Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 września 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8833 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 4.9467 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
24.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (- 0,90%), kukurydza LIS20 - 172,00 (0,00%), rzepak LIS20 - 380,75 (- 1,42%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Belgia: Obrońcy praw zwierząt wykorzystują COVID-19 do walki z hodowlą przemysłową?

Redakcja

Rolnicy i intensywna hodowla zwierząt nie są winni rozprzestrzeniania chorób zwierząt, takich jak afrykański pomór świń, BSE i ptasia grypa. O tym przekonuje flamandzki wirusolog prof. Hans Nauwynck z Uniwersytetu w Gandawie. To jego reakcja na politykę informacyjną flamandzkiej organizacji działającą na rzecz zwierząt Gaia. 

 

- Afrykański pomór świń pochodzi od dzików w Afryce i rozprzestrzenił się wśród dzików do Azji i Europy Wschodniej. BSE powstało w wyniku wykorzystania kości od krów zakażonych BSE w paszach dla zwierząt, a ptasia grypa jest przenoszona przez dzikie ptaki. Całkowicie niewłaściwe jest umieszczanie hodowców zwierząt na tym samym poziomie, co zwierzęta, które są źródłem Covid-19, SARS i Eboli - mówi wirusolog.

 

To odpowiedź profesora na kampanię reklamową we flamandzkich mediach społecznościowych, którą prowadzi Gaia. „Mamy już dość!” - to krzykliwy slogan w reklamie prasowej z rysunkami sześciu zwierząt i chorób, z którymi są powiązane. Po bokach widzimy pancernika i znak „Covid19”, cyweta (SARS) i nietoperza (Ebola). W środku znajdują się zwierzęta hodowlane, takie jak kurczak (ptasia grypa), świnia (pomór świń) i krowa (choroba szalonych krów). - Z przykrością należy zauważyć, że organizacja Gaia wykorzystuje obecną pandemię Covid-19 z dużą ilością ludzkiego cierpienia, aby przytoczyć pewne punkty dotyczące cierpienia zwierząt. Jestem skłonny przystać na to, że wybuchów Covid-19, SARS i Eboli należy szukać we wszelkiego rodzaju nadużyciach związanych z postępowaniem wobec zwierząt. Zgadzam się również, że musimy to zatrzymać. Mam jednak problemy z umieszczeniem świń, bydła i kurczaków na tym samym plakacie jako źródeł tych chorób. To zupełnie inna historia - pisze Nauwynck na swojej stronie na Facebooku.

 

Rolnictwo przemysłowe jest pod presją chorób, takich jak afrykański pomór świń, choroba szalonych krów i ptasia grypa, ale według naukowca, to nie rolnik spowodował pojawienie się tych chorób. - Są ofiarami afrykańskiego pomoru świń, który przybywa do chlewni za pośrednictwem dzików, a nie świń hodowlanych. Choroba szalonych krów jest spowodowana problemem z karmą, a ptasia grypa pochodzi od dzikiego ptactwa - napisał wirusolog. Podkreśla, że całkowicie niewłaściwe jest umieszczanie farmera u podstawy Covid-19, SARS i Ebola. - To o jeden most za daleko dla mnie – stwierdza Nauwynck.

 

Nauwynck uważa, że wszyscy powinni mieć szacunek dla rolników, którzy nadal ciężko pracują w tych trudnych czasach, aby „przynieść jedzenie do naszego stołu”.

 

Gaia informuje we flamandzkich mediach, że nie zamierza przeprosić. Organizacja twierdzi, że nie łączy hodowców zwierząt z COVID-19 i uważa, że nie można tego wywnioskować z grafiki. Gaia nazywa reakcję Nauwyncka za przesadną W Holandii Partia na rzecz Zwierząt i Milieudefensie była już krytykowana za powiązanie koronawirusa z hodowlą zwierząt i konsumpcją mięsa.

 

Źródło: Pig Business

Może zainteresuje Cię również:

Niemcy uruchomili machinę walki z ASF. Jak to wygl

- Niestety do dnia dzisiejszego w Polsce nie podejmuje się n

Kolejne niebieskie strefy w Wielkopolsce

Komisja Europejska wyznaczyła granice strefy niebieskiej ASF

Świński pomór harcuje w najlepsze. Kolejne trzy ma

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu