Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 września 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.9083 EUR EUR - 4.5497 GBP GBP - 5.0121 DKK DKK - 0.6111
Archiwum
28.09.2020 12:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 25.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (0,00%), kukurydza LIS20 - 171,00 (- 0,58%), rzepak LIS20 - 384,50 (+ 0,98%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Aby zniwelować skutki ubiegłorocznej suszy, powinno padać nieprzerwanie przez 60 dni

Redakcja

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przyjrzało się danym z kilku lat wstecz. Od 2015 roku zarówno stan wilgotności gleb jak i roczna ocena warunków zasilania opadem wykazywały warunki deficytu zasobów wodnych. 

 

- Wskaźniki wilgotności gleby dla końcówki stycznia br. wykazują nieznaczną poprawę w stosunku do danych, jakie przedstawiliśmy dla pierwszej dekady stycznia. Jednak – aby odbudowały się zasoby wodne, jakie spowodowała zeszłoroczna susza – mżawka powinna padać nieprzerwanie przez 60 dni! - informują Wody Polskie.

 

Opady, które potocznie nazywamy drobnym deszczem lub deszczem ze śniegiem o wiele skuteczniej nawadniają ekosystemy niż gwałtowne deszcze nawalne, kiedy na jeden metr kwadratowy w ciągu doby, czy dwóch spada nawet kilkadziesiąt litrów wody. Przy ulewie woda nie wsiąka w sposób wystarczający w glebę, ale po prostu szybciej odpływa. Dlatego też umiarkowane opady, z jakimi mamy obecnie do czynienia, są najkorzystniejsze dla zniwelowania skutków suszy. Niemniej kilka dni z opadami tylko nieznacznie zmieni sytuację hydrologiczną w Polsce. Poniżej przedstawiamy aktualną mapę wilgotności gleby dla warstwy 28-100 cm.

 

styczen hydro cenyrolnicze pl

 

Wg stanu na koniec każdego roku silne przesuszenie gleb, czyli deficyt wody w strefie korzeniowej (wilgotność gleby poniżej 40-30%) w każdym roku z suszą obejmowało gleby województw: lubuskiego, wielkopolskiego, opolskiego, a także częściowo łódzkiego i śląskiego. Poza wymienionymi województwami susza z 2018 roku wywołała intensywne (notowane aż w końcówce roku) przesuszenie gleb także w części regionu kujawsko-pomorskiego, lubelskiego.

 

Warunki opadowe w latach 2015-2019 jednoznacznie pokazują, że skala deficytu opadów w latach z suszą przekłada się na warunki wilgoci w glebie, a także na skalę problemu odnawialności zasobów płytkich wód podziemnych i kształtowania dopływu rzecznego. Fakt występowania po sobie lat z suszą 2018 i 2019 i odnotowane w całym kraju roczne deficyty opadu na poziomie suszy silnej i ekstremalnej (SPI-12 poniżej -1.5) daje podgląd na skalę problemu ilości zasobów wód powierzchniowych i płytkich poziomów wodonośnych. Przy dalszym braku opadów, w tym śniegu, sytuacja stanu polskich rzek i poziomu wody w studniach będzie bardzo trudna i czekają nas niżówki czyli pogłębienie stanu suszy hydrologicznej i hydrogeologicznej.

 

wilgotnosc wody polskie cenyrolnicze pl

 

Źródło: Wody Polskie 

Może zainteresuje Cię również:

Susza we wszystkich województwach. Najbardziej zag

Brak opadów oraz wysoka temperatura powietrza spowodowały, ż

Susza na terenie 11 województw. Najbardziej narażo

Powiększający się deficyt wody w północnych i zachodnich rej

Kontynuacja pomocy suszowej

Od dzisiaj producenci rolni, którym zagraża utrata płynności