Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 02.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 181,00 (- 0,28%), kukurydza SIE20 - 167,75 (- 0,45%), rzepak SIE20 - 378,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Zaskakująca współpraca Ardanowskiego i Kołodziejczaka

Redakcja
MRiRW

Podczas piątkowej konferencji prasowej wspólne działania przeciw fałszowaniu polskiej żywności zapowiedzieli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz prezes Fundacji Agro Unia Michał Kołodziejczak. To dosyć zaskakująca współpraca. Z obu stron padały kurtuazje. Kołodziejczak stwierdził, że z uznaniem spogląda na dokonania aktualnego ministra rolnictwa, zaś szef resortu wyraził zadowolenie, że powstała organizacja ludzi młodych i przebojowych.

 

Jest wiele spraw, które ministra rolnictwa łączą z działaniami podejmowanymi przez Agro Unię – rozpoczął konferencję minister Ardanowski. - Chcemy wspólnie podjąć takie działania, żeby żywność, która jest na rynku polskim, była żywnością bezpieczną, żeby wyeliminować patologie w znakowaniu żywności i w oszukiwaniu konsumentów – informował szef resortu rolnictwa.

 

Minister mówił, że pomimo uszczelniania systemu kontroli w naszym, kraju, w dalszym ciągu występują na rynku różnego rodzaju zachowania nieuczciwe, z którymi należy walczyć. – To musi się zmienić. W tej walce szukam sojuszników – podkreślił szef resortu rolnictwa i dodał, że Agro Unia, również przez swoje działania, często widowiskowe, wskazuje na niedociągnięcia w supermarketach.

 

Wiem, że nasza współpraca może budzić dużą sensację, że ludzie, którzy wcześniej spotykali się na autostradzie, mówili twardym językiem i czasami inwektywy padły, teraz chcą wystąpić z pewnym wspólnym przekazem. Dla mnie nie jest to nic dziwnego. Podkreślałem wielokrotnie, że współpracuję ze wszystkimi – mówił minister i podkreślił, że z zadowoleniem przyjmuje to, że powstała organizacja ludzi młodych i przebojowych.

 

Z wielkim uznaniem patrzę na osiągnięcia pana Ardanowskiego. Chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości. To nie jest tak, że my dzisiaj w każdym temacie zaczynamy się zgadzać. Protokół rozbieżności pozostaje. Ale to wcale nie znaczy, że nie możemy rozmawiać. Problemów jest dużo i trzeba się nimi zająć – mówił Michał Kołodziejczak i dodał, że jest wiele spraw, które ministra rolnictwa, a szczególnie ministra, który jest rolnikiem, który nie czuje się urzędnikiem, tylko przedstawicielem świata rolniczego łączy z działaniami podejmowanymi też przez AgroUnię.

 

- Agro Unia od samego początku jest organizacja nastawioną na skuteczność i efektywności działania. Nasz protokół rozbieżności z ministrem wciąż pozostaje dość długi (problem ASF, nadmierny i niekontrolowany import zbóż, szkody łowieckie, niewydolność administracji), ale są tematy w których się zgadzamy i obszary na których będziemy wspólnie pracować – napisał wczoraj na Facebooku Michał Kołodziejczak. - Jednym z nich jest kwestia prawidłowego znakowania żywności i przeciwdziałanie oraz zwalczanie podszywania się pod polska żywność. Wiele grzechów w ww. kwestiach maja na swoim sumieniu duże sieci handlowe (głównie z zagranicznym kapitałem). Tylko wsparci przez autorytet i siłę Państwa będziemy w stanie wywrzeć na nich odpowiednia presję do zmian korzystnych dla rolników i konsumentów. Tych, którzy upatrują sobie w Agro Unii organizacji, która powinna ich poprzeć w nadchodzących wyborach mówimy: zróbcie, wykażcie się, a będziemy was popierać i czasem może nawet chwalić. Nie jesteśmy tak głupi, żeby popierać kogoś a conto, bo dobrze i ładnie mówi. Od początku byliśmy bardzo konkretni i ocenialiśmy po czynach. I tak pozostanie – przekonuje lider Agro Unii.

 

Może zainteresuje Cię również:

Szkodliwe dla pszczół decyzje ministra Ardanowskie

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podsumował kilka

Rozwój wsi i rolnictwa strategicznym zadaniem pańs

Minister Rolnictwa podsumował wczoraj dwa lata pracy na swoi

Minister Ardanowski: Rolnictwo to współpraca z Pan

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz komisar