"Krzyk" zestresowanych roślin

Redakcja

Według magazynu naukowego „New Scientist” naukowcy z University of Tel Aviv w Izraelu wykazali, że rośliny emitują ultradźwięki, gdy są pod wpływem stresu. Naukowcy po raz pierwszy zarejestrowali odgłosy pomidorów i tytoniu pod wpływem stresu związanego na przykład z brakiem wody. Według zespołu badawczego, te wnioski mogą otworzyć zupełnie nowe pole w rolnictwie precyzyjnym. 

 

Dźwięki zostały nagrane za pomocą mikrofonów, które ulokowane byłu w odległości 10 centymetrów od roślin. Naukowcy zarejestrowali ultradźwięki w zakresie od 20 do 100 kiloherców. Naukowcy zakładają, że owady i niektóre ssaki słyszą te dźwięki z odległości nawet pięciu metrów. Wg badaczy z Izraela, na przykład ćma decyduje na tej podstawie, by nie składać jaj w roślinności znajdującej się stresie wywołanym suszą.

 

Naukowcom udało się określić rodzaj stresu roślinnego na podstawie dźwięków. Opracowali model, który mógłby rozróżnić, czy stres był spowodowany wiatrem, deszczem, suszą czy cięciem. Tony różniły się intensywnością i częstotliwością. Na przykład suchy tytoń wydaje „głośniejsze dźwięki” niż cięty tytoń.

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz