Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Małe gospodarstwa na Ukrainie ukrywają ASF. Reaktywowane ministerstwo rolnictwa być może podejmie ten problem

Redakcja

- Restart ministerstwa polityki rolnej i żywności rolnictwa zapowiedziany przez ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala doprowadzi do pozytywnych zmian w branży agro tylko pod warunkiem, że funkcje odnowionego resortu i jego priorytety zostaną odpowiednio określone — uważa Siergiej Kasjanow, prezes KSG Agro, ukraińskiego agroholdingu notowanego na GPW w Warszawie. 

 

Ministerstwo polityki rolnej i żywności działało na Ukrainie od 2010 roku i zostało zlikwidowane we wrześniu 2019 roku. Jego funkcje wówczas przejęło utworzone w wyniku fuzji ministerstwo rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa. Pod koniec maja bieżącego roku premier Denys Szmyhal oświadczył, że ukraińska władza rozważa odrodzenie osobnego resortu opiekującego się polityką w zakresie rolnictwa i żywności.

 

Zdaniem prezesa KSG Agro ta decyzja będzie miała sens gdy, oprócz ustanowienia optymalnych relacji między podmiotami rynku z budżetami państwowymi i lokalnymi, dostosowania polityk podatkowych w celu rozwoju branży, ministerstwo stanie się głównym organizatorem rynku gruntów. - W naszym kraju nie ma oddzielnego organu państwowego, którego zadaniem byłaby realizacja nowo podpisanej ustawy o obrocie ziemią rolną - komentuje Sergey Kasjanow. - Dlatego ministerstwo polityki rolnej powinno zostać centrum organizacji tego kluczowego dla Ukrainy i jej gospodarki procesu i zająć się stworzeniem przejrzystego rynku w interesie uczciwych producentów — bez korupcji, wrogich przejęć, “czarnych rejestratorów” czy innych podobnych zjawisk – uważa Kasjanow.

 

Kolejnym ważnym priorytetem powinien być rozwój eksportu. - Jesteśmy dumni z pozycji eksportowej Ukrainy na rynkach rolnych. Nie wykorzystujemy jednak w pełni możliwości ekspansji na bardzo obiecujące rynki azjatyckie i afrykańskie. Na przykład aby otworzyć Chiny na ukraińską wieprzowinę konieczne jest uzgodnienie między państwami norm weterynaryjnych. I tutaj ministerstwo powinno być inicjatorem i koordynatorem procesu, angażując również biuro prezydenta, ministerstwo spraw zagranicznych oraz producentów – stwierdza Kasjanow.

 

Kluczowa może być też rola ministerstwa w tworzeniu skutecznych mechanizmów zwalczania epidemii w hodowli zwierząt, w szczególności ASF. - Teraz jest tak, że z powodu braku kompensacji małe gospodarstwa ukrywają przypadki infekcji, ponieważ nie chcą ponosić strat. Jednocześnie, wraz z europejskimi partnerami, Polakami, Niemcami, dla których jest to również poważny problem, moglibyśmy stworzyć skuteczne mechanizmy ubezpieczeniowe, które umożliwiłyby hodowcom zwrot kosztów w przypadku zakażenia — twierdzi Siergiej Kasjanow.

 

Jego zdaniem niezwykle ważna byłaby też praca analityczna specjalistów ministerstwa na wzór amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, do którego prognoz stosują się rolnicy na całym świecie.

 

KSG Agro to jeden z wiodących zintegrowanych pionowo ukraińskich agroholdingów. Głównymi kierunkami działalności grupy jest hodowla trzody chlewnej i produkcja wieprzowiny, a także uprawa roślin. Akcje holdingu są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. KSG Agro jest członkiem European Business Association (EBA).

Może zainteresuje Cię również:

W Europie spada liczba przypadków ASF wśród dzików

Dane dotyczące sytuacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pa

Pomoc za straty spowodowane klęskami żywiołowymi l

Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałani

Rosja niegdyś była największym importerem wieprzow

- Rosyjskie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej przew