kps

kps

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Rolnicy narażeni na depresję i alkoholizm? Badania kanadyjskie

Martyna Frątczak

Czy obciążająca praca i wyzwania życia codziennego mogą prowadzić u rolników i członków ich rodzin do tak poważnych problemów, jak depresja i alkoholizm? Najnowsze badania przeprowadzone wśród mieszkańców terenów wiejskich w Kanadzie rzucają światło na ten problem.

Wiele przeciwności losu

Niektóre grupy społeczne mogą być bardziej narażone na stres i wynikające z niego problemy zdrowia psychicznego od innych. Rolnicy mają bardzo stresującą pracę, wiążącą się nierzadko z dużym wysiłkiem fizycznym i zajmującą wiele godzin każdego dnia.

Jakby tego było mało, zależy ona od bardzo zmiennych i nieprzewidywalnych czynników, takich jak warunki pogodowe i ekonomiczne, czy epidemie chorób zwierząt gospodarskich.

Niektórzy rolnicy pomimo ciężkiej pracy doświadczają poważnych problemów finansowych i popadają w długi. Wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne.

A ponieważ rolnictwo to zawód, w którym miejsce pracy zazwyczaj pokrywa się z miejscem zamieszkania, na stres i problemy narażeni mogą być również członkowie rodzin rolników.

Czy jednak wyzwania życia codziennego prowadzić mogą u rolników i członków ich rodzin do tak poważnych problemów psychicznych, jak depresja i alkoholizm? Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie.

Badania dotyczące tej tematyki są nieliczne i zazwyczaj przynoszą bardzo niespójne wnioski. Co prawda co jakiś czas prasa niektórych państw świata interesuje się tym problemem, nadal brakuje jednak konkretnych danych.

Nowe dane dzięki badaniom z Kanady

Związek pomiędzy rolnictwem, a możliwymi problemami zdrowia psychicznego pozostaje w dużej mierze w sferze domysłów. Sytuacja ta jednak powoli zmienia się na lepsze, a problematyką zaczyna interesować się coraz więcej socjologów.

Niedawno ukazały się bardzo interesujące wyniki badań przeprowadzonych w prowincji Saskatchewan w Kanadzie. I chociaż może trudno odnieść je do sytuacji w naszym rodzimym kraju, warto się z nimi zapoznać w poszukiwaniu uniwersalnych zależności.

We wspomnianych badaniach postanowiono sprawdzić ogólne samopoczucie psychiczne mieszkańców terenów wiejskich i częstość występowania u nich takich problemów jak depresja oraz znaczne nadużywanie alkoholu (w oryginalnej pracy użyto określenia binge drinking, a więc upijanie się, picie do upadłego). Depresję oraz nadużywanie alkoholu uznano za dobre wskaźniki zdrowia psychicznego.

W uzyskanych danych poszukiwano związku pomiędzy wystąpieniem tych problemów, a mieszkaniem w posiadłości z gospodarstwem lub bez - dokładnie takie kategorie przyjęto w badaniu, można jednak uprościć, że chodzi po prostu o rolników i członków ich rodzin oraz osoby niezwiązane z rolnictwem.

Badania miały formę kilkukrotnie przeprowadzonych ankiet, które rozesłano do licznych mieszkańców prowincji Saskatchewan w Kanadzie.

Szczegółowych informacji, które były przydatne do dalszych badań dostarczyło 1701 kobiet (z czego 47,8% miało związek z rolnictwem) oraz 1700 mężczyzn (z czego 53.3% miało związek z rolnictwem).

Zaskakujące wyniki

Dane poddano analizom statystycznym, które pozwoliły ujawnić dość zaskakujące zależności. Wydaje się, że depresja i nadużywanie alkoholu występują znacznie rzadziej u rolników i ich rodzin niż u osób mieszkających na wsi lecz niemających związku z rolnictwem.

W przypadku depresji różnice te były jednak widoczne wyłącznie w bardzo konkretnych grupach badanych osób – a mianowicie kobiet mających problemy ze zdrowiem oraz mężczyzn z wykształceniem średnim.

W grupie kobiet mających przewlekłe problemy ze zdrowiem, te kobiety, które nie miały związku z rolnictwem znacznie częściej deklarowały zdiagnozowaną depresję niż kobiety mieszkające i pracujące w gospodarstwach.

Możliwym wytłumaczeniem tej dziwnej zależności jest opuszczanie obszarów wiejskich i obciążającej pracy w rolnictwie przez kobiety mające problemy ze zdrowiem na rzecz lżejszego zatrudnienia w mieście.

W grupie mężczyzn z wykształceniem średnim, mężczyźni nie mający związku z pracą w rolnictwie deklarowali gorsze samopoczucie psychiczne niż mężczyźni pracujący w gospodarstwach.

Dlaczego różnicę zaobserwowano właśnie w tej grupie osób?

Być może mężczyźni z wykształceniem średnim mieszkający na obszarach wiejskich, lecz nie wykonujący zawodu rolnika, mogą mieć problem z uzyskaniem satysfakcji w życiu. Wykształcenie wyższe uważa się zazwyczaj za czynnik mający znaczący wpływ na zdrowie psychiczne, umożliwia bowiem uzyskanie korzystnej pracy i wysokich dochodów. Jednak dla osób pracujących w rolnictwie często zupełnie wystarczające jest wykształcenie średnie.

Do innych czynników predysponujących do depresji, które dotyczyły wszystkich mieszkańców obszarów wiejskich należały młody wiek oraz wysoki poziom stresu w codziennym życiu. W przypadku mężczyzn dodatkowym czynnikiem była samotność, a w przypadku kobiet obciążenie finansowe oraz poczucie małego wsparcia społecznego. 

Nadużywanie alkoholu rzadsze wśród rolników i ich rodzin

Znacznie jaśniejsze wyniki dotyczą problemu nadużywania alkoholu wśród mieszkańców wsi.

Nadużywanie alkoholu było zdecydowanie częściej deklarowane w grupie kobiet i mężczyzn nie mających związku z rolnictwem. Ten problem wydaje się więc być znacznie rzadszy u rolników i ich rodzin. Przynajmniej w Kanadzie.

Należy bowiem pamiętać, że ten pozytywny dla rolników obraz może się bardzo różnić pomiędzy poszczególnymi państwami, a nawet ich regionami. Sugerują to wyniki innych badań.

Wykazano przykładowo, że właściciele i pracownicy gospodarstw w Dakocie Północnej w Stanach Zjednoczonych znacznie częściej nadużywali alkoholu niż osoby wykonujące inne zawody.

W Australii kobiety nie mające związku z rolnictwem zgłaszały znacznie wyższe dzienne spożycie niż kobiety pracujące w gospodarstwach, jednak nie stwierdzono żadnych różnic między mężczyznami nie mającymi związku z rolnictwem, a mężczyznami pracującymi w gospodarstwach.

Natomiast w kilku badaniach przeprowadzonych w Szwecji wśród znaleziono znacznie mniej przypadków alkoholizmu prowadzącego do hospitalizacji w grupie rolników niż w grupie mężczyzn nie związanych z rolnictwem.

Ciężko jest więc uważać pracę w rolnictwie za uniwersalny czynnik predysponujący do depresji czy alkoholizmu.

 

Na podstawie:

Janzen, B., Karunanayake, C., Rennie, D., Lawson, J., Dosman, J. A., & Pahwa, P. (2020). Depression and binge drinking in farm and non-farm rural adults in Saskatchewan, Canada. Rural and remote health, 20(1), e5530-e5530.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu