Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Od sześciu pokoleń jego rodzina hoduje bydło. Przez wrażliwe nozdrza sąsiadów musi zapłacić 8 tys. euro kary

Redakcja

Francuski rolnik otrzymał nakaz zapłaty 8 tys. euro, po tym jak sąsiedzi skarżyli się na zapachy z jego gospodarstwa. Wg hodowcy bydła, decyzja sądu jest skrajnie absurdalna. Jego sąsiadom przeszkadzał nawet zapach składowanego siana.

 

Nicolas Bardy, którego rodzina od sześciu pokoleń hoduje bydło w Lacapelle-Viescamp w Cantal, w południowo-środkowej Francji, został oskarżony o magazynowanie bel siana zbyt blisko domu jego emerytowanych sąsiadów, powodując „silne irytujące zapachy”. W pobliskim budynku utrzymywał również zwierzęta, powodując - zdaniem sąsiadów - smród z nagromadzonego obornika. Sąd uznał go za winnego spowodowania „nienormalnego sąsiedzkiego zaburzenia”.

 

Coraz częściej z Francji docierają sygnały o sporze pomiędzy rolnikami i napływowymi mieszkańcami miast. Ludzie urodzeni i wychowani w mieście nie są krytycznie nastawieni do zgiełku ruchliwych ulic miast, ale przeszkadzają im zapachy i dźwięki wydawane przez zwierzęta, jak choćby pianie koguta.

 

Sprawa przeciwko Nicolasowi Bardy trafiła do sądu kasacyjnego, czyli najwyższej instancji sądu w sprawach karnych i cywilnych we Francji. Rolnik stwierdził, że decyzja o ukaraniu go kwotą 6000 euro odszkodowania i zmuszenie go do zapłacenia 2000 euro kosztów sądowych, była „głupotą zepchniętą do granic możliwości”.

 

Sędziowie przyznali, że zapachy wytwarzane przez działalność rolniczą, to nic nadzwyczajnego, ale stwierdzili jednocześnie, że woń „dojrzewającego siana” ułożonego w pobliżu sąsiedniej posesji oraz utrzymywanie zwierząt wraz z obornikiem niemal pod kuchennym oknem sąsiadów rzeczywiście mogło powodować uciążliwości.

Może zainteresuje Cię również:

Moda na wieś nie może niszczyć polskiego rolnictwa

Według GUS rocznie około 120 tys. Polaków osiedla się na obs

To co jest nie do wyobrażenia w mieście, np. hodow

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych popiera po

We Francji znaleźli sposób na uciążliwych mieszczu

Ryczenie krowy, pianie koguta i zapach obornika uznano we Fr