Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Chiny wstrzymują import wieprzowiny z USA. Skorzystają Niemcy?

Redakcja

Chińskie władze wydały dyspozycje importerom, aby zaprzestano przywozu podstawowych produktów rolnych z USA po tym, jak Waszyngton zapowiedział, że wyeliminuje specjalne traktowanie Hongkongu w relacjach handlowych. W odpowiedzi na te doniesienia Państwa Środka anulowało dostawy od 10 do 20 tys. ton amerykańskiej wieprzowiny.

 

Według doniesień agencji Reuters, Chiny nakazały państwowym firmom wstrzymanie zakupów soi i wieprzowiny na dużą skalę w USA. Jedno ze źródeł mówi, że wstrzymano również zakup kukurydzy i bawełny w USA. 

 

Chiny są gotowe zawiesić import większej ilości amerykańskich produktów rolnych, jeśli Waszyngton podejmie dalsze działania w sprawie Hongkongu. Długotrwałe wstrzymanie zakupów zagroziłoby postępom w osiąganiu celów określonych w umowie handlowej w fazie 1 podpisanej w styczniu.

 

W piątek 29 maja prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że zamierza rozpocząć proces eliminacji specjalnego traktowania Hongkongu w odpowiedzi na chińskie plany wprowadzenia nowych przepisów bezpieczeństwa.

 

W związku z powyższym chińscy importerzy anulowali od 10 000 do 20 000 ton amerykańskich dostaw wieprzowiny, co odpowiada około tygodniowym zamówieniom zarejestrowanym w ostatnich miesiącach. W tej sytuacji być może skorzystają dostawcy z Niemiec, o czym już pisze na swojej stronie internetowej organizacja producentów trzody chlewnej ISN.

 

W najgorszym scenariuszu, jeśli Trump będzie nadal atakował Chiny, Pekin zniesie umowę w fazie 1, podało drugie źródło znane z rządowego otoczenia. - Nie ma mowy, aby Pekin mógł kupować towary z USA, otrzymując ciągłe ataki od Trumpa – czytamy w komunikacie Reutera. Kontrakty terminowe na kukurydzę, pszenicę i chude świnie w USA osłabiły się w poniedziałek z powodu obaw o rosnące napięcia handlowe.

 

W ramach pierwotnej umowy handlowej Chiny zobowiązały się do zakupu dodatkowych produktów rolnych o wartości 32 miliardów USD w ciągu dwóch lat powyżej poziomu bazowego na podstawie danych z 2017 r. USDA podało, że Chiny kupiły soję o wartości 1 028 mld USD i wieprzowinę w wysokości 691 mln USD w pierwszym kwartale 2020 r. W tym roku Chiny zaopatrzyły się również w amerykańską kukurydzę, pszenicę i soję. W ostatnich tygodniach Chiny kupowały również soję z Brazylii, w szczycie sezonu eksportowego tego kraju.

 

Źródło: Pig Site News

Może zainteresuje Cię również:

Chiny napędzają globalny popyt na wieprzowinę. Duń

Rzeźnia Danish Crown spodziewa się w tym roku zwiększonego p

Import wieprzowiny do Ukrainy spadł o 32%. Polska

Według danych Państwowej Służby Celnej Ukrainy wolumen impor

Holenderskie problemy z eksportem wieprzowiny do C

Rzeźnia Van Rooi Meat z Helmond od zeszłego tygodnia ubija m