Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 października 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.8860 EUR EUR - 4.5890 GBP GBP - 5.0607 DKK DKK - 0.6168
Archiwum
27.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,75 (- 0,72%), kukurydza LIS20 - 197,50 (+ 0,51%), rzepak LIS20 - 387,75 (- 0,89%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Od sześciu pokoleń jego rodzina hoduje bydło. Przez wrażliwe nozdrza sąsiadów musi zapłacić 8 tys. euro kary

Redakcja

Francuski rolnik otrzymał nakaz zapłaty 8 tys. euro, po tym jak sąsiedzi skarżyli się na zapachy z jego gospodarstwa. Wg hodowcy bydła, decyzja sądu jest skrajnie absurdalna. Jego sąsiadom przeszkadzał nawet zapach składowanego siana.

 

Nicolas Bardy, którego rodzina od sześciu pokoleń hoduje bydło w Lacapelle-Viescamp w Cantal, w południowo-środkowej Francji, został oskarżony o magazynowanie bel siana zbyt blisko domu jego emerytowanych sąsiadów, powodując „silne irytujące zapachy”. W pobliskim budynku utrzymywał również zwierzęta, powodując - zdaniem sąsiadów - smród z nagromadzonego obornika. Sąd uznał go za winnego spowodowania „nienormalnego sąsiedzkiego zaburzenia”.

 

Coraz częściej z Francji docierają sygnały o sporze pomiędzy rolnikami i napływowymi mieszkańcami miast. Ludzie urodzeni i wychowani w mieście nie są krytycznie nastawieni do zgiełku ruchliwych ulic miast, ale przeszkadzają im zapachy i dźwięki wydawane przez zwierzęta, jak choćby pianie koguta.

 

Sprawa przeciwko Nicolasowi Bardy trafiła do sądu kasacyjnego, czyli najwyższej instancji sądu w sprawach karnych i cywilnych we Francji. Rolnik stwierdził, że decyzja o ukaraniu go kwotą 6000 euro odszkodowania i zmuszenie go do zapłacenia 2000 euro kosztów sądowych, była „głupotą zepchniętą do granic możliwości”.

 

Sędziowie przyznali, że zapachy wytwarzane przez działalność rolniczą, to nic nadzwyczajnego, ale stwierdzili jednocześnie, że woń „dojrzewającego siana” ułożonego w pobliżu sąsiedniej posesji oraz utrzymywanie zwierząt wraz z obornikiem niemal pod kuchennym oknem sąsiadów rzeczywiście mogło powodować uciążliwości.

Może zainteresuje Cię również:

Wyprowadzić się na wieś – marzenia w starciu z rze

Jakby tak wyprowadzić się na wieś. Mieć choćby malutki domek

Apel rolników: Przeniosłeś się z miasta na wieś? Z

- Zbliża się okres jesiennych prac polowych. Będą wtedy wywo

Czy mandaty za koszenie zboża po godz. 22 są słusz

- Słyszę, że policja ukarała mandatem rolnika,który pod pret