kps

kojs

CenyRolnicze
18 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7050 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 5.2657 DKK DKK - 0.6088
Archiwum


17.05.2021 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,20-7,00 zł/kg, średnia: 6,72 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni)

17.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-214,50 (-1,61%), kukurydza CZE21-250,50 (-0,20%), rzepak SIE21-541,00 (-1,23%) [euro/t]

Dodaj komunikat

zm skiba

ph konrad

Wyciekło nagranie z narady ministra i pracowników ARiMR. Pada stwierdzenie, że to instytucja chora i trzeba się zastanowić nad jej istnieniem

Paweł Hetnał

Dzisiaj Krzysztof Tołwiński i Marcin Bustowski z Konfederacji na konferencji prasowej zwołanej w gmachu Sejmu ujawnili nagranie z narady Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z narady z kierownictwem oraz dyrektorami oddziałów regionalnych ARiMR. Obraz Agencji jaki ujawnia nagranie jest sprzeczny z tym co słyszymy w oficjalnych wypowiedziach ministra. Szef resortu nie pozostawia suchej nitki na władzach ARiMR i sam zastanawia się nad sensem istnienia tej instytucji.

 

- Ze względu na ważny interes publiczny, będąc politykiem oraz dziennikarzem „Niezależnych Mediów Podlasia”, pełen zapis nagrania ujawniam o godz. 11.00 (wtorek) w dniu 01.10.2019 r. na kanale Yotube naszej redakcji – informuje Krzysztof Tołwiński, kandydat do Sejmu z ramienia Konfederacji. Nagranie znajduje się na końcu publikacji. 

 

- Przebieg narady pana ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z kierownictwem ARiMR świadczy o wprowadzaniu opinii publicznej w błąd odnośnie sprawności i wydolności systemu aparatu administracyjnego największej instytucji płatniczej w Europie oraz nadzorującej wykorzystanie środków unijnych przeznaczonych na rolnictwo pod względem ilości beneficjentów. Mamy do czynienia z klasyczną propagandą rządową, gdzie „prawda ekranu”, lansowana szczególnie przez media publiczne, różni się od prawdy głoszonej w zaciszu gabinetów – stwierdza Tołwiński.

 

Kandydat Konfederacji przytacza fragmenty wypowiedzi ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego oceniające Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

 

- „(…) Instytucja chora i trzeba zastanowić się nad jej istnieniem (…)”,

- „(…) Czym wytłumaczyć zaległości w obrabianiu wniosków, które przybierają monstrualny charakter – które osiągają nie miesiące, a lata (…) Tak, iż ludzie zapominają na co te wnioski poskładali (…) Kpina z rolników”,

- wypowiedź ministra skierowana do dyrektorów: - „ (…) Wszyscy jesteście z tej rekomendacji, czyli Prawa i Sprawiedliwości (...). Skandaliczne jest, iż tysiące wniosków na modernizację leża, nie są obrobione”.


- Jan Krzysztof Ardanowski: – „(…) W lutym wnioski przyjęte i żaden nierozpatrzony, absolutny skandal. Tendencje w Unii Europejskiej tworzenie w rolnictwie Grup Innowacyjnych: naukowcy, rolnicy, przedsiębiorcy”,

- Jan Krzysztof Ardanowski – „(…) Absurdy, w Unii Europejskiej 1300 grup, w Polsce zero”.

- Ocena ministra względem procedur wewnętrznych ARiMR oraz ocena pracy funkcjonariuszy państwowych: – „(…) Rozpatrzenie wniosków, 90 złożonych a z tego 60 odrzuconych – idioci to składali, a w Agencji to geniusze?”


- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma świadomość, iż asekuracyjność pracowników paraliżuje instytucję, prawnicy muszą podpisywać się pod każdym pismem. Jan Krzysztof Ardanowski sugeruje, iż pracownicy Agencji są niepotrzebni, bo wszystkie papiery wymagają opinii prawników – w takim razie w ARiMR powinni zostać sami prawnicy! Windykowanie zaległości wynikających z nieprawidłowości części wniosków z lat ubiegłych, wg ministra to absurdy i wstyd - stwierdza Krzysztof Tołwiński. - Odnosząc się do oceny pana ministra względem instytucji ARiMR, w świetle ujawnionego nagrania należy się w pełni zgodzić i podziękować za szczerość. Jednocześnie należy przypomnieć, iż PiS od czterech lat zarządza w ARiMR i rolnictwie, ponosząc w pełni odpowiedzialność. Nawet sam pan Minister Ardanowski w nagraniu przyznaje, iż się nie da już na nikogo zwalić. Więc jak należy tłumaczyć podjętą próbę naprawy sytuacji w ARiMR po 4 latach rządów PIS, szczególnie w okresie wyborczej cieczki? - pyta działacz Konfederacji.


Jak stwierdza działacz z Podlasia, w ramach „propagandy sukcesu”, karmieni jesteśmy informacjami ze strony rządowej, szczególnie w mediach publicznych, iż wykorzystanie środków unijnych w rolnictwie jest wręcz wzorowe. - Prawda jednak wygląda inaczej i ujawniona jest w nagraniu. Jan Krzysztof Ardanowski: – (…) My jesteśmy na etapie zagrożenia realnego wykorzystania środków publicznych (…). Realna utrata pieniędzy z programu „ryby” (…). Jesteśmy realnie na etapie zagrożenia utraty pieniędzy unijnych (…). Sytuacja absolutnie kryzysowa – cytuje Tołwiński kolejne wypowiedzi ministra Ardanowskiego.

 

W nagraniu słyszymy również jak szef resortu stwierdza, że nie ma co się łudzić, że będą ogromne środki krajowe do zastosowania w rolnictwie. - Innymi słowy, rząd Prawa i Sprawiedliwości idzie w odwrotnym kierunku niż UE w polityce rolnej, ograniczając się do konkurencyjności rolnictwa opartej na środkach unijnych – których nie potrafi wykorzystać i źle wykorzystuje, rezygnując z polityki rolnej realizowanej z budżetu krajowego, a źródło to jest trendem i podstawą polityki unijnej – komentuje Tołwiński.


Środowiska rolnicze, działające w ramach Konfederacji ,w specjalnym oświadczeniu określają przebieg tej narady jako „przebudzenie po 4 latach, które już nie ma wpływu na stan rzeczy i motywowane jest tylko manipulacją wymierzoną w rolników w związku z próba utrzymania się na okres kolejnych 4 lat przy rządzie, realizując anty-rolnicza politykę”.

 

Jak wyjaśnia Tołwiński, nagranie otrzymał pocztą. Kandydat na posła dziękuje za obywatelską postawę funkcjonariuszowi publicznemu, który prawdopodobnie jest nadawcą przesyłki.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu