Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Ardanowski powołuje pełnomocnika ds. praw zwierząt – aktywiści reagują

Redakcja

26 czerwca br. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powołał pełnomocnika ds. praw zwierząt. Sprawowanie tej funkcji powierzył Wojciechowi Albertowi Kurkowskiemu, który jest międzynarodowym sędzią felinologicznym oraz wiceprezesem World Cat Federation. Zdaniem ministra pełnomocnik ten będzie miał za zadanie opiniować zmiany legislacyjne oraz “przeglądać prawo, które teraz jest bezprawiem, bo pozwala zabierać zwierzęta”.

 

 

Stowarzyszenie Otwarte Klatki już od ponad roku prowadzi aktywnie kampanię mającą na celu powołanie Rzecznika Ochrony Zwierząt na mocy ustawy. Z badania przeprowadzonego w listopadzie 2019 r. przez Biostat wynika, że aż 85,1% ankietowanych popiera pomysł powołania w Polsce Rzecznika Ochrony Zwierząt, który działałby zarówno w obronie zwierząt hodowlanych, jak i towarzyszących. Rzecznik ten byłby wyposażony w narzędzia umożliwiające aktywne działanie na rzecz zwierząt, tj. miałby możliwość kontrolowania w jaki sposób działają obecnie istniejące przepisy, inicjowania zmian prawnych i instytucjonalnych mających na celu poprawę dobrostanu zwierząt (sam Rzecznik nie mógłby mieć inicjatywy ustawodawczej), opiniowania działania innych instytucji publicznych, kiedy ich działanie związane jest z ochroną zwierząt oraz opiniowania zmian prawnych dotyczących ochrony zwierząt. Rzecznik działałby również w kierunku zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie prawnej ochrony zwierząt.

 

– Aby mieć do czynienia z Rzecznikiem Ochrony Zwierząt z prawdziwego zdarzenia, który będzie wyposażony w kompetencje umożliwiające mu realną walkę o lepszy los dla zwierząt, musimy przede wszystkim skupić się na tym, aby była to instytucja niezależna i powołana na mocy ustawy – mówi Paweł Rawicki, Prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

– Proponowany przez ministra pełnomocnik w rzeczywistości będzie pełnił funkcję wyłącznie doradczą, bez prawa do uczestniczenia w postępowaniach sądowych czy przygotowawczych. Co więcej, silny związek z ministerstwem budzi wątpliwości co do niezależności takiego pełnomocnika – dodaje Rawicki.

 

Aktywiści podkreślają, że powołanie pełnomocnika przez ministra nastąpiło tuż po pojawieniu się gotowego projektu ustawy o powołaniu Rzecznika Ochrony Zwierząt, o czym na swoim Twitterze informowała posłanka Katarzyna Piekarska. Projekt dostępny jest tutaj.

 

– Każda inicjatywa zmierzająca do poprawy losu zwierząt zasługuje na uznanie – mówi Paweł Rawicki.

– Zamierzamy jednak kontynuować naszą kampanię, ponieważ wierzymy, że tylko taki urząd daje realną szansę na polepszenie losu wszystkich zwierząt w Polsce – dodaje Rawicki.

 

Funkcję Rzeczniczki ds. Ochrony Zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym pełni Karolina Kuszlewicz, wieloletnia aktywistka, adwokatka specjalizująca się w ochronie zwierząt przed niehumanitarnym traktowaniem, autorka bloga “W imieniu zwierząt i przyrody” oraz książki “Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”. Kuszlewicz wspiera działania organizacji pozarządowych od lat, a o powołanie oficjalnego urzędu Rzecznika Ochrony Zwierząt walczy razem ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki.


Petycję w sprawie powołania Rzecznika Ochrony Zwierząt podpisało już prawie 54 tysięcy osób i liczba ta stale rośnie. Petycję można podpisać tutaj.

Może zainteresuje Cię również:

Parlament Europejski powołuje Komisję śledczą ds.

19 czerwca br. Parlament Europejski poinformował o powołaniu

Powołano pełnomocnika do spraw ochrony zwierząt

Wojciech Albert Kurkowski został w miniony piątek powołany n

Chów przemysłowy, tradycyjny czy ekologiczny ?

Na wstępie warto wyjaśnić bardzo często mylone pojęcia tj. c