Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.9016 EUR EUR - 4.5477 GBP GBP - 4.9802 DKK DKK - 0.6108
Archiwum
25.09.2020 13:28 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,75 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ 24.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (- 0,90%), kukurydza LIS20 - 172,00 (0,00%), rzepak LIS20 - 380,75 (- 1,42%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Minister o pomysłach likwidacji hodowli zwierząt: Tylko głupcy mogą w ten sposób myśleć

Redakcja
MRiRW

Dzisiaj na antenie radiowej Jedynki gościł minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Prowadzący audycję poruszył temat niedawnych protestów rolników w Holandii, którzy sprzeciwiają się zmianom w prawie, które miały utrudnić im prowadzenie działalności i jednocześnie chronić środowisko.

 

- Na świecie pojawia się przekonanie, lansują to aktywiści różnych organizacji ponoć ekologicznych, chociaż ja do końca nie wiem, czy tutaj to są organizacje ekologiczne, które mówią, że rolnictwo szkodzi. No i na przykład, że jedzenie mięsa to jest jedna z przyczyn ocieplenia klimatycznego. Tak, a rolnictwo niszczy klimat, zwierzęta wydzielają metan, nie wiem, czy przodem, czy tyłem, ze żwacza, przeżuwacze, trzeba zlikwidować hodowle zwierząt, trzeba zlikwidować generalnie rolnictwo. No, tylko głupcy mogą w ten sposób myśleć – mówił szef resortu rolnictwa.

 

- Rolnicy od czasu udomowienia zwierząt, od wprowadzenia osiadłego charakteru życia współpracują z przyrodą. Rolnicy są głównymi obrońcami przyrody. Owszem, rolnictwo trzeba zmieniać, to jest poza dyskusją – mniej środków chemicznych, mniej nawozów, bardziej nawozów organicznych, a nie syntetycznych, wielka synteza chemiczna XIX wieku i wprowadzenie nawozów sztucznych i prawo Liebiga, jak się rośliny odżywiają, to był niesamowity postęp, to było zrozumienie, co się w tej ziemi dzieje, czego ludzie wcześniej nie znali. Natomiast nie wolno mówić w ten sposób, że rolnik jest wrogiem przyrody, to jest po prostu kłamstwo, które deprecjonuje, to jest dyfamacja rolników i my będziemy również przeciwko temu protestować. Natomiast jak zmieniać rolnictwo, żeby było bardziej przyjazne, tak. Między innymi powołałem zespół, który ma określić nowe zasady dobrostanu dla wszystkich gatunków zwierząt. Dobrostanu, w jakich warunkach te zwierzęta nie zlikwidować, tylko jak je utrzymywać, żeby jak najmniej ingerować w ich behawior, w ich sposób życia, żeby one... no, nie powinniśmy cech ludzkich zwierzętom przypisywać, ale żeby, powiem w pewnym uproszczeniu, były szczęśliwe – zakończył minister Ardanowski.

 

Może zainteresuje Cię również:

Minister Ardanowski uważa, że ustawa o ochronie zw

- Bardzo mnie to smuci, że PiS, partia której zawierzyłem, p

Minister Ardanowski: Dawno nie widziałem na wsi ta

- Przez wiele dni nie komentowałem tej ustawy, bo wydaj

Minister Ardanowski: Są ideologie, które mówią, że

– Są ideologie, które kwestionują rolę rolnictwa, rolę człow