kps

kps

CenyRolnicze
12 maja 2021, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7456 EUR EUR - 4.5453 GBP GBP - 5.2969 DKK DKK - 0.6113
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

zm skiba

Kolejna ferma cierpienia w Niemczech. Trzysta sztuk bydła wymagało natychmiastowego leczenia

Redakcja

Coraz częściej zza zachodniej granicy płyną doniesienia o fatalnych warunkach chowu zwierząt gospodarskich. Tym razem media za Odrą nagłośniły przypadek z miejscowości Dietmannsried w regionie Algau w Bawarii. Po interwencji lokalnych służb weterynaryjnych w jednym z gospodarstw, okazało się, że połowa z 600 utrzymywanych tam krów i cieląt wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ cierpią na poważne stany zapalne kończyn.

 

Na farmie mleczarskiej w Dietmannsried, gdzie w środę miała miejsce zakrojona na dużą skalę kontrola, ujawniono, iż około 300 sztuk bydła cierpi na ciężkie stany zapalne. Wg informacji podanych przez Süddeutsche Zeitung, urząd okręgowy w Oberallgäu wszczął postępowanie w sprawie zakazu hodowli zwierząt przeciwko rolnikowi już w grudniu.

 

Stan zwierząt był taka fatalny, że niektóre z nich trzeba było zabić już w gospodarstwie. Jednocześnie administrator okręgu Upper Allgäu, Anton Klotz, spodziewa się, że zdecydowanie więcej zwierząt będzie musiało zostać uśpionych w ciągu najbliższych kilku dni. Wg urzędników połowa z około 600 sztuk bydła ma ogromne stany zapalne. - Zwierzęta ledwo utykają i wymagają natychmiastowego leczenia weterynaryjnego – donosi Süddeutsche Zeitung. Jak pisze gazeta, już na pierwszy rzut oka stan obejścia mógł sugerować, że gospodarstwo jest mocno zaniedbane.

 

Ponadto okazało się, że urząd okręgowy Oberallgäu już w grudniu wszczął postępowanie w sprawie zakazu hodowli zwierząt przeciwko rolnikowi. Pomimo wszystkich nakazów i nałożenia grzywien sytuacja zasadniczo się nie poprawiła. Stąd wszczęto procedurę zakazu hodowli zwierząt.

 

Co ciekawe, w ostatnim czasie, to już drugi przypadek poważnego naruszenia dobrostanu zwierząt w Dietmannsried. Już w grudniu w sąsiednim gospodarstwie inspekcja nakazała zabicie sześciu sztuk bydła, z powodu fatalnego stanu zdrowia. Kolejne 26 z około 100 zwierząt było leczonych przez weterynarzy. Dietmannsried znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Bad Grönenbach (okręg Unterallgäu), gdzie trzy duże gospodarstwa mleczne są również oskarżane o masowe naruszenia dobrostanu zwierząt. Sprawy wyszły na jaw w sierpniu ub.r., kiedy obrońcy praw zwierząt opublikowali wstrząsające zdjęcia z jednej z farm. Prokuratura w Memmingen prowadzi dochodzenie w sprawie kilkunastu podejrzanych, w tym operatorów i pracowników spółek, ale także weterynarzy.

 

Źródło: Süddeutsche Zeitung

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu