Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 stycznia 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7699 EUR EUR - 4.5473 GBP GBP - 5.1002 DKK DKK - 0.6113
Archiwum
18.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 235,75 (+ 1,84%), kukurydza MAR21 - 217,00 (+ 2,36%), rzepak LUT21 - 435,00 (+ 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.01.2021 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,45 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ +++

Małe gospodarstwa na Ukrainie ukrywają ASF. Reaktywowane ministerstwo rolnictwa być może podejmie ten problem

Redakcja

- Restart ministerstwa polityki rolnej i żywności rolnictwa zapowiedziany przez ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala doprowadzi do pozytywnych zmian w branży agro tylko pod warunkiem, że funkcje odnowionego resortu i jego priorytety zostaną odpowiednio określone — uważa Siergiej Kasjanow, prezes KSG Agro, ukraińskiego agroholdingu notowanego na GPW w Warszawie. 

 

Ministerstwo polityki rolnej i żywności działało na Ukrainie od 2010 roku i zostało zlikwidowane we wrześniu 2019 roku. Jego funkcje wówczas przejęło utworzone w wyniku fuzji ministerstwo rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa. Pod koniec maja bieżącego roku premier Denys Szmyhal oświadczył, że ukraińska władza rozważa odrodzenie osobnego resortu opiekującego się polityką w zakresie rolnictwa i żywności.

 

Zdaniem prezesa KSG Agro ta decyzja będzie miała sens gdy, oprócz ustanowienia optymalnych relacji między podmiotami rynku z budżetami państwowymi i lokalnymi, dostosowania polityk podatkowych w celu rozwoju branży, ministerstwo stanie się głównym organizatorem rynku gruntów. - W naszym kraju nie ma oddzielnego organu państwowego, którego zadaniem byłaby realizacja nowo podpisanej ustawy o obrocie ziemią rolną - komentuje Sergey Kasjanow. - Dlatego ministerstwo polityki rolnej powinno zostać centrum organizacji tego kluczowego dla Ukrainy i jej gospodarki procesu i zająć się stworzeniem przejrzystego rynku w interesie uczciwych producentów — bez korupcji, wrogich przejęć, “czarnych rejestratorów” czy innych podobnych zjawisk – uważa Kasjanow.

 

Kolejnym ważnym priorytetem powinien być rozwój eksportu. - Jesteśmy dumni z pozycji eksportowej Ukrainy na rynkach rolnych. Nie wykorzystujemy jednak w pełni możliwości ekspansji na bardzo obiecujące rynki azjatyckie i afrykańskie. Na przykład aby otworzyć Chiny na ukraińską wieprzowinę konieczne jest uzgodnienie między państwami norm weterynaryjnych. I tutaj ministerstwo powinno być inicjatorem i koordynatorem procesu, angażując również biuro prezydenta, ministerstwo spraw zagranicznych oraz producentów – stwierdza Kasjanow.

 

Kluczowa może być też rola ministerstwa w tworzeniu skutecznych mechanizmów zwalczania epidemii w hodowli zwierząt, w szczególności ASF. - Teraz jest tak, że z powodu braku kompensacji małe gospodarstwa ukrywają przypadki infekcji, ponieważ nie chcą ponosić strat. Jednocześnie, wraz z europejskimi partnerami, Polakami, Niemcami, dla których jest to również poważny problem, moglibyśmy stworzyć skuteczne mechanizmy ubezpieczeniowe, które umożliwiłyby hodowcom zwrot kosztów w przypadku zakażenia — twierdzi Siergiej Kasjanow.

 

Jego zdaniem niezwykle ważna byłaby też praca analityczna specjalistów ministerstwa na wzór amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, do którego prognoz stosują się rolnicy na całym świecie.

 

KSG Agro to jeden z wiodących zintegrowanych pionowo ukraińskich agroholdingów. Głównymi kierunkami działalności grupy jest hodowla trzody chlewnej i produkcja wieprzowiny, a także uprawa roślin. Akcje holdingu są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. KSG Agro jest członkiem European Business Association (EBA).

Może zainteresuje Cię również:

Niemiecka wieprzowina wraca na rynki trzecie? Na p

Od czasu pojawienia się pierwszych przypadków wirusa ASF we

Niemcy będą mogli utrzymywać świnie na wolnym wybi

Szefowie ministerstw rolnictwa poszczególnych landów w Niemc

Eksport polskiej pszenicy poza UE wzrósł niemal o

W tygodniu kończącym się 10 stycznia 2021 roku polski ekspor