Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 marca 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7509 EUR EUR - 4.5393 GBP GBP - 5.2450 DKK DKK - 0.6104
Archiwum
03.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 237,25 (- 3,16%), kukurydza MAR21 - 226,00 (- 0,88%), rzepak MAJ21 - 503,75 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

E-bazarek - nowe ułatwienia w zbyciu płodów rolnych

Hanna Krugiełka

W związku z postępem technologicznym, nastawieniem ludzi na wszelkie wygody i ułatwienia, już od dawna duża część handlu i usług przeniosła się do Internetu. Tradycyjne gazety zastępują portale informacyjne, pachnące farbą drukarską książki wypierają e-booki, a zakupy wszelkich kategorii dostarczane są konsumentowi pod drzwi. Krótko mówiąc: szybko i wygodnie, a do tego często o wiele taniej, bo z pominięciem drogi pośredników. Dosłownie kilka kliknięć myszką czy padem komputera i mamy z głowy chodzenie po sklepach, oglądanie i sięganie po towary, stanie w kolejkach do kasy oraz transport, czyli po prostu dźwiganie często tak ciężkich zakupów spożywczych i czas poświęcony na drogę do punktów zakupu. Dzisiaj przedstawiamy nowe rozwiązania sprzedaży i zakupów produktów, a także i usług rolnych, które ułatwią farmerom zbyt.

 

Okazuje się, że wygodny i pewny sposób pozyskiwania płodów rolnych to wielka potrzeba rynku, a mieszkańcy miast i miasteczek, nawet wsi są spragnieni żywności wysokiej jakości, często ekologicznej żywności z pewnego źródła. Są gotowi nabywać towar u wytwórcy, często nawet płacąc za niego nieco wyższą cenę. Rośnie świadomość konsumentów, którzy stawiają na jakość i chętniej wybierają produkty kupowane bezpośrednio u rolnika, ogrodnika, czy sadownika, niż te z marketowych półek.

Już od dawna operatywni farmerzy sprzedawali swoje produkty na różnych portalach internetowych i społecznościowych. Sami rolnicy też od dawna mają strony internetowe, a od kilku już lat powstają specjalne inicjatywy internetowe. Teraz naprzeciw potrzebom sprzedających i kupujących produkty rolne wyszły Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstało innowacyjne przedsięwzięcie „Polski e-bazarek”. Jest to ogólnopolska platforma internetowa, która umożliwia producentom rolnym bezpłatne zamieszczanie ofert sprzedaży żywności oraz promocję produktów wytworzonych w ich gospodarstwach. Ważną informacją jest to, że zamieszczenie oferty sprzedaży produktów na portalu jest bezpłatne. Warunkiem dodania ogłoszenia jest posiadanie przynajmniej jednego z poniższych statusów: producenta rolnego, producenta i przetwórcy regionalnej i ekologicznej żywności, Koła Gospodyń Wiejskich, twórcy rękodzieła ludowego, hodowcy, usługodawcy usług rolniczych, sprzedawcy maszyn i urządzeń rolniczych. Natomiast skorzystać z możliwości zakupów w „Polskim e-bazarku” może każdy konsument. W praktyce wygląda to tak, że potencjalny klient z interaktywnej mapy Polski wybiera województwo, w którym chce dokonać zakupu. Mapa pojawia się przy otwarciu strony: https://www.polskiebazarek.pl/

W tym momencie następuje przekierowanie do regionalnego „e-bazarku” i możliwość otwarcia regionalnych ofert. Organizacją regionalnych „e-bazarków” zajmują się Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Pokazując działanie portali od początku z punktu widzenia użytkownika:

1.       Widok po wejściu na stronę: https://www.polskiebazarek.pl/

 

e bazarek 1

 

2.       Widok po wybraniu ze strony https://www.polskiebazarek.pl/ Województwa Wielkopolskiego:

 

e bazarek 2

 

Znajdując się na regionalnej stronie „e-bazarku” należy wybrać produkty z widocznych na stronie kategorii.

Można też wejść bezpośrednio na stronę „e-bazarku” przypisanego do danego województwa.

Portal „e-bazarek” ma wiele zalet. Oprócz rzucającej się w oczy nowoczesności i estetyki jest narzędziem intuicyjnym i łatwym w obsłudze i nawigacji. Jednak jak większość z platform wymaga rejestracji. Ten pierwszy krok początkowo może wydawać się trudny dla osób rzadko korzystających z Internetu. - Tak, zdarzają nam się telefony, gdzie osoby proszą o pomoc przy rejestracji, jednak pod koniec rozmowy zawsze okazywało się, że „to nie takie trudne, jak się wydawało” - mówi pracownik WODR w Poznaniu Pani Marta Kondraciuk - wojewódzki koordynator ds. wielkopolskiego e-bazarku. Osoby wprawione w obsłudze nowoczesnych technologii na pewno szybko i bez problemu sobie poradzą z tym etapem użytkowania, a te mniej biegłe z pewnością będą mogły liczyć na życzliwą pomoc rodziny, sąsiadów, czy oczywiście terenowego doradcy ODR.

Dużą pomoc stanowi telefon podany na stronie, co bardzo ważne - w widocznym miejscu, pod którym kompetentny pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego chętnie i wyczerpująco udziela wszelkich informacji o portalu oraz właśnie pomaga przy procesie rejestracji.

1.       Widok formularza rejestracyjnego przykładowego „Wielkopolskiego e-bazarku” (https://www.wielkopolskiebazarek.pl/rejestracja)

 

e bazarek 3

 

Zarejestrowany użytkownik może przejść do wystawiania sprzedaży swoich produktów. Należy podkreślić, że rejestracja jest darmowa.

- Wielkopolski e-bazarek jest ogromną szansą dla producentów na łatwe wypromowanie swoich produktów. Jest nowym narzędziem w ich rękach, dodatkowo całkowicie darmowym. Myślę, że e-bazarek jest realną szansą na zwiększenie sprzedaży. Sama korzystając z e-bazarku odkryłam producentów z mojej okolicy, o których nie miałam pojęcia. Dlatego gorąco zapraszam do rejestracji i korzystania z Wielkopolskiego e-bazarku - mówi pracownik WODR w Poznaniu Pani Marta Kondraciuk - wojewódzki koordynator ds. wielkopolskiego e-bazarku.

E-bazarek to nowa inicjatywa, którą z pewnością warto się zainteresować, gdyż wciąż rośnie ilość transakcji internetowych i nie brakuje konsumentów poszukujących produktów żywnościowych kupowanych bezpośrednio u producentów.

Podziękowanie:
Bardzo dziękuję Pani Marcie Kondraciuk z WODR w Poznaniu za ogrom życzliwości, kompetencje, cierpliwość i chęć pomocy w powstaniu tego tekstu.

                                                                     

Pomocne linki:

 

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora: