Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 marca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,1127 EUR EUR - 4,5246 GBP GBP - 5,0218 DKK DKK - 0,6065
Archiwum
27.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,00 (+ 0,78%), kukurydza CZE20 - 167,75 (- 0,15%), rzepak MAJ20 - 356,50 (+ 1,28%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.03.2020 12:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,25 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Niemcy potrzebują Polaków. Boją się załamania łańcucha dostaw żywności

Redakcja

Julia Klockner, niemiecka minister rolnictwa, proponuje szeroką pomoc dla rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego z powodu kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Rząd za Odrą zamierza uruchomić pakiet pomocowy już w przyszłym tygodniu. Wg Klockner, kanclerz Angela Merkel powinna skontaktować się bezpośrednio z polskim szefem rządu, aby zagwarantować polskim pracownikom bezproblemową podróż powrotną do kraju ojczystego.

 

Klockner zwraca uwagę, że pandemia koronawirusa stanowi ogromne wyzwanie jeśli chodzi o dostawy żywności. Dlatego przedsiębiorstwa w tym łańcuchu należy sklasyfikować jako infrastrukturę o znaczeniu systemowym. Jak podkreśla, część mechanizmów pomocowych można uruchomić już w przyszłym tygodniu.

 

Niemiecka minister rolnictwa proponuje liczne rozwiązania utrzymania podaży siły roboczej dla rolnictwa i przemysłu spożywczego. Wg niej pracownicy z Rumunii, Polski i Bułgarii są niezbędni do siewu, sadzenia, prac polowych, pielęgnacji i opieki nad zwierzętami, a także zbiorów.

 

Niektóre z propozycji Julii Klockner:

- Granice Niemiec mają pozostać otwarte dla pracowników sezonowych i powinno się wprowadzić zasady tranzytu, na przykład w formie rozporządzenia o zezwoleniach. 

- Pracownikom sezonowym w Niemczech należy zezwolić na pracę przez ponad 70 dni.  Dostęp do pracowników z krajów trzecich powinien zostać ułatwiony. 

- Kanclerz Merkel powinna skontaktować się bezpośrednio z polskim szefem rządu, aby zagwarantować polskim pracownikom bezproblemową podróż powrotną do kraju ojczystego.

- Bardziej elastycznie zasady dotyczące czasu pracy.

 

Klockner chce również, aby Komisja Europejska i kraje związkowe zmniejszyły do minimum liczbę kontroli na miejscu, przeprowadzanych przez różnorakie inspekcje, w tym weterynaryjne.

 

Wg minister należy unikać zamykania firm z przemysłu rolno-spożywczego w przypadku choroby przedsiębiorców. W tym celu powinna zostać zaoferowana pomoc państwa w utrzymaniu produkcji. Ponadto w regionach wiejskich mają zostać utworzone punkty badań mieszkańców pod kątem koronawirusa. - Propozycje „służą w jak największym stopniu uniknięciu niedoborów dostaw w średnim okresie - pisze Klöckner.

 

Źródło: Agrarheute 

Może zainteresuje Cię również:

Perfidne oszustwo. Przekonują, że mają mleko, któr

- Z przykrością informujemy, że w okresie pandemii pojawiają

Czy szacowanie szkód łowieckich będzie możliwe?

Lubuska Izba Rolnicza zwróciła się do wojewody lubuskiego z

Walka z koronawirusem spycha na boczny tor problem

Polowania zostały wstrzymane, a myśliwi zastanawiają się czy