zm skiba

skiba

CenyRolnicze
18 marca 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9528 EUR EUR - 4.3086 GBP GBP - 5.0343 DKK DKK - 0.5777
Archiwum


18.03.2024 14:24 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,11 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni)

18.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 197,25 (+1,15%), kukurydza CZE24: 183,50 (+ 0,96%), rzepak MAJ24: 443,25 (+1,60%)

18.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA., trans. firmowy, lubuskie, gorzowski, 66-446, tel.: 609 605 416

18.03.2024 SPRZEDAM 15 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, lubuskie, gorzowski, 66-446, tel.: 609 605 416

17.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, hf, 800 kg, wielkopolskie, gostyński, 63-840, tel.: 783 888 781

17.03.2024 SPRZEDAM 30 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, łódzkie, łowicki, 99-434, tel.: 696 130 651

17.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, małopolskie, wadowicki, 34-120, tel.: 697 500 066

15.03.2024 SPRZEDAM 1 BYKA, hf, 700 kg, pomorskie, malborski, 82-213, tel.: 506 329 290

14.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, lubelskie, bialski, 21-518, tel.: 695 079 909

13.03.2024 SPRZEDAM 340 TUCZNIKÓW, 135-140 kg, 57-58%, warmińsko-mazurskie, nowomiejski, 13-300, tel.: 517 413 854

13.03.2024 SPRZEDAM 4 BYKI, mieszaniec, 850 kg, podlaskie, sokólski, 16-140, tel.: 501 788 419

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Fora internetowe - źródło „ciekawostek” na temat zwierząt gospodarskich

Redakcja

Współcześnie, wiele informacji poświęconych zwierzętom gospodarskim krążących w internecie często odbiegają od prawdy lub zawierają w sobie tylko jej ziarenko. Bardzo często dotyczą behawioru zwierząt i oparte są jedynie na stereotypowych przekonaniach. Niestety stanowią fundament opinii, którymi kierują się współcześni konsumenci. Idąc dalej, stereotypy te są utrwalane w świadomości Polaków i powtarzane dalej. Tak rodzi się mit, który w rzeczywistości według wielu jest faktem. Poniżej kilka mitów i faktów na temat zwierząt i produktów odzwierzęcych, z którymi można zetknąć się na forach internetowych.

 

Króliki zjadają własne odchody – mit

Żołądek u królików, nie jest dobrze umięśniony, dlatego tak istotne jest częste pobieranie małych ilości pokarmu przez te zwierzęta (nawet do 80 razy dziennie). Masa przesuwa się tylko wtedy, kiedy do układu pokarmowego trafi nowy pokarm. W ciągu dnia jest to możliwe, ponieważ króliki są wtedy aktywne, jednak w nocy kiedy królik nie żeruje (ok 5-6h od ostatniego posiłku) zaczyna wydalać masę kałową, miękkie grudki (kształtem przypominające jeżynę) które są przez niego zjadane i to umożliwia mu zachowanie stałego ruchu w układzie pokarmowym. Ponadto królik wykorzystuje maksymalną ilość wartościowych dla niego odżywczych wartości. Cekotrofy (tak nazywa się masa kałowa) zawierają 26-20% białek i 14-18% (rys. 1)

 

kroliki odchody cenyrolnicze pl

Rys.1 

Polacy jedzą mniej jaj… bo kury mniej ich znoszą

Jest to mit, bo od 2015 roku zauważalny jest wręcz wzrost spożycia jajek, a skoro GUS (Główny Urząd Statystyczny) odnotował większą ilość spożywania jaj, to najprawdopodobniej mamy je od kur. Jeśli chodzi o nieśność kur w Polsce, to liczba jaj zniesionych przez kurę jest „stabilna”. Jedna kura w ciągu roku może znieść średnio 217 jaj. Najgorszy pod względem nieśności był rok 2012 (GUS), w którym nieśność spadła o 12 jaj w skali roku. Rekordowym był rok 2014, w którym (statystycznie) od jednej kury można było uzyskać 228 jaj. Według dostępnych danych w Polsce wytwarzanych jest ok 10 mld jaj rocznie. Polska znajduje się w ścisłej czołówce producentów jaj w Unii Europejskiej. Co więcej, afera z fipronilem w krajach Europy Zachodniej, w 2017 roku pozwoliła wybić się Polskim fermom i w okresie od stycznia do listopada, wartość polskiego eksportu zwiększyła się o ok. 53%. Obecnie Polski eksport nie jest na tak wysokim poziomie, ale ta sytuacja wielu hodowcom pozwoliła się wybić i nawiązać stałe kontakty.

 

Świnie to jedne z najinteligentniejszych zwierząt i potrafią mówić

Jest to fakt! Świnie posiadają własny język i mogą się ze sobą stale komunikować. Prosięta uczą się głosów matek i rozpoznają ich głos. Według behawiorystów, matki nadają im „imiona”, które młode rozpoznają, co więcej podczas karmienia, lochy prośne śpiewają młodym. Świnie mają bardzo dobrą orientację w terenie, dlatego potrafiłyby same wrócić do domu. Według naukowców, świnie są inteligentniejsze od psów, niektórych naczelnych oraz małych dzieci (podobno są inteligentniejsze od trzylatków). W porównaniu do człowieka świnie mają 15 000 kubków smakowych, ludzie tylko 9000. Ich zdolności wykorzystuje się w Policji, wyszkolone świnie wykrywają ukryte narkotyki. Niektóre szkoli się w celu wywęszenia w ziemi trufli.

 

swienie inteligentne cenyrolnicze pl Rys. 2

 

Konie uwielbiają się kąpać!

Jest to mit. Niektóre konie bardzo trudno przekonać aby weszły do wody (nawet gdy temperatura jest bardzo wysoka). Dlaczego? Rozstaw oczu konia uniemożliwia widzenie stereoskopowe. Zwierzęta z bliskim rozstawem oczu widzą obraz z jednego i drugiego oka, ponieważ nasz mózg przetwarza nakładające się widoki. Konie nie dostrzegają głębi, dlatego jeśli podchodzimy z nim nad brzeg szerokiej tafli jeziora – on dostrzega wielką czarną plamę. Behawioryści dowiedli, że nawet konie które wchodzą do wody, czują się w niej niepewnie, ponieważ ich ruchy są utrudnione.

 

Nie można podawać miodu dzieciom!

Wielu może zaskoczyć informacja, iż jest to fakt! Jednak dotyczy to dzieci, które nie ukończyły jeszcze 1 roku życia. Wynika to z potencjalnego zakażenia bakteriami jadu kiełbasianego. W Polsce nie stwierdzono obszarów skażonych tą bakterią. Dlatego jest to kolejna przesłanka do tego, aby wybierać lokalne produkty z okolicznych i sprawdzonych pasiek.

 

Czy za smak jajka odpowiedzialny jest system chowu?

Naukowcy z SGGW (Szkoła Główna Gospdodarstwa Wiejskiego w Warszawie) podali informacje, że jest to tylko mi.t Dla wielu ekologów jest to informacja sprzeczna z przekonaniami. Okazuje się że smak jajka od kury z chowu ekologicznego i chowu klatkowego nie różni się, jeśli zastosujemy podobne żywienie. Zdaniem badaczy, smak i właściwości jajka zależą przede wszystkim od paszy, którą są karmione kury. Nioski mają większe zapotrzebowanie na składniki mineralne. Pasza musi być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do wieku zwierzęcia, a system utrzymania nie wpływa na smakowitość otrzymywanych przez nioski jaj. Na przeziębienie tylko herbata z miodem! Dzięki niezaprzeczalnym walorom prozdrowotnym, miód może pomóc nam w walce z osłabieniem organizmu. Wyjątkowe moce zawdzięcza kwasom fenolowym i flawonoidom, które wchodzą w jego skład. Kwasy te są silnymi przeciwutleniaczami - im miód jest ciemniejszy, tym więcej ich w składzie. Posiada także właściwości przeciwrodnikowe i olejki eteryczne, które nadają mu specyficznego zapachu. Jednak jeśli herbata będzie miała temperaturę wyższą niż 40 stopni, niestety traci on większość najcenniejszych właściwości. Dlatego miód wlewamy do herbaty tuż przed jej wypiciem, gdy jest letnia.

 

Krowy emitują więcej gazów cieplarnianych niż transport!

Jest to mit!!! Emisja metanu pochodząca z fermentacji materii organicznej z wnętrzności przeżuwaczy stanowi jedynie kilka procent całości gazów cieplarnianych. Istotny wkład do emisji metanu – 18 mln ton rocznie, stanowi rozkładanie się gnojowicy. Hasło, które w żaden sposób nie jest podparte merytoryczną wiedzą, krąży w świadomości odbiorców. Jak jest naprawdę? Układy pokarmowe wszystkich przeżuwaczy, stanowią ok ¼ całkowitej emisji związanej z hodowlą zwierząt. Źródłem emisji porównywalnej z transportem, stanowiącej 18% całkowitej emisji antropogenicznych gazów cieplarnianych stanowi hodowla zwierząt i rolnictwo, co wiąże się z wylesianiem, produkcją pasz czyli całą hodowlą m.in. czynnościami wykonywanymi w gospodarstwach. 

 

Martwe ptaki w kurniku godzinami leżą wśród żywych kur, a żywe zwierzęta przebywają w oparach amoniaku

Jest to mit, z oczywistych względów. Każda ferma ma obowiązek rejestracji i znajduje się pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, która odpowiedzialna jest za kontrole w każdym gospodarstwie. Regulacje prawne dla założenia i utrzymania kurników są bardzo szczegółowe, mówią o obsadzie zwierząt, o wentylacji, emisji szkodliwych substancji okresów czasu bez światła, pojenia itd. Prawo narzuca hodowcom doglądanie kurcząt, co w sytuacji kryzysowej wymusza podjęcia szybkich działań. Należy pamiętać o jednym z najważniejszych aspektów hodowli, musi się ona opłacać. Każdy hodowca, który chce zarobić na swojej fermie dba o zdrowie zwierząt, tak aby uzyskać jak najlepszy produkt. Ponadto ważne jest aby umieć zachować trzeźwy umysł i rozróżniać hodowle, od pseudo hodowli (rys 3.)

 

drob licznie cenyrolnicze pl

Rys. 3

Mleko chude i tłuste znacząco różni się zawartością wapnia

W czasach, w których większą uwagę poświęcamy sylwetce i dbałości o zdrowie. Wiele osób decyduje się na mleko chudsze, dlatego materiał ten może ich uspokoić, ponieważ jest to mit. Różnice, które występują w tych dwóch typach mleka, dotyczą tylko zawartości tłuszczu. Mleko odtłuszczone zawiera wszystkie mikro i makroelementy. Podsumowując, na mleko pełne powinny uważać osoby z wysokim cholesterolem i problemami z sercem, a ci którzy wybierają chudszy wariant otrzymują tyle samo wapnia co w mleku pełnym. Mity na temat zwierząt gospodarskich i produktów pochodzenia zwierzęcego funkcjonują w świadomości wielu osób. Część z nich uwarunkowana jest uprzedzeniami, inne zaś powtarzanymi zasłyszanymi nieprawdziwymi informacjami. Część hodowców się z nich śmieje, ale niestety na co dzień musi walczyć i starać się naprostować informację, które najczęściej są po prostu krzywdzące dla hodowli. Najnowsze badania dowodzą, że aż 56% Polaków wierzy informacjom podawanym w internecie, a 60% nie ufa już temu, co mówi prasa, radio i telewizja. Jeśli szukamy odpowiedzi na forach, warto czytać te, które poświęcone są danej dziedzinie nauki, a osoby które dzielą się swoją wiedzą, popierają ją odpowiednim doświadczeniem.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu