od regularnej ceny biletów)

122 zł

Dzieci do lat 3

WSTĘP WOLNY

Więcej o ZOO Safari w Borysewie na - kliknij. 

 

jszczurka zielona cenyrolniczeplPark Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie jest ogrodem zoologicznym położonym w Puszczy Piskiej, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, przy trasie pomiędzy miejscowościami Ruciane-Nida i Mikołajki. Założycielem ogrodu jest doktor Andrzej Krzywiński, a obecnym dyrektorem - Armin Kobus. Łączna powierzchnia Parku wynosi ok. 100 ha. Na jego terenie zebrano ponad 400 zwierząt z ponad 100 gatunków.

 

Park w Kadzidłowie został założony w 1992 r. Początkowo pełnił badawczą funkcję fermy jeleni. Z czasem rozrósł się, czerpiąc inspirację z niemieckiego Wildpark Eekholt. Obecnie Park prowadzi wycieczki edukacyjne, a także zajmuje się działalnością naukową (przy częściowej współpracy z WWF Polska) pod kątem reintrodukcji zagrożonych gatunków, takich jak np. ryś, głuszec, cietrzew, bocian czarny, autorską metodą "Born to be free".

 

Patronem Parku jest przyrodnik prof. Benedykt Dybowski, który został zesłany na Syberię i przyczynił się do poznania przyrody tej części świata. W związku z tym w Kadzidłowie znajduje się też grupa zwierząt Syberii i Dalekiego Wschodu (m.in. jelenie Milu, mundżaki chińskie, jelenie Dybowskiego, jenoty oraz wiele gatunków bażantów).

 

Ceny biletów
Turyści indywidualni:
od 3 do ukończenia 15 lat: 10 zł
powyżej ukończonych 15 lat: 20 zł
(do 3 lat bezpłatnie)

Grupy zorganizowane (min. 20 osób, wcześniej umówione):
od 3 do ukończenia 15 lat: 8 zł
powyżej ukończonych 15 lat: 16 zł
(do 3 lat bezpłatnie)

Więcej informacji o Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie podano tutaj, 

 

paw piora cenyrolnicze pl


ILE JEST OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH


Jak zawsze przy rozpoczęciu każdego biznesu dobrze jest przyjrzeć się konkurencji. Dlatego przedstawiamy wykaz wszystkich ogrodów zoologicznych w Polsce. Dane pochodzą z 11.04.2018 r., a źródłem jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Analiza tabeli pozwoli na własną ocenę tego, czy potencjalnej konkurencji jest dużo.

 

Wykaz ogrodów zoologicznych w Polsce:
  

Nazwa ogrodu zoologicznego

Lokalizacja

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

 ZOO Wrocław Sp. z o.o.

ul. Wróblewskiego 1-5
51-618 Wrocław 

 ZOO FARMA

Łączna 25
58-350 Mieroszów 

 Ogród Zoologiczny w Lubinie

Park Wrocławski
Lubin 

 WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

 Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy

ul.Gdańska 173-175
85-674 Bydgoszcz 

 Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

ul. Bydgoska 7
87-100 Toruń 

  WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE

 Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu

ul. Szczebrzeska 12
22-400 Zamość 

 WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE 

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi Sp. z o.o.

ul. Konstantynowska 8/10
94-303 Łódź

ZOO Safari Borysew

Borysew 25
99-200 Poddębice

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie

ul. Kasy Oszczędności M. Krakowa 14
30-232 Kraków

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku

ul. Norbertańska 2
09-402 Płock

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

ul. Ratuszowa 1/3
03-461 Warszawa

WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

Ogród Zoologiczny Opole

ul. Spacerowa 10
45-094 Opole

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Akcent ZOO

Park Konstytucji 3-go Maja
Białystok

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Akwarium Gdyńskie

Al. Jana Pawła II 1
81-345 Gdynia

Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża

ul. Karwieńska 3
80-328 Gdańsk-Oliwa

Ogród Zoologiczny CANPOL

Sieroczyn 4a
77-300 Człuchów

Ogród Zoologiczny Dolina Charlotty

Strzelinko 14
76-200 Słupsk

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7
41-501 Chorzów

Leśny Park Niespodzianek

ul. Zdrojowa 16
43-450 Ustroń

Ogród Zoologiczny w Sosnowcu

ul. Piłsudskiego 116
41-200 Sosnowiec,
ul. Brunona Jasieńskiego
41-215 Sosnowiec

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Ogród Zoologiczny w Lisowie

ul. Wygwizdów 6,
26-026 Morawica

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Kadzidłowo
12-210 Ruciane Nida

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

Ogród Zoologiczny - Poznań

ul. Browarna 25
61-063 Poznań,
ul. Zwierzyniecka 19
60-814 Poznań

Ogród Zoologiczny w Nowym Tomyślu

ul. Topolowa 11
64-300 Nowy Tomyśl

 

tygrys cenyrolnicze pl

 

ZAKUP ZWIERZĘCIA


Legalny sposób pozyskania dzikiego zwierzęcia nie jest łatwy, wręcz niemożliwy. Ważną informacją jest to, że w ogrodach zoologicznych mogą być utrzymywane i hodowane jedynie zwierzęta urodzone i wychowane poza środowiskiem przyrodniczym, które nie mają szansy przeżycia lub jeśli wymaga tego ochrona populacji albo gatunku czy też realizacja celów naukowych.

 

We Wrocławskim ZOO dowiadujemy się, że ogrody zoologiczne nie zajmują się sprzedażą zwierząt egzotycznych. Co najwyżej można kupić od takiej jednostki kozę czy osła. Natomiast zwierzęta przychodzące na świat w ogrodach zoologicznych są między nimi wymieniane, ze względu na utrzymanie czystości materiału genetycznego. Zdarza się tak, że w sposób łamiący prawo próbuje się rozmnażać i handlować dzikimi zwierzętami, jednak takie przypadki są karane, a zwierzęta się odbiera i oddaje do miejskiego ogrodu zoologicznego. Pozostaje możliwość zakupu zwierzęcia za granicą. Trudność dla właściciela zwierzęcia egzotycznego może stanowić obowiązek rejestracji, o który omówiono szerzej w dalszej części artykułu. Jednak w istniejących prywatnych ogrodach zoologicznych znajdują się dzikie zwierzęta. Ich właściciele pozostawiają w tajemnicy sposób ich pozyskania.

 

POCZĄTEK POCZĄTKÓW


Już sam początek działalności może stanowić trudność, gdyż utworzenie i prowadzenie ogrodu zoologicznego wymaga uzyskania zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Zezwolenie to wydawane jest na wniosek po zasięgnięciu opinii regionalnego dyrektora ochrony środowiska właściwego ze względu na miejsce położenia ogrodu oraz opinii organizacji zrzeszającej przedstawicieli ogrodów zoologicznych. Podmioty, które uzyskały takie zezwolenie mają następujące obowiązki:

 • uczestnictwo w badaniach naukowych, które mają na celu ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem w stanie wolnym;
 • edukacja w zakresie ochrony gatunkowej zwierząt, z uwzględnieniem ochrony różnorodności biologicznej;
 • prowadzenie hodowli zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem, w celu ich ochrony ex situ, a następnie wprowadzenie do środowiska przyrodniczego w ramach programów ochrony tych gatunków;
 • przetrzymywanie zwierząt w warunkach odpowiadających ich potrzebom biologicznym;
 • prowadzenie dokumentacji hodowlanej.

 

zyrafa cenyrolnicze pl

 

REJESTRACJA I ZNAKOWANIE ZWIERZĄT


W Polsce wprowadzono obowiązek rejestracji zwierząt. To dość złożony proces. Dokładne zasady rejestracji podano tutaj - kliknij.  Na podanej stronie znajdą Państwo również informacje na temat rejestracji okazów.

 

CO JESZCZE JEST BARDZO WAŻNE I MOŻE STANOWIĆ DUŻĄ TRUDNOŚĆ


Prowadzenie ogrodu zoologicznego to przede wszystkim ogromna wiedza na temat warunków życia utrzymywanych zwierząt, ich pokarmu i wszelkich potrzeb. To wiedza, którą nabywa się latami i cały czas uzupełnia. Bez niezbędnych wiadomości nie zapewnimy zwierzętom odpowiedniej np. karmy, temperatury, właściwego wybiegu czy pielęgnacji.
To również zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom i ludziom.

 

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przedstawia akty prawne mówiące o warunkach utrzymania zwierząt w ogrodach zoologicznych, bezpieczeństwie, kontrolach oraz cofnięciu zezwolenia na utworzenie ogrodu zoologicznego:

 

Zwierzętom przetrzymywanym w ogrodach zoologicznych należy zapewnić warunki odpowiadające ich potrzebom biologicznym, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 20 grudnia 2004 r. w sprawie warunków hodowli i utrzymywania poszczególnych grup gatunków zwierząt w ogrodzie zoologicznym. Zostały w nim określone warunki, niezbędne pomieszczenia i wyposażenie w urządzenia techniczne miejsc przebywania zwierząt oraz minimalne warunki przestrzenne dla hodowli i utrzymywania zwierząt poszczególnych gatunków lub grup gatunków, jak również niezbędne warunki do prowadzenia reprodukcji zwierząt.

 

Ponadto w ogrodach zoologicznych muszą być spełnione warunki bezpieczeństwa i higieny pracy związane z chowem i hodowlą zwierząt, zgodne z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 10 grudnia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w ogrodach zoologicznych.

 

Kontroli działalności ogrodów zoologicznych dokonuje, nie rzadziej niż raz na trzy lata, regionalny dyrektor ochrony środowiska właściwy ze względu na miejsce położenia placówki, z inicjatywy własnej lub na wniosek Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

 

Zezwolenie na utworzenie i prowadzenie ogrodu zoologicznego może zostać cofnięte lub zmienione przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w przypadku gdy podmiot, który je uzyskał:

 • nie spełnia warunków prowadzenia działalności ogrodu;
 • nie przestrzega zakresu działalności ogrodu;
 • nie spełnia obowiązków nałożonych na ogrody;
 • nie zapewnia warunków zgodnych z rozporządzeniem w sprawie warunków hodowli i utrzymywania poszczególnych grup gatunków zwierząt w ogrodzie zoologicznym;
 • nie usunie w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż dwa lata, nieprawidłowości stwierdzonych w wyniku kontroli przeprowadzonej przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska i inne organy uprawnione na podstawie odrębnych przepisów.

 

Ustawa o ochronie przyrody zawiera także przepisy karne odnoszące się do ogrodów zoologicznych (art. 131 pkt 2, 3 i 5).

Źródło: http://www.gdos.gov.pl/ogrody-botaniczne-i-zoologiczne

 

niedzwiedz cenyrolnicze plPROGRAM ARiMR


Według informacji pozyskanych przez redakcję w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w październiku 2020 roku rusza kolejny program pomocowy "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" -Poddziałanie 6.2 Aplikując, mamy możliwość skorzystania z 10 kodów, które obejmą prowadzenie ogrodu zoologicznego. Jeden z nich to KOD PKD 93.29.2 Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Szczegóły tutaj - kliknij. 

 

ETYKA


Ogrody zoologiczne często spotykają się z niechęcią społeczną. Kojarzą się ze smutnym wzrokiem zwierząt pozamykanych w ciasnych klatkach. Nawet z odebraniem im wolności. Oczywiście szczególnie miejskie ogrody zoologiczne bardzo dbają o odpowiednie wybiegi dla zwierząt i na przestrzeni lat łatwo to prześledzić. Tylko czy każdy właściciel prywatnego zoo czy cyrku zapewnia komfort swoim podopiecznym? O zwyczajnych naruszeniach często słyszymy w mediach. Zwierzęta odbierane są wtedy osobom, które nie zabezpieczają im dobrych warunków i kierowane są do sprawdzonych jednostek.

 

U zwierząt trzymanych w ogrodzeniach często występują syndrom zamknięcia, otępienie i cała masa innych negatywnych skutków. Do tego zaniedbania, nieodpowiednia karma, brak pielęgnacji i zdrowe kiedyś zwierzę zamienia się obiekt wywołujący litość. Nie każde prywatne zoo potwierdza przykry obraz zwierząt, jednak bywają przypadki, gdzie chociażby w wyniku braku specjalistycznej wiedzy dochodzi do zaniedbań.    Każde zwierzę, będące w posiadaniu człowieka to wielka odpowiedzialność za nie.

 

dziki zwierz kraty cenyrolnicze pl

 

CIEKAWOSTKA


Organizacją zrzeszającą w Polsce przedstawicieli ogrodów zoologicznych jest Rada Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Natomiast najbardziej liczące się ogrody zoologiczne w Europie skupia Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (European Association of Zoos and Aquaria - EAZA). Do stowarzyszenia należy 11 polskich ogrodów zoologicznych m.in. ZOO w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku. Członkowie EAZA wymieniają się doświadczeniami z zakresu hodowli, badań naukowych nad zwierzętami, a także prowadzą wymianę osobników poszczególnych gatunków. W ramach działalności EAZA realizowane są programy:

 • EEP (European Endangered Species Programme) - Program Ochrony Gatunków Zagrożonych, który polega na odpowiednim gospodarowaniu populacją zwierząt danego gatunku w ogrodach zoologicznych;
 • ESB (European StudBook) – prowadzenie Księgi Rodowodowej dla wybranych gatunków zawierającej informacje dotyczące narodzin, śmierci, transferów osobników między ogrodami zoologicznymi w ramach EAZA.

 

Założenie prywatnego ogrodu zoologicznego czy parku dzikich zwierząt to zagadnienie wielowątkowe, bardzo złożone i trudne do wyczerpania w jednym artykule. Ze względu na wieloaspektowość tego tematu i ograniczoną długość na łamach portalu, powyższy tekst nie jest kompendium wiedzy o powstawaniu wymienionych jednostek. Jednak z pewnością może stać się przyczynkiem do rozważenia rozpoczęcia tej trudnej działalności. Czy to słuszna decyzja?

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora: