Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
09 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8208 EUR EUR - 4.5414 GBP GBP - 5.2393 DKK DKK - 0.6106
Archiwum
09.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 212,75 (+ 0,47%), kukurydza CZE21 - 217,00 (+ 0,81%), rzepak MAJ21 - 510,50 (- 0,44%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.04.2021 13:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,70 zł/kg, średnia: 6,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Niemcy potrzebują Polaków. Boją się załamania łańcucha dostaw żywności

Redakcja

Julia Klockner, niemiecka minister rolnictwa, proponuje szeroką pomoc dla rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego z powodu kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Rząd za Odrą zamierza uruchomić pakiet pomocowy już w przyszłym tygodniu. Wg Klockner, kanclerz Angela Merkel powinna skontaktować się bezpośrednio z polskim szefem rządu, aby zagwarantować polskim pracownikom bezproblemową podróż powrotną do kraju ojczystego.

 

Klockner zwraca uwagę, że pandemia koronawirusa stanowi ogromne wyzwanie jeśli chodzi o dostawy żywności. Dlatego przedsiębiorstwa w tym łańcuchu należy sklasyfikować jako infrastrukturę o znaczeniu systemowym. Jak podkreśla, część mechanizmów pomocowych można uruchomić już w przyszłym tygodniu.

 

Niemiecka minister rolnictwa proponuje liczne rozwiązania utrzymania podaży siły roboczej dla rolnictwa i przemysłu spożywczego. Wg niej pracownicy z Rumunii, Polski i Bułgarii są niezbędni do siewu, sadzenia, prac polowych, pielęgnacji i opieki nad zwierzętami, a także zbiorów.

 

Niektóre z propozycji Julii Klockner:

- Granice Niemiec mają pozostać otwarte dla pracowników sezonowych i powinno się wprowadzić zasady tranzytu, na przykład w formie rozporządzenia o zezwoleniach. 

- Pracownikom sezonowym w Niemczech należy zezwolić na pracę przez ponad 70 dni.  Dostęp do pracowników z krajów trzecich powinien zostać ułatwiony. 

- Kanclerz Merkel powinna skontaktować się bezpośrednio z polskim szefem rządu, aby zagwarantować polskim pracownikom bezproblemową podróż powrotną do kraju ojczystego.

- Bardziej elastycznie zasady dotyczące czasu pracy.

 

Klockner chce również, aby Komisja Europejska i kraje związkowe zmniejszyły do minimum liczbę kontroli na miejscu, przeprowadzanych przez różnorakie inspekcje, w tym weterynaryjne.

 

Wg minister należy unikać zamykania firm z przemysłu rolno-spożywczego w przypadku choroby przedsiębiorców. W tym celu powinna zostać zaoferowana pomoc państwa w utrzymaniu produkcji. Ponadto w regionach wiejskich mają zostać utworzone punkty badań mieszkańców pod kątem koronawirusa. - Propozycje „służą w jak największym stopniu uniknięciu niedoborów dostaw w średnim okresie - pisze Klöckner.

 

Źródło: Agrarheute 

Może zainteresuje Cię również:

Producenci ziemniaków totalnie odcięci od rynków z

Producenci warzyw, zwłaszcza ziemniaków i cebuli, są zrozpac

Rolnik na kwarantannie jak trendowaty. Weterynarz

Pani Ewie z woj. świętokrzyskiego wyprosiła się maciora. Pro

Czy szczepionki na COVID-19 dla zwierząt mają sens

Rosja poinformowała, że jako pierwsza na świecie utworzyła i