Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Chcą zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich

Redakcja

Organizacje prozwierzęce koordynujące Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej" chcą doprowadzić do całkowitego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich, w tym m.in. kojców porodowych i inseminacyjnych dla macior. Jeśli do 11 września inicjatywa zgromadzi co najmniej milion zweryfikowanych podpisów obywateli Unii, projekt prawnego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich trafi pod dalsze obrady Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

 

Śledztwo jest częścią kampanii, która zachęca do składania podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej". Jest to projekt złożony we wrześniu ubiegłego roku w Parlamencie Europejskim, który zakłada wprowadzenie na terenie Unii całkowitego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich, w tym m.in. kojców porodowych i inseminacyjnych dla macior.

 

Nagrania udostępnione dzisiaj przez obrońców zwierząt pochodzą z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Holandii i słynących z wysokiej jakości i luksusowych produktów Włoch. Według raportu "Koniec Epoki Klatkowej" w Unii Europejskiej żyje około 12 milionów macior, a większość z nich połowę swojego życia spędza w klatkach. W Polsce jest ich około 900 tys. (GUS, 2018).

 

Kojce porodowe i inseminacyjne zostały zaprojektowane tak, aby uniemożliwić maciorom możliwość obracania się - zarówno przed, w trakcie, jak i po porodzie mogą one więc jedynie stać, siedzieć lub leżeć – mówi mówi Maria Madej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Ma to chronić prosięta przed przygnieceniem, jednak jak pokazują badania zrealizowane w ramach projektu PigSafe, ich śmiertelność jest porównywalna w przypadku kojców i alternatywnych systemów. Cierpienia macior można więc uniknąć i zapewnić im humanitarne warunki porodu i karmienia – dodaje.

 

W niektórych krajach, np. Szwecji i Wielkiej Brytanii, klatki dla loch zostały całkowicie lub częściowo zakazane. Jeśli do 11 września inicjatywa "Koniec Epoki Klatkowej" zgromadzi co najmniej milion zweryfikowanych podpisów obywateli Unii, projekt prawnego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich trafi pod dalsze obrady Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

 

Może zainteresuje Cię również:

Obrońcy praw zwierząt pokazują zdjęcia z odławiani

Zarówno w Polsce jak i krajach ościennych, jak na przykład C

Czy potrzebujemy Rzecznika Ochrony Zwierząt?

Z badania przeprowadzonego w listopadzie 2019 r. przez Biost

Bezmleczność poporodowa u loch – jak jej zapobiega

Dla przeżywalności i wzrostu prosiąt niezbędna jest odpowied