Kolejna afera w Niemczech. Działacze organizacji prozwierzęcej zarejestrowali bestialskie praktyki na fermach świń

Paweł Hetnał

Jak podaje tygodnik Der Spiegel, co piąta świnia urodzona w Niemczech nawet nie dociera do rzeźni. Chore zwierzęta na ogół nie są leczone, ponieważ byłoby to zbyt kosztowne dla producenta. Poprzez takie praktyki zwierzęta są skazywane na cierpienia i powolną śmierć. Spiegel przedstawił wczoraj drastyczną relację z dwóch ferm na terenie Niemiec, gdzie chore świnie były traktowane w sposób bestialski i konały w okrutnych męczarniach.

 

Przedstawione przez obrońców praw zwierząt sceny mrożą krew w żyłach. Na jednym z obrazów można zobaczyć świnię, która nie może poruszać się o własnych siłach z powodu paraliżu tylnych kończyn. Zwierzę jest poddenerwowane i pogryzione. W wydzielonym boksie stara się pełzać. Obserwujący ją pracownik fermy przynosi drewniany kij. Dociska nim czaszkę zwierzęcia, aż to nie zatrzyma się. Pracownik opuszcza konające zwierzę, które podnosząc głowę jeszcze usiłuje wstać. Człowiek wraca po kilkudziesięciu minutach i jeszcze chwilę patrzy jak zwierzę kona. M.in. takie sceny ujęła ukryta kamera na farmie świń w Woosmerhofer Land Producer w Vielank w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

 

Eksperci, którzy zbadali nagrania, mówią wprost o przestępstwach. Zastrzeżenia, a nawet bulwersację budził sposób zabijania zwierząt. Zgodnie z przepisami, po znieczuleniu musi natychmiast nastąpić krwawienie, które ostatecznie prowadzi do śmierci. Lekarz weterynarii, który obejrzał przestawione filmy, uznał, że mamy do czynienia z łamaniem prawa i skierował sprawę do prokuratury.

 

Zwierzęta, którym opieka weterynaryjna nie może już pomóc, muszą zostać uwolnione od cierpienia. Zdarza się to wielokrotnie w gospodarstwach, dlatego proces ten jest wyraźnie ujęty przez prawo. Podstawa procedur uśmiercania jest uregulowana w ustawie o dobrostanie zwierząt. Na przykład kręgowiec może zostać zabity tylko przez specjalistę, który skutecznie eliminuje ból (ogłuszenie). Jak informuje Spiegel, co piąta świnia urodzona w Niemczech nie osiąga wieku uboju z powodu choroby lub kontuzji. Oznacza to ponad 13,5 miliona zwierząt padłych przedwcześnie.

 

Spiegel pisze o podobnych praktykach zarejestrowanych w zakładzie w Drebkau w Brandenburgii. Kolejne nagranie pokazuje jak pracownik uderza pistoletem w głowę świnię, a następnie nieumiejętnie włącza urządzenie, ponieważ świnia wierci się, a środek znieczulający nie działa prawidłowo. Zgodnie z przepisami, tak zwane cięcie krwawiące, które w szybki sposób zabija świnie, musi nastąpić nie później niż 20 sekund po profesjonalnym ogłuszeniu. Robotnik w Brandenburgii robi to źle, ponieważ zwierzę nadal porusza się. Kilkakrotnie widać na zdjęciach, jak pracownicy zbyt długo czekają z krwawiącym cięciem - jeśli w ogóle to robią.

 

Firma w Drebkau należy do Spreefa GmbH, która z kolei jest częścią LFD Holding. LFD (Agricultural Piglet Breeding Germany) kontynuuje działalność holenderskiego „barona świń” Adrianusa Straathofa, wobec którego w 2014 r. wprowadzono w Niemczech zakaz hodowli zwierząt. Straathof zbył swoje akcje LFD wycofał się z kierownictwa. Nagrania sugerują, że nawet pięć lat później uchybienia nie zostały całkowicie wyeliminowane.

 

Ariwa, organizacja zajmująca się prawami zwierząt, od lat spotyka się z podobnymi przypadkami. - Takie warunki są normalne w niemieckich fermach. Dotknięte chorobą zwierzęta od samego początku są liczone „na straty”. Ponieważ leczenie zwierząt nie byłoby opłacalne, skazane są na bolesną i powolną śmierć - mówi rzeczniczka organizacji Sandra Franz.

 

 

Źródło: Spiegel/Agrarheute

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz