Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 lutego 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9448 EUR EUR - 4,2714 GBP GBP - 5,1271 DKK DKK - 0,5718
Archiwum
17.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (0,00%), kukurydza MAR20 - 168,25 (0,00%), rzepak MAJ20 - 400,75 (+ 0,31%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.02.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Kiełbasa swojska nie taka swojska. Fałszowanie żywności jest nagminne

Redakcja

- Błędne dane dotyczące zawartości kalorii, nieprawidłowe oznaczenia, brak pełnej informacji o składnikach - to najczęstsze grzechy producentów artykułów rolno-spożywczych. Szacuje się, że nawet 50 mld zł rocznie wydajemy na żywność, która jest zafałszowana – informuje Telewizja Polska w programie Agrobiznes. 

 

Często nie wiemy co jemy. Niestety to powiedzenie jest wciąż aktualne. Mimo, że świadomość klientów wzrasta. Jak wykazują kontrole, ciągle zdarzają się przypadki fałszowania żywności. - W niemal czterdziestu procent sprawdzonych produktów mięsnych opis nie zgadzał się z tym co jest w środku. Takie określenia, jak "swojska", "staropolska", czy "domowa" bywają nazwami na wyrost, bo zdarza się, że producenci stosują niedozwolone dodatki. Co więcej, kontrolerzy znajdują substancje, o których na opakowaniach się już nie wspomina – słyszymy w programie TVP.

 

Jak informuje Telewizja Polska, oznakowania składników są często nieczytelne, mają nieprecyzyjne określenia i stosuje się niewłaściwe nazewnictwo. Dotyczy to nie tylko mięsa, ale też pieczywa, a nawet miodu. - Zamiast lipowego, przeważa pyłek rzepakowy. Bywa, że mięso ma za dużo wchłoniętej wody albo soli i tłuszczu. Ujawniono też przypadek, że sok z włoskich winogron jest oznaczony jako produkt polski – podaje Agrobiznes. Wg autorów programu, inspektorzy dodają , że wyniki są nieco lepsze niż w ubiegłych latach. Bywają jednak przypadki celowych oszustw i z tym chce walczyć ministerstwo rolnictwa. - Nie wolno fałszować żywności, nie wolno oszukiwać, nie wolno spekulować żywnością, wykorzystując gry, przewagi rynkowe, które de facto szkodzą rolnikom i producentom żywności, jak również tym konsumentom, którzy tej żywnością potrzebują – mówi w rozmowie z TVP Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Wg nowych przepisów, które przyjął Sejm, od 1 lipca Inspekcja Handlowa Artykułów Rolno-Spożywczych będzie kontrolowała żywność zarówno na etapie produkcji, przetwarzania jak i dystrybucji. To pozwoli skuteczniej monitorować sytuację na rynku. Wg ministerstwa, powierzenie jednemu organowi kontroli nad jakością handlową umożliwi szybsze reagowanie na pojawiające się nieprawidłowości. Obecnie jakoś kontrolowana jest przez dwa organy – Inspekcję Handlową Artykułów Rolno-Spożywczych na etapie produkcji i dystrybucji oraz przez Inspekcję Handlową w sklepach.