Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 182,75 (+ 0,97%), kukurydza SIE20 - 168,25 (+ 0,30%), rzepak SIE20 - 376,75 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Protesty farmerów wpłynęły na hiszpański rząd. Zostanie określona cena minimalna produktów rolnych

Redakcja

W ostatnich tygodniach hiszpańscy rolnicy protestowali przeciwko niskim cenom żywności i niepewnym warunkom pracy. Dlatego rząd ogłosił we wtorek szereg środków, które mają na celu zagwarantowanie, że rolnicy nie będą już zmuszani do sprzedaży swoich produktów poniżej kosztów produkcji. 

 

W ostatnich tygodniach doszło do licznych protestów rolników w kilkudziesięciu miastach w Hiszpanii. W niektórych przypadkach miały miejsce starcia z policją. Dlatego hiszpański rząd zaproponował we wtorek ustawę, która przewiduje, że umowy kupna ze sprzedawcami żywności będą powiązane z kosztami produkcji. - Ma to zapewnić, że rolnicy nie będą musieli sprzedawać produktów poniżej kosztów ich wytworzenia - powiedział minister rolnictwa Luis Planas na cotygodniowym posiedzeniu rządu.

 

Podjęte środki mają na celu zwiększenie roli rolników i hodowców w negocjacjach z supermarketami i hurtownikami. Celem jest zapobieganie dużym zniżkom w supermarketach. W przyszłości detaliści będą mogli sprzedawać żywność po kosztach produkcji tylko wtedy, gdy minie data ważności łatwo psującego się produktu. W takim przypadku straty nie można jednak przenieść na rolnika.

 

- Istnieje wyraźna dysproporvja w łańcuchu produkcji żywności. Celem rządu jest przywrócenie równowagi między wszystkimi ogniwami i zapewnienie przejrzystego systemu cen - powiedział Planas. Przy ustalaniu ceny nowe prawo bierze pod uwagę „obiektywne, weryfikowalne i niemożliwe do manipulowania czynniki, które muszą być wyraźnie określone w umowie między rolnikiem a klientem”.

 

- Rząd uważa, że prawdopodobne jest, że ceny (dla konsumentów) nie wzrosną, podczas gdy rolnicy otrzymają bardziej sprawiedliwą cenę za swoje produkty - powiedział Planas. Prawo daje również pracownikom sezonowym, w niektórych regionach Hiszpanii, więcej możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe. W tym celu należy zmniejszyć liczbę tzw. „Peonad”, czyli liczbę dni potrzebnych na dostęp do zasiłków dla bezrobotnych w regionach takich jak Andaluzja i Estremadura, z 35 do 20. Ponadto przekształcenie umów o pracę czasową z pracowników rolnych w umowy stałe powinno być dotowane.

 

Może zainteresuje Cię również:

Przyjechali na manifestację 220 ciągnikami. Nie ch

Dolna Saksonia wciąż nie legitymuje się wystarczającą powier

Chciał uratować dwie świnki. Obie miały PRRS i zos

Źle rozumiany dobrostan zwierząt doprowadził do śmierci dwóc

Rolnicy w Niemczech znowu są obwiniani o psucie śr

Po przymusowej przerwie związanej z epidemia koronawirusa, j