Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 maja 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 4,0244 EUR EUR - 4,4264 GBP GBP - 4,9316 DKK DKK - 0,5937
Archiwum
28.05.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,25 (+ 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,50 (+ 0,15%), rzepak SIE20 - 369,25 (- 1,40%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.05.2020 12:44 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,35 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Polski rząd zbyt hojny dla rolników? Dopłaty do materiału siewnego mogą być tylko co 2-3 lata

Paweł Hetnał

Wg szefa resortu rolnictwa, Polska to jedyny kraj w Europie, który udziela pomocy suszowej i takie praktyki nie są stosowane choćby w Niemczech. Ponadto minister zapowiada, że dopłaty do materiału siewnego będzie można pobierać co dwa-trzy lata.

 

Jak uważa minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, Polska jest jedynym krajem w Europie, który udziela pomocy suszowej. - Pytałem o to Julię Klockner, minister rolnictwa Niemiec. Mówię: Julia, przecież masz suszę w Wirtembergii, na Pomorzu Przednim i dalej na zachód. Główne centrum suszy w Polsce to woj. lubuskie, czyli przy granicy z Niemcami. Powiedziała, że nie przewidują żadnej pomocy. Po to są systemy ubezpieczeniowe i ubezpieczalnie. Tak zamknęła dyskusję. My pomagamy w wielu obszarach, o których w Europie nie słyszeli – przekonywał minister rolnictwa.

 

- Niedawno w Austrii była grupa posłów i się dopytywała: ile u nich wynosi dopłata do materiału siewnego. Tłumacz wyjaśniał, ale nikt nie rozumiał o co Polakom chodzi. Ale jaka dopłata do materiału siewnego? - pytali. Przecież materiał siewny jest najlepszym i najtańszym sposobem na podniesienie plonów. Przecież każdy rolnik doskonale to rozumie i kupuje lepszy materiał siewny. To jeszcze mu dopłacać? U nas to jest 120 mln zł rocznie. W zeszłym roku było to 90 mln zł. Wymiana materiału siewnego zaczynała się na poziomie 12-13 proc. i nawet o milimetr nie drgnie. Ciągle idzie ten sam materiał. To wygodne, bo zaprawione, w workach i nie za drogie. O co używać czyszczarni albo zaprawiać. Jeszcze za ten rok dopłata zostanie uregulowana i zostanie wypłacona w przyszłym roku. Od przyszłego roku ten program zmienię i dopłata będzie co 2-3 lata. Może dopłata będzie wyższa, ale wymieniać trzeba będzie tak, że jeszcze przez dwa lata ten wysoki kwalifikat mogę wykorzystywać – mówił Ardanowski na niedawnym posiedzeniu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Czy praca w gospodarstwie rolnym jest czymś upokar

- Czy zareagował pan, kiedy w mediach społecznościowych ukaz

Minister Ardanowski bierze się za proceder odbiera

Minister rolnictwa chce skończyć z bezpodstawnym odbieraniem

Minister wysłał nauczycieli na truskawki. ZNP ocze

- Oczekujemy, że minister rolnictwa przeprosi nauczycieli. T