Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 kwietnia 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7816 EUR EUR - 4.5474 GBP GBP - 5.2474 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
19.04.2021 13:45 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,50 zł/kg, średnia: 6,21 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++

Polski rząd zbyt hojny dla rolników? Dopłaty do materiału siewnego mogą być tylko co 2-3 lata

Paweł Hetnał

Wg szefa resortu rolnictwa, Polska to jedyny kraj w Europie, który udziela pomocy suszowej i takie praktyki nie są stosowane choćby w Niemczech. Ponadto minister zapowiada, że dopłaty do materiału siewnego będzie można pobierać co dwa-trzy lata.

 

Jak uważa minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, Polska jest jedynym krajem w Europie, który udziela pomocy suszowej. - Pytałem o to Julię Klockner, minister rolnictwa Niemiec. Mówię: Julia, przecież masz suszę w Wirtembergii, na Pomorzu Przednim i dalej na zachód. Główne centrum suszy w Polsce to woj. lubuskie, czyli przy granicy z Niemcami. Powiedziała, że nie przewidują żadnej pomocy. Po to są systemy ubezpieczeniowe i ubezpieczalnie. Tak zamknęła dyskusję. My pomagamy w wielu obszarach, o których w Europie nie słyszeli – przekonywał minister rolnictwa.

 

- Niedawno w Austrii była grupa posłów i się dopytywała: ile u nich wynosi dopłata do materiału siewnego. Tłumacz wyjaśniał, ale nikt nie rozumiał o co Polakom chodzi. Ale jaka dopłata do materiału siewnego? - pytali. Przecież materiał siewny jest najlepszym i najtańszym sposobem na podniesienie plonów. Przecież każdy rolnik doskonale to rozumie i kupuje lepszy materiał siewny. To jeszcze mu dopłacać? U nas to jest 120 mln zł rocznie. W zeszłym roku było to 90 mln zł. Wymiana materiału siewnego zaczynała się na poziomie 12-13 proc. i nawet o milimetr nie drgnie. Ciągle idzie ten sam materiał. To wygodne, bo zaprawione, w workach i nie za drogie. O co używać czyszczarni albo zaprawiać. Jeszcze za ten rok dopłata zostanie uregulowana i zostanie wypłacona w przyszłym roku. Od przyszłego roku ten program zmienię i dopłata będzie co 2-3 lata. Może dopłata będzie wyższa, ale wymieniać trzeba będzie tak, że jeszcze przez dwa lata ten wysoki kwalifikat mogę wykorzystywać – mówił Ardanowski na niedawnym posiedzeniu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Ardanowski o Zielonym Ładzie: Europa nie wyżywi sw

- Zielony Ład to jest pewna ideologiczna tendencja, która wy

Piątka dla zwierząt wprowadzana tylnymi drzwiami.

- Decyzja o tym, by ograniczać w Polsce ubój rytualny, jest

Agencja ruszyła z przekazywaniem dopłat do materia

Ponad 14,3 mln zł wypłaciła do tej pory Agencja Restrukturyz