Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Rolnicy próbują zatrzymać resztki wody. Urzędnicy nakazują demontaż zapór

Redakcja

Zastawki, groble i inne urządzenia na ciekach wodnych będących w zarządzie spółek wodnych są już zamykane dla zgromadzenia resztek wody. Natomiast urządzenia piętrzące, będące w gestii Wód Polskich, pozostają otwarte. Rolnicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce, ale urzędnicy żądają ich usunięcia pod groźbą konsekwencji prawnych.

 

Do biur Wielkopolskiej Izby Rolniczej docierają informacje od rolników o problemach dotyczących działania instytucji Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jak zauważa samorząd rolniczy, problem dotyczy zatrzymywania wód powierzchniowych w celu ochrony gruntów rolnych przed suszą, do czego zresztą w niedawnym swym wystąpieniu nawoływał minister rolnictwa. Zastawki, groble i inne urządzenia na ciekach wodnych będących w zarządzie spółek wodnych są już zamykane dla zgromadzenia resztek wody. Natomiast urządzenia piętrzące, będące w gestii Wód Polskich, pozostają otwarte.

 

- Rolnicy próbują je sami zastawiać, za pomocą dostępnych środków, służących jako zastawki. Niestety, pracownicy Wód Polskich żądają od nich usunięcia tych zapór, pod groźbą konsekwencji prawnych. Przyznają, że jest konieczność gromadzenia wody, ale zamknięcie zastawek wymaga uruchomienia ich wewnętrznych procedur. W sytuacji, gdy z każdym dniem następują poważne straty w glebie, czekanie na przeprowadzenie procedur sprawi, że nie będzie już czego gromadzić – pisze prezes WIR, Piotr Walkowski, do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

 

W związku z powyższym samorząd rolniczy zwrócił się do ministra Marka Gróbarczyka o zobowiązanie wszystkich jednostek PGW Wody Polskie do instalacji nowych urządzeń piętrzących wodę i pilne uruchomienie już istniejących urządzeń i odstąpienie od procedur wobec rolników, którzy sami będą instalowali takie urządzenia.

Może zainteresuje Cię również:

Wnioski o oszacowanie strat suszowych tylko przez

Wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę produc

Minister Ardanowski: Nie jest prawdą, że nie ma ś

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa,

Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór

W dużej części Europy ostatnie miesiące są  jednymi z n