kowalczyk

kowalczyk

CenyRolnicze
13 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7675 EUR EUR - 4.5447 GBP GBP - 5.2861 DKK DKK - 0.6112
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Niektórzy chcą wykazać związek COVID-19 z intensywną hodowlą zwierząt

Redakcja

Holenderska organizacja związana z hodowlą zwierząt wzywa tamtejszy rząd do szerokiego i bezstronnego dochodzenia w sprawie możliwego związku między koronawirusem a jakością powietrza. Zdaniem członków organizacji, należy wziąć pod uwagę nie tylko hodowle zwierząt, ale wszystkie sektory przyczyniające się do zanieczyszczenia powietrza: ruch drogowy, przemysł, gospodarstwa domowe i lotnictwo. Zdaniem holenderskiej organizacji, ludzie związani z rolnictwem znacznie zadziej chorują, a co więcej uważa się, że warunki panujące w gospodarstwach skutecznie chronią przed chorobami dróg oddechowych.

 

Na początku epidemii koronawirusa lewicowi politycy natychmiast zauważyli możliwe powiązania między dużą liczbą infekcji i intensywną hodowlą zwierząt w niektórych gminach w Brabancji Wschodniej i Limburgii Północnej. Holenderska minister rolnictwa, Carola Schouten, zleciła zbadanie tej relacji. Wg organizacji Pigs Today, takie badania są piętnujące, stronnicze i polaryzujące. Pigs Today podkreśla, że hodowcy zwierząt i ich dzieci są zdrowsi niż inni Holendrzy. Organizacja odwołuje się do badania Nivel z 2008 r., które pokazuje, że rolnicy rzadziej odwiedzają lekarza rodzinnego i mają mniej problemów z oddychaniem. Martijn Schuijs z VIB / UGent wykazał, że kurz z farmy chroni przed astmą. Według Pigs Today naukowcy podejrzewają, że kontakt z kurzem, bakteriami i mikroorganizmami oraz warunki panujące w stajniach wzmacniają układ odpornościowy, prawdopodobnie także w wieku dorosłym.

 

Hodowcy trzody chlewnej mają poważne wątpliwości, czy istnieje związek między intensywną hodowlą zwierząt gospodarskich w Brabancji Wschodniej i Limburgii Północnej, a dużą liczbą ofiar „korony” w niektórych gminach na tych obszarach. Regiony gdzie jest najwięcej przypadków choroby są również intensywne pod względem ruchu drogowego i przemysłu. To także duże skupiska ludzi. Ponadto oddziaływanie pobliskiego zagłębia Ruhry wpływa również na jakość powietrza we wschodniej Brabancji i Północnej Limburgii. Hodowcy zwierząt gospodarskich zwracają również uwagę na fakt, że na obszarach / gminach takich jak Venray, Achterhoek, Twente, Overijssel, Brabancja Środkowa i Brabancja Belgijska oraz w belgijskim regionie Flandrii Zachodniej jest niewiele ofiar koronawirusa. Holendrzy za przykład podają Wuhan w Chinach, gdzie po raz pierwszy pojawił się koronawirus. W tym regionie nie ma obszarów intensywnej hodowli zwierząt. Jak podkreśla Pigs Today, istnieje znacznie więcej korelacji związanych z COVID-19, dlatego niezbędne jest szerokie i bezstronne dochodzenie.

 

Źródło: Pig Business

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu