kojs

kps

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Kasza z glifosatem. Nawet siedmiokrotne przekroczenia dopuszczalnej normy

Redakcja
Pixabay

Fundacja Konsumentów we współpracy z Programem FoodRentgen przebadała na obecność glifosatu 10 kasz gryczanych ze stałej oferty najpopularniejszych w Polsce sklepów wielkopowierzchniowych. W dwóch przebadanych kaszach znaleziono pozostałości herbicydu nieprzekraczające obowiązującej normy. W czterech kaszach wykryto przekroczenia pozostałości tegoż herbicydu na poziomie 3-7 krotności obowiązującej normy.

 

Raport został stworzony dzięki współpracy Fundacji Konsumentów, na co dzień m.in. udzielającej konsumentom bezpłatnej pomocy prawnej, i Programu FoodRentgen, który poszukuje Dobrych Produktów, prześwietla rynek żywności i udostępnia wyniki konsumentom (FoodRentgen wydał już Raport „Prześwietlamy Płatki Śniadaniowe”). Pełna treść raportu znajduje się tutaj – kliknij.

 

Raport pokazuje wyniki badań 10 kasz gryczanych na obecność pozostałości glifosatu. Informacja na temat pozostałości glifosatu, czy jakiegokolwiek innego pestycydu w produkcie, nie znajduje się na żadnej etykiecie. Nie ma takiego obowiązku prawnego. Jako konsumenci jesteśmy więc skazani na dobrą lub złą wolę, a czasami niewiedzę producentów.

 

Autorzy raportu zapoznali się z ofertą kasz 6 sklepów wielkopowierzchniowych i na tej podstawie wyselekcjonowaliśmy 36 produktów do badania. W ramach każdej marki wybrano jedną kaszę gryczaną i jedną kaszę jaglaną. W sumie do badania trafiło 10 kasz gryczanych i 10 kasz jaglanych. Badania laboratoryjne miały na celu wykazanie ewentualnych pozostałości herbicydu glifosat w wyselekcjonowanych produktach. Na podstawie przeprowadzonych badań laboratorium przygotowało sprawozdanie z badania, w którym znalazła się informacja o braku wykrycia pozostałości lub o fakcie wykrycia pozostałości wraz z informacją o poziomie jego zawartości.

 

Wyniki laboratoryjne mogą niepokoić. Cztery kasze z dziesięciu badanych okazały się wolne od pozostałości herbicydu. W 2 kaszach znaleziono pozostałości herbicydu nieprzekraczające obowiązującej normy 0,1 mg/kg Najwyższego Dopuszczalnego Poziomu (NDP). W pozostałych 4 kaszach wykryto przekroczenia pozostałości tegoż herbicydu na poziomie 3-7 krotności obowiązującej normy wskazanej w punkcie powyższym. O tym fakcie poinformowano producentów tychże produktów oraz Państwową Służbę Sanitarno Epidemiologiczną.

 

Złą wiadomością dla wszystkich konsumentów jest fakt, że na rynku funkcjonują bardzo popularne produkty markowe o wysokich przekroczeniach pozostałości glifosatu. Nie jest też dobrą wiadomością informacja, że produkt firmowany przez sieć niemieckich dyskontów Lidl odnotował wysokie przekroczenie pozostałości glifosatu. Warto tutaj przypomnieć komunikat z maja 2017 roku, kiedy to sieć deklarowała obniżenie poziomu pozostałości pestycydów w produktach sieci do wysokości maksymalnie jednej trzeciej poziomu ustalonego przez UE. W przypadku przebadanej kaszy gryczanej poziom ten trzykrotnie przekracza Najwyższy Dopuszczalny Poziom. Nie jest dobrym prognostykiem fakt, że na informację o przekroczeniach w kaszach gryczanych, wysłaną przez autorów raportu do właścicieli marek, nie zareagował dokładnie nikt.

 

Są też dobre wiadomości. Znaleziono kasze gryczane, które w chwili badania były wolne od pozostałości pestycydu. To dobra wiadomość dla konsumentów. Pokazuje, że na rynku wciąż są produkty wolne od zanieczyszczeń pozostałościami glifosatu w gronie produktów wolnych od pozostałości glifosatu zdarzają się również produkty niecertyfikowane i to często te najtańsze. Pocieszające jest również to, że 9 na 10 kasz wykazywało polskie pochodzenie surowca.

 

Przypomnijmy, iż glifosat to najpopularniejszy składnik aktywny herbicydów nieselektywnych na świecie. Zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, zwłaszcza chłoniaka nieziarniczego. Przypisuje mu się również negatywny wpływ na bakterie układu pokarmowego, a w efekcie problemy trawienne, zaburzenia hormonalne, autyzm, chorobę Alzheimera, depresję, chorobę Parkinsona oraz choroby wątroby. Stosuje się go powszechnie w różnych obszarach naszego życia.

 

Źródło: konsumenci.org

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu