Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 marca 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7509 EUR EUR - 4.5393 GBP GBP - 5.2450 DKK DKK - 0.6104
Archiwum
03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++

Frustracja estońskich rolników. Zajechali ciągnikami pod parlament

Redakcja
epkk.ee

Przed estońskim parlamentem rolnicy zaparkowali w ramach protestu około 100 ciągników. Domagają się od rządzących większego wsparcia i podwyższenia dopłat z Unii Europejskiej. Do wyjścia na ulice skłoniły ich niezrealizowane obietnice polityków, brak wyrównania dopłat bezpośrednich do średniej europejskiej i niskie nakłady na rolnictwo z budżetu krajowego. Skąd my to znamy?

 

Rolnicy podkreślili podczas demonstracji przed Riigikogu w Tallinie, że oczekują, iż rząd stanie w obronie interesów estońskich rolników w negocjacjach budżetowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027. - Estoński sektor rolny musi konkurować w bardzo nierównej walce z rolnikami z innych krajów Unii Europejskiej – powiedział Olav Kreen, prezes zarządu Estońskiej Izby Rolnictwa i Handlu. - W 2020 r. płatności bezpośrednie z budżetu centralnego Unii Europejskiej będą o jedną trzecią niższe niż średnia wspólnotowa, co ograniczy naszą konkurencyjność i rozwój produkcji rolnej i żywności – dodał.

 

Według Olava Kreena między rolnikami w Unii Europejskiej występuje nierówna konkurencja, ponieważ estońscy rolnicy muszą spełniać wszystkie rygorystyczne wymagania wspólnoty, ale Unia Europejska wypłaca wyższe rekompensaty rolnikom w innych krajach. - Podważy to naszą długoterminową konkurencyjność, a także zatrudnienie na obszarach wiejskich - powiedział Kreen.

 

- W wyniku negocjacji, rekompensata rolna wypłacana przez Unię Europejską musi stać się równa między rolnikami w państwach członkowskich, abyśmy nie musieli stawiać czoła całkowicie nierównej i nieuczciwej konkurencji przez następne siedem lat - powiedział Kreen. - Estonia jest członkiem Unii Europejskiej od 15 lat, ale nasi rolnicy są nadal traktowani jako drugorzędni. Oczekujemy, że rząd to zmieni – powiedział Kreen. Podkreślił, że większe korzyści dla rolnictwa z budżetu UE zmniejszają również potrzebę wsparcia krajowego. Według niego żądania Estonii w Unii Europejskiej są jednak znacznie bardziej wiarygodne, jeśli sam kraj jest skłonny zwiększyć wydatki na rolnictwo. 11 grudnia Riigikogu przeprowadzi trzecie czytanie budżetu państwa, co potwierdzi ostateczną wielkość krajowej rekompensaty rolnej za 2020 r. Protestujący obawiają się, że cięcia dotkną nakładów na rolnictwo.

 

Podczas demonstracji w Toompea rolnicy dali każdemu członkowi Riigikogu pudełko z zabawkowym ciągnikiem. Ciągnikowi towarzyszy komunikat „Baw się mną, nie jedzeniem!”, z prośbą o poważniejsze podejście do kwestii rolnictwa w Estonii.

 

Źródło/zdjęcie: epkk.ee

 

Może zainteresuje Cię również:

Michał Kołodziejczak: Polski rolnik nie będzie par

Dzisiaj przed ministerstwem rolnictwa odbyła się konferencja

Wójt protestował z rolnikami przeciwko „piątce dla

- Przesłuchiwanie mnie w charakterze podejrzanego uważam za

Protestujący rolnicy ciągani po komisariatach. To

- Wygląda na to, że rolnik nie ma prawa do protestu. Można m