Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
14.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 185,50 (+ 0,41%), kukurydza SIE20 - 181,00 (+ 1,97%), rzepak SIE20 - 381,75 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.07.2020 12:40 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,10 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++

Włoscy rolnicy są wściekli. Domagają się masowego odstrzału dzików. Co na to celebryci?

Paweł Hetnał

W miniony czwartek setki rolników zjechało do stolicy Włoch, aby zaprotestować przeciwko rosnącej w zawrotnym tempie liczbie dzików, które rujnują ich uprawy i ziemię. Gospodarze z różnych regionów Italii szczelnie wypełnili plac przed budynkiem parlamentu. W ramach manifestacji serwowano zebranym... dziczyznę.

 

Protestujący w Rzymie rolnicy domagali wydania zezwolenia na kontrolowany odstrzał dzików. Według krajowego stowarzyszenia rolników Colidretti liczba tych zwierząt we Włoszech podwoiła się w ciągu ostatniej dekady i wynosi niemal dwa miliony. Każdego roku zwierzęta powodują straty na polach i w uprawach o wartości 100 mln euro. - Potrzebujemy reformy przepisów dotyczących dzikiej fauny i flory w naszym kraju. To co się dzieje, to absurd – mówi Ettore Prandini, ze związku rolników Colidretti. - Wchodzą w kukurydzę. Od lipca straciłem 20 ton. Straszą mieszkańców. Mnie też goniły – skarży się Giancarlo Capello, rolnik z prowincji Turyn. Jeden z protestujących, Gaetano Fraioli, powiedział, że rząd nie zrobił nic, aby rozwiązać ten problem. Dziki często atakują jego winnicę w Colfelice, ponad 100 km na południe od Rzymu. - Niszczą wszystko. Musiałem postawić ogrodzenie elektryczne - powiedziała Fraioli.

 

- Przez lata mieliśmy ten problem, ale teraz sytuacja wymknęła się spod kontroli - powiedział Alberto Vincenzo Pagani, burmistrz Binago, małego miasteczka w Lombardii. - Dziki mogą swobodnie się przemieszczać, jak chcą. Głównymi ofiarami ich bytowania są rolnicy – stwierdził Pagani. Dodał, iż zajęcie się tym problemem było utrudnione przez sprzeczne stanowiska ministerstwa środowiska i rolnictwa, a ekolodzy twierdzą, że dzikim zwierzętom należy pozwolić na „swobodne błąkanie się”. - Mówią, że ich obecność chroni środowisko. Wręcz przeciwnie – powiedział burmistrz Binago, nawiązując z pewnością do planów władz Toskanii, które chciały zezwolić na odstrzał 250 000 zwierząt, co wywołało gwałtowne protesty. Ekolodzy i szereg celebrytów rozpoczęli kampanię przeciwko tej koncepcji i odnieśli pożądany skutek.

 

Polowanie na dziki ma we Włoszech długa tradycję i z pewnością znaleźliby się chętni do odstrzału. Mięso to podstawa kuchni toskańskiej i umbryjskiej. Rolnicy oczekują od rządzących aby ci dali zielone światło myśliwym na intensywny odstrzał dzików. Co ciekawe, na demonstracji w Rzymie serwowano gulasz z dzika, kanapki z dziczyzną i kiełbasę z dzika.

 

Giudo Cardelli, lider Coldiretti w prowincji Rimini, poinformował, że 21% przedsiębiorstw rolnych w tym regionie zostało zmuszonych do zamknięcia swojej działalności z powodu szkód spowodowanych przez dziki. - Zawsze głośno narzekaliśmy, ale nigdy nie zrobiono nic, aby uchronić nas przed tym zniszczeniem – powiedział Cardelli.

 

Teresa Bellanova, która została mianowana ministrem rolnictwa we wrześniu, obiecała protestującym, że rząd zapewni „rozwiązanie strukturalne”. - Temat dzikich zwierząt jest bardzo ważny i musimy zająć się tym. Odblokowaliśmy dekret dotyczący uznawania wyrządzonych szkód. Mogę zagwarantować nasze całkowite zaangażowanie. Są to problemy, których nie mogą rozwiązać tylko regiony, musimy też poprosić Europę o zasugerowanie optymalnego rozwiązania – powiedziała Bellanova.

 

Rolnicy odwoływali się nie tylko do problemów z własnego podwórka. Zaznaczali, że dziki powodują ogromne zagrożenie na drogach. Do września tego roku doszło do 10 tys. kolizji z tymi zwierzętami, w wyniku czego zginęło 13 osób. M. in. styczniu zginęła jedna osoba, a kilkanaście zostało rannych w wypadku w Lodi na północy Włoch. Stado dzików przedostało się na autostradę północ-południe kraju, powodując liczne kolizje.

 

 

Źródło: rainews.it/ www.thelocal.it/theguardian.com

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Holendercy rolnicy są wkurzeni. Protestują i będą

Holenderscy rolnicy, przy wsparciu niemieckich kolegów, zabl

Hodowcy świń protestują. Ciągniki wyjadą na drogi

Dzisiaj na terenie powiatu piotrkowskiego odbędzie się prote

W tym roku odstrzelono ponad 77 tys. dzików

W ubiegłym roku, w ramach polowań i odstrzału sanitarnego zw