Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 sierpnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7558 EUR EUR - 4,4123 GBP GBP - 4,9028 DKK DKK - 0,5925
Archiwum
14.08.2020 14:02 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,61 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni) +++ +++ +++ 13.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 178,25 (+ 0,42%), kukurydza LIS20 - 164,00 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 377,50 (+ 0,27%) [euro/tona] +++ +++ +++

Hiszpańscy rolnicy sprzeciwiają się niskim cenom i dyktatowi sieci handlowych

Redakcja
ASAJA Jaén (Twitter)

Hiszpańscy rolnicy protestowali w środę przed siedzibą ministerstwa rolnictwa w Madrycie. Protestujący wznosili okrzyki, „Rolnictwo nigdy nie zostanie pokonane”. Nosili też plakaty z napisami: „Ratujmy rolników!” i „Kto jutro da ci jedzenie?”

 

Organizacje rolnicze COAG, Asaja i UPA wezwały do protestów i w wyniku tego na ulicach miast już kilkakrotnie pojawili się tamtejsi farmerzy. Stowarzyszenie drobnych rolników UPA skrytykowało między innymi fakt, że istnieje sześć sieci supermarketów, które utrzymują ceny surowców w Hiszpanii na bardzo niskim poziomie. Rolnicy ostrzegli, że jeśli sytuacja szybko nie ulegnie zmianie, to odbędzie się strajk generalny.

 

Premier Pedro Sánchez okazał solidarność z demonstrantami. Na Twitterze napisał, że jego rząd jest zdeterminowany, aby pomóc rolnikom.

 

Hiszpańskie rolnictwo znajduje się pod ogromną presją ekonomiczną. Rolnicy narzekają nie tylko na niskie ceny skupu płodów rolnych. Pojawią się również rosnące koszty, takie jak wzrost płacy minimalnej. Krytykowano także nieodpowiednie wsparcie dla produkcji regionalnej. Organizacje zwracają uwagę, że rolnictwo odgrywa ważną rolę w walce ze zmianami klimatu.

 

Hiszpański minister rolnictwa Luis Planas również wyraził zrozumienie wymagań rolników. Widzi potrzebę działania przede wszystkim w zakresie kształtowania cen i obniżania ceł. Ważne było również rozważenie ważnych kwestii przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR). To nie pierwszy zryw tamtejszych rolników w ostatnim czasie, bowiem w listopadzie doszło do podobnych manifestacji. Tym razem jednak rolnicy są zdeterminowani i zamierzają protestować do momentu kiedy ich wymagania nie zostaną uwzględnione.

 

Hiszpania jest jednym z największych producentów rolnych w Europie Zachodniej. Według oficjalnych danych gospodarka rolna tego kraju zatrudniała ostatnio około 800 000 osób.

 

Źródło: Agrarheute

Może zainteresuje Cię również:

Większość rolników nie potrafi zainteresować się w

Wczoraj w Piotrkowie Trybunalskim miało dojść do spotkania r

Holendercy rolnicy są wkurzeni. Protestują i będą

Holenderscy rolnicy, przy wsparciu niemieckich kolegów, zabl

Hodowcy świń protestują. Ciągniki wyjadą na drogi

Dzisiaj na terenie powiatu piotrkowskiego odbędzie się prote