Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 września 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8833 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 4.9467 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
24.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (- 0,90%), kukurydza LIS20 - 172,00 (0,00%), rzepak LIS20 - 380,75 (- 1,42%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Rolnicy próbują zatrzymać resztki wody. Urzędnicy nakazują demontaż zapór

Redakcja

Zastawki, groble i inne urządzenia na ciekach wodnych będących w zarządzie spółek wodnych są już zamykane dla zgromadzenia resztek wody. Natomiast urządzenia piętrzące, będące w gestii Wód Polskich, pozostają otwarte. Rolnicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce, ale urzędnicy żądają ich usunięcia pod groźbą konsekwencji prawnych.

 

Do biur Wielkopolskiej Izby Rolniczej docierają informacje od rolników o problemach dotyczących działania instytucji Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jak zauważa samorząd rolniczy, problem dotyczy zatrzymywania wód powierzchniowych w celu ochrony gruntów rolnych przed suszą, do czego zresztą w niedawnym swym wystąpieniu nawoływał minister rolnictwa. Zastawki, groble i inne urządzenia na ciekach wodnych będących w zarządzie spółek wodnych są już zamykane dla zgromadzenia resztek wody. Natomiast urządzenia piętrzące, będące w gestii Wód Polskich, pozostają otwarte.

 

- Rolnicy próbują je sami zastawiać, za pomocą dostępnych środków, służących jako zastawki. Niestety, pracownicy Wód Polskich żądają od nich usunięcia tych zapór, pod groźbą konsekwencji prawnych. Przyznają, że jest konieczność gromadzenia wody, ale zamknięcie zastawek wymaga uruchomienia ich wewnętrznych procedur. W sytuacji, gdy z każdym dniem następują poważne straty w glebie, czekanie na przeprowadzenie procedur sprawi, że nie będzie już czego gromadzić – pisze prezes WIR, Piotr Walkowski, do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

 

W związku z powyższym samorząd rolniczy zwrócił się do ministra Marka Gróbarczyka o zobowiązanie wszystkich jednostek PGW Wody Polskie do instalacji nowych urządzeń piętrzących wodę i pilne uruchomienie już istniejących urządzeń i odstąpienie od procedur wobec rolników, którzy sami będą instalowali takie urządzenia.

Może zainteresuje Cię również:

Susza we wszystkich województwach. Najbardziej zag

Brak opadów oraz wysoka temperatura powietrza spowodowały, ż

Rząd podatkami będzie zwalczał suszę. Roczna "opła

Jak wynika z projektu specustawy przygotowanego przez M

Susza na terenie 11 województw. Najbardziej narażo

Powiększający się deficyt wody w północnych i zachodnich rej