Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 marca 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7509 EUR EUR - 4.5393 GBP GBP - 5.2450 DKK DKK - 0.6104
Archiwum
03.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 237,25 (- 3,16%), kukurydza MAR21 - 226,00 (- 0,88%), rzepak MAJ21 - 503,75 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Najpierw głodują rośliny, potem rolnicy, potem wy. Czy wiesz, kto cię karmi?

Redakcja

Takiej demonstracji Berlin nie widział od dekad. Niemieccy rolnicy tłumnie walczą o godność, protestując już od kilku tygodni. Walczą nie tylko o korzystne rozwiązania prawne dla ich gospodarstw, ale również o zmianę negatywnego wizerunku kreowanego przez media i różnorakie organizacje. Dlatego wczoraj w stolicy Niemiec demonstrowało ok. 10 tys. gospodarzy z całego kraju, którzy wyprowadzili na ulice Berlina tysiące ciągników.

 

Już od niedzieli do Berlina ciągnęły kolumny ciągników ze wszystkich stron Niemiec. Konwoje traktorów ciągnęły się nawet na długość 20 km. Policja naliczyła grubo ponad 5 tys. ciągników. Protesty doprowadziły do wystąpienia dużych utrudnień w funkcjonowaniu metra i kolejki miejskiej. Wczoraj rano doszło do dwóch wypadków drogowych z udziałem samochodów osobowych, które wyprzedzały kolumny traktorów.

 

Rolnicy zjechali do Brandenburgii, aby zaprotestować przeciwko kolejnym obostrzeniom, które dotykają ich gospodarstwa. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie stosowania nawozów azotanowych. Wprowadzony we wrześniu pakiet rolny. przewiduje m.in. wycofanie do 2023 herbicydów zawierających glifosat. Władze Niemiec zapewniają, że rolnicy otrzymają na spełnienie wszystkich wymagań stosowne środki finansowe, ale to niespecjalnie przekonuje tamtejszych farmerów. Rolnicy oczekują intensywnych rozmów i poszukiwania konsensusu, który zadowoli wszystkie strony.

 

- Najpierw głodują rośliny, potem rolnicy, potem wy" - transparent z takim hasłem pojawił się na jednym z ciągników. "Czy wiesz, kto cię karmi?" - widniało na innym. To hasła, które pokazują, że niemieccy rolnicy domagają się szacunku reszty społeczeństwa, która korzysta z owoców ich pracy. Tymczasem w mediach trwa nieustająca nagonka na rolników, których uważa się za trucicieli środowiska naturalnego i osoby znęcające się nad zwierzętami. Jedna z przemawiających na wiecu mówiła jak daleko potrafią zajść szykany, nawet wobec dzieci rolników, które w szkole piętnowane są za to czym zajmują się ich rodzice.

 

 

Może zainteresuje Cię również:

Wójt protestował z rolnikami przeciwko „piątce dla

- Przesłuchiwanie mnie w charakterze podejrzanego uważam za

Protestujący rolnicy ciągani po komisariatach. To

- Wygląda na to, że rolnik nie ma prawa do protestu. Można m

Minister Puda nie owija w bawełnę. Nie ma środków

Rolnicy z Warmii i Mazur, którzy pod koniec ubiegłego roku p