Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
01.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 250,00 (+ 2,04%), kukurydza MAR21 - 227,50 (+ 0,55%), rzepak MAJ21 - 496,25 (+ 0,97%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Jedna piąta wołowiny i soi z Brazylii, która trafia do Unii Europejskiej, pochodzi z nielegalnie wylesionych terenów

Redakcja

Według raportu opublikowanego w czwartek (16 lipca) w magazynie Science, jedna piąta wołowiny i soi z Brazylii, która trafia do Unii Europejskiej pochodzi z nielegalnie wylesionych terenów. Wylesianie na rzecz brazylijskiego rolnictwa „niszczy lasy, aby zaspokoić apetyt Europy” - stwierdzili autorzy raportu. Jak wyliczyli naukowcy, co roku do UE docierają dwa miliony ton soi uprawianej na nielegalnie wylesionych gruntach.

 

Wiadomość pojawiła się w obliczu zaciekłego oporu niektórych krajów europejskich wobec podpisania umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosurem - składającej się z Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju - z powodu zwiększonego wylesiania Amazonii w Brazylii od czasu objęcia urzędu prezydenta Jair Bolsonaro.

 

Kilkunastu badaczy z Brazylii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych podjęło się zidentyfikowania obszarów nielegalnego wylesiania w Amazonii i Cerrado - rozległej tropikalnej sawanny w centrum Brazylii. - Od 18 do 22% rocznego eksportu soi i wołowiny z Brazylii do UE jest wynikiem nielegalnego wylesiania - powiedział Raoni Rajao, lider projektu i profesor na Federalnym Uniwersytecie Minas Gerais (UFMG) w Brazylii. Autorzy podkreślili jednak, że „blisko 80% brazylijskich rolników przestrzega Kodeksu leśnego” i że nowe oprogramowanie, opracowane przez tychże naukowców, pozwoliłoby władzom „podjąć szybkie i zdecydowane kroki wobec przestępców”. - Brazylia ma szansę „stać się światową potęgą środowiskową, która chroni swoje ekosystemy, jednocześnie karmiąc świat - stwierdzili autorzy raportu, dodając, że kraj ma już ku temu narzędzia i potrzebuje tylko woli politycznej Niemniej jednak wydaje się, że Brazylia zmierza w przeciwnym kierunku.

 

- Dżungla w Brazylii znajduje się w punkcie zwrotnym - powiedział profesor Britaldo Soares-Filho, jeden z autorów raportu i badacz z UFMG. Soares-Filho stwierdził, iż „polityczne sygnały” zachęcają do wycinki lasów i zawłaszczania ziemi. Według oficjalnych danych w pierwszej połowie roku wylesiono rekordowe 3700 kilometrów kwadratowych Amazonii, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Raport podkreśla również „odpowiedzialność wszystkich rynków zagranicznych w tym procesie”.

 

Wylesianie na rzecz brazylijskiego rolnictwa „niszczy lasy, aby zaspokoić apetyt Europy” - stwierdzili autorzy raportu. Powiedzieli, że co roku do UE docierają dwa miliony ton soi uprawianej na nielegalnie wylesionych gruntach. Brazylia, największy na świecie producent nasion soi, zwiększyła produkcję czterokrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad i oczekuje się, że w ciągu następnych 10 lat również zwiększy się znacząco. Jak zaznaczyli, hodowcy świń z Unii Europejskiej, największego światowego eksportera wieprzowiny, brazylijską soje traktuja jako podstawowy składnik pasz w żywieniu świń.

 

Źródło: www.euractiv.com

Może zainteresuje Cię również:

Brazylia zmniejsza eksport soi, choć zbiory są imp

Brazylia wyeksportuje w tym sezonie około 85 milionów ton so

Mercosur i wyśrubowane unijne standardy mogą dobić

Copa – Cogeca wraz ze współpracującymi z nią europejskimi or

Portugalia chce umowy z państwami Mercosuru

Rząd portugalski najwyraźniej chce zbliżyć się do podpisania