Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8665 EUR EUR - 4.5903 GBP GBP - 5.3478 DKK DKK - 0.6173
Archiwum
08.03.2021 12:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,86 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++

Protesty farmerów wpłynęły na hiszpański rząd. Zostanie określona cena minimalna produktów rolnych

Redakcja

W ostatnich tygodniach hiszpańscy rolnicy protestowali przeciwko niskim cenom żywności i niepewnym warunkom pracy. Dlatego rząd ogłosił we wtorek szereg środków, które mają na celu zagwarantowanie, że rolnicy nie będą już zmuszani do sprzedaży swoich produktów poniżej kosztów produkcji. 

 

W ostatnich tygodniach doszło do licznych protestów rolników w kilkudziesięciu miastach w Hiszpanii. W niektórych przypadkach miały miejsce starcia z policją. Dlatego hiszpański rząd zaproponował we wtorek ustawę, która przewiduje, że umowy kupna ze sprzedawcami żywności będą powiązane z kosztami produkcji. - Ma to zapewnić, że rolnicy nie będą musieli sprzedawać produktów poniżej kosztów ich wytworzenia - powiedział minister rolnictwa Luis Planas na cotygodniowym posiedzeniu rządu.

 

Podjęte środki mają na celu zwiększenie roli rolników i hodowców w negocjacjach z supermarketami i hurtownikami. Celem jest zapobieganie dużym zniżkom w supermarketach. W przyszłości detaliści będą mogli sprzedawać żywność po kosztach produkcji tylko wtedy, gdy minie data ważności łatwo psującego się produktu. W takim przypadku straty nie można jednak przenieść na rolnika.

 

- Istnieje wyraźna dysproporvja w łańcuchu produkcji żywności. Celem rządu jest przywrócenie równowagi między wszystkimi ogniwami i zapewnienie przejrzystego systemu cen - powiedział Planas. Przy ustalaniu ceny nowe prawo bierze pod uwagę „obiektywne, weryfikowalne i niemożliwe do manipulowania czynniki, które muszą być wyraźnie określone w umowie między rolnikiem a klientem”.

 

- Rząd uważa, że prawdopodobne jest, że ceny (dla konsumentów) nie wzrosną, podczas gdy rolnicy otrzymają bardziej sprawiedliwą cenę za swoje produkty - powiedział Planas. Prawo daje również pracownikom sezonowym, w niektórych regionach Hiszpanii, więcej możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe. W tym celu należy zmniejszyć liczbę tzw. „Peonad”, czyli liczbę dni potrzebnych na dostęp do zasiłków dla bezrobotnych w regionach takich jak Andaluzja i Estremadura, z 35 do 20. Ponadto przekształcenie umów o pracę czasową z pracowników rolnych w umowy stałe powinno być dotowane.

 

Może zainteresuje Cię również:

Wójt protestował z rolnikami przeciwko „piątce dla

- Przesłuchiwanie mnie w charakterze podejrzanego uważam za

Rząd Hiszpanii wspiera produkcję mięsa „z próbówki

Hiszpański projekt „Cultured Meat” ma otrzymać 3,7 mln euro

Protestujący rolnicy ciągani po komisariatach. To

- Wygląda na to, że rolnik nie ma prawa do protestu. Można m