Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
21.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 231,50 (+ 3,81%), kukurydza CZE21 - 229,00 (+ 1,33%), rzepak MAJ21 - 561,75 (+ 2,60%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Andrzej Duda: Jesteśmy dzisiaj potęgą rolną na skalę światową

Redakcja

- Będziemy walczyć o to, aby dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników osiągnęły taką wartość, jaką średnio mają w Unii Europejskiej – zapowiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami powiatu nowomiejskiego (woj. warmińsko-mazurskie).

 

- Przez lata ta ziemia bardzo często przechodziła także i w obce ręce. Cieszę się, że w ciągu ostatnich lat tę ziemię i tutaj i na zachodzie Polski udało się zabezpieczyć przed tym, aby nie była wyprzedawana w ręce obcego kapitału. To jest niezwykle ważny proces. Dobrze, że udało się tamtą fatalną tendencję, to negatywne, to zbrodnicze – dla Polski i dla Polaków i dla polskich rolników – działanie zatrzymać. To są tereny rolne, na które powinniśmy patrzeć w sposób szczególny. Ja zwracam na to szczególną uwagę. Dla mnie bardzo ważną sprawą jest praca polskich rolników i to, co dla Polski tworzą. To, czym Polskę zasilają na co dzień. Płody polskiej ziemi, efekt pracy polskich rolników, efekt pracy polskich gospodarstw rolnych przede wszystkim tych rodzinnych gospodarstw rolnych – stwierdził Andrzej Duda.

 

- Proszę Państwa, jesteśmy dzisiaj potęgą rolną na skalę światową. Ogromna część naszego eksportu – cały czas wzrastającego – to są właśnie produkty rolne. Ogromna część naszego PKB, które cały czas wspaniale nam rośnie na przestrzeni ostatnich lat, jest uzyskiwana także właśnie dzięki produkcji rolnej. Produkcji rolnej, która jest coraz bardziej nowoczesna, ale która, co bardzo mocno chcę podkreślić, zachowuje wiele bardzo tradycyjnych walorów. Dzięki czemu nasza żywność nie tylko jest bardzo dobra, ale przede wszystkim jest znakomicie konkurencyjna na całym świecie – mówił prezydent RP.

 

- Chciałem wszystkim Państwu, rolnikom pracującym na tej ziemi, za ten właśnie wkład pracy w rozwój polskiego rolnictwa i w rozwój naszej gospodarki, z całego serca podziękować. Chcę powiedzieć tak: to jest ważne nie tylko dla mnie. Ten Państwa trud jest ważny także dla obecnego polskiego rządu. To właśnie dlatego, razem z polskim rządem, razem z panem premierem, razem z większością parlamentarną, ustaliliśmy, że będziemy się ubiegali w Komisji Europejskiej o stanowisko komisarza do spraw rolnictwa. Dlatego, że chcemy, żeby w sposób szczególny ten właśnie sektor naszej gospodarki był z tego unijnego punktu widzenia zadbany – przekonywał Duda.

Może zainteresuje Cię również:

Michał Kołodziejczak: Polski rolnik nie będzie par

Dzisiaj przed ministerstwem rolnictwa odbyła się konferencja

Ardanowski będzie doradzał prezydentowi w sprawach

- Kwestie wsi i rolnictwa to nie tylko jeden z najważniejszy

Mazurscy rolnicy stracili cierpliwość. Obornik na

Około 300 rolników zablokowało trasę z Nowego Miasta Lubawsk