Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Rolnicy z Marriotta przyczynili się do skali pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym?

Paweł Hetnał
PSP Grajewo

Przyczyna pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym jeszcze nie została jednoznacznie określona. Wiodącą teorią jest podpalenie, a skali pożaru jest winna głęboka susza. Wielu obserwatorów zauważa, że do tego zjawiska przyczyniło się niewłaściwe zagospodarowanie tych terenów. Tamtejsze łąki nie są w dużej mierze użytkowane przez „dzierżawców dopłatowych”, którzy nie eksploatują łąk w odpowiedni sposób. To mogło spowodować, że zalegająca lub nieskoszona biomasa mogła z łatwością stanąć w płomieniach. 

 

- Ziemia użytkowana rolniczo nie zapłonie – przekonuje Krzysztof Tołwiński z Konfederacji Rolniczo-Konsumenckiej. Jak zauważa działacz, jeszcze 50-60 lat temu teren Biebrzańskiego Parku Narodowego był użytkowany rolniczo, choć nie intensywnie. Znakomita część łąk i pastwisk była wypasana przez zwierzęta, które docierały do każdego zakątka obecnego Parku. - To była idealna symbioza rolnictwa z przyrodą – podkreśla Tołwiński, który pokazuje na załączonym niżej filmie jak wygląda zagrożenie pożarowe na terenie użytkowanym rolniczo w porównaniu do bezpośrednio sąsiadującego obszaru, który tego użytkowania jest pozbawiony.

 

Tołwiński w swojej wypowiedzi zauważa, że duża powierzchnia łąk w Parku została wydzierżawiona tzw. spółkom. - Niejednokrotnie są to podmioty warszawskie. Ładne fortunki powstały. Takie osoby biorą dopłaty za te łąki, za te obszary. Programy rolno-środowiskowe, naukowcy i wykonywanie pewnych obowiązków – to wszystko jest połączone. Wiele koniecznych działań nie jest wykonywanych i mamy tereny, które stanowią ewidentne zarzewie pożaru ze względu na brak gospodarności, ze względu na to, że ktoś nie wykonuje zadań, że są układy mafijne. Mówiliśmy o tym niejednokrotnie na sejmowych komisjach rolnictwa. Przy przetargach rolników się nie dopuszcza żeby mogli kosić trawy i użytkować te trawy. W warunkach suszy hydrologicznej, takie tereny, które są niewłaściwie eksploatowane, muszą zapłonąć – mówi Krzysztof Tołwiński, który wielokrotnie wskazywał władzom państwa konieczność interwencji i dopuszczenia większej liczby prawdziwych rolników do tego obszaru, który stanowiłby dla nich źródło paszy dla zwierząt. - Wystarczy porozmawiać z okolicznymi rolnikami jakie tam fortuny się tworzą, jaka tam jest niegospodarność. To jest przyczyną tego co dzieje się teraz i te eksperymenty pseudonaukowe – mówi działacz, który podkreśla, że ten pożar to obrona natury przed ludzką głupotą.

 

Dodajmy jedynie, że niemal dokładnie przed rokiem pisaliśmy o sprawie dzierżawy terenów w Biebrzańskim Parku Narodowym. Na podstawie zapisów protokołu z sejmowej komisji rolnictwa, informowaliśmy, iż okoliczni gospodarze nie mają szans na wygrywanie przetargów na dzierżawę terenów, które byłyby dla nich cennym źródłem pasz objętościowych przy licznej w okolicy hodowli bydła. - Chciałbym się dowiedzieć, jak to jest możliwe, żeby podmioty zarejestrowane w centrum Warszawy, które mają biura w takich obiektach jak Marriott, miały dzierżawę po 1025 ha na obszarze Parków? Nie ma limitu dla płatności bezpośrednich i płatności rolno-środowiskowych. W Parku tak naprawdę trawa nie jest koszona. To wszystko jest mulczowane ratrakami – można było usłyszeć na kwietniowej sejmowej komisji rolnictwa. Pełna treść publikacji znajduje się tutaj – kliknij.

 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Tani efekt propagandowy: „ziemia dla rolników prow

- Apelujemy o zatrzymanie procesu likwidacji gospodarstw rol

Gospodarstwa dzierżawców ofiarą propagandy organów

Według Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP) organy i insty

Rolnicze spółdzielnie produkcyjne zostaną uznane z

Dzisiaj Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra