Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9319 EUR EUR - 4,3438 GBP GBP - 4,9277 DKK DKK - 0,5817
Archiwum
20.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,05 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 19.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,75 (+ 0,15%), kukurydza LIS19 - 163,50 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 387,00 (+ 0,58%) [euro/tona] +++ +++ +++

Nie może być tak, że chłopa wszyscy doją i w tyłek kopią

Redakcja

Przepisy o cenach rekomendowanych w rolnictwie mają wg Jana Krzysztofa Ardanowskiego wzmocnić pozycję rolnika jako producenta surowców w przemyśle rolno-spożywczym. - Muszą być jakieś cywilizowane zasady funkcjonowania tego rynku, a nie zbójeckie zasady, gdzie chłopa wszyscy doją i w tyłek kopią – stwierdził dosadnie szef resortu. 

 

Niedawno na antenie Polsat News minister rolnictwa przypomniał, że rząd przygotował ustawę regulującą zasady funkcjonowania rynku surowców rolnych tak, by rolnicy nie byli poszkodowani w procesie produkcji żywności. - Wprowadzamy mechanizm, który ma chronić rolników i zapobiec tym bardzo wysokim cenom. Surowce, które są przetwarzane, które są potrzebne do wytwarzania przetworów owocowo-warzywnych, kaszy, mąki itd. będą regulowane specjalną ceną rekomendowaną, wyliczaną przez instytut ekonomiki na podstawie średnich kosztów z kilku lat. Ta cena, która zostanie wykazana, będzie ceną minimalną, którą trzeba będzie zapłacić rolnikowi. Chodzi o to, żeby rolnicy nie zbankrutowali – mówił Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z dziennikarzem Polsat News.

 

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że do rolnika, który jest producentem, trafia na koniec najmniej pieniędzy, za które dany produkt został sprzedany. - W międzyczasie jest pośrednik, przetwórca, handel i dystrybucja. Z tego, co na koniec zapłaci konsument, każdy swoje marże zbierze, a temu chłopu nic nie zostaje. To musi być zmienione – stwierdził Ardanowski. - Jest ustawa, która to zmienia. Nie podoba się to bardzo przetwórcom, którzy mówią, że Ardanowski próbuje ręcznie sterować rynkiem. Nie, po prostu muszą być jakieś cywilizowane zasady funkcjonowania tego rynku, a nie zbójeckie zasady, gdzie chłopa wszyscy doją i w tyłek kopią – powiedział dosadnie minister rolnictwa.

 

 

Źródło: www.polsatnews.pl

 

Może zainteresuje Cię również:

Czy formuła Porozumienia Rolniczego sprawdza się?

Wczoraj odbyła się konferencja prasowej podsumowująca efekty

Minister Ardanowski o ARiMR: Koniec zabawy z prze

- Z przykrością to mówię, ale wiele wniosków rolników leży w

Dożynki prezydenckie w Spale. 500 zł wypłacane na

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli wczoraj udział w