Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 sierpnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7558 EUR EUR - 4,4123 GBP GBP - 4,9028 DKK DKK - 0,5925
Archiwum
14.08.2020 14:02 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,61 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni) +++ +++ +++ 13.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 178,25 (+ 0,42%), kukurydza LIS20 - 164,00 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 377,50 (+ 0,27%) [euro/tona] +++ +++ +++

Chcą zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich

Redakcja

Organizacje prozwierzęce koordynujące Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej" chcą doprowadzić do całkowitego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich, w tym m.in. kojców porodowych i inseminacyjnych dla macior. Jeśli do 11 września inicjatywa zgromadzi co najmniej milion zweryfikowanych podpisów obywateli Unii, projekt prawnego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich trafi pod dalsze obrady Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

 

Śledztwo jest częścią kampanii, która zachęca do składania podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej". Jest to projekt złożony we wrześniu ubiegłego roku w Parlamencie Europejskim, który zakłada wprowadzenie na terenie Unii całkowitego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich, w tym m.in. kojców porodowych i inseminacyjnych dla macior.

 

Nagrania udostępnione dzisiaj przez obrońców zwierząt pochodzą z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Holandii i słynących z wysokiej jakości i luksusowych produktów Włoch. Według raportu "Koniec Epoki Klatkowej" w Unii Europejskiej żyje około 12 milionów macior, a większość z nich połowę swojego życia spędza w klatkach. W Polsce jest ich około 900 tys. (GUS, 2018).

 

Kojce porodowe i inseminacyjne zostały zaprojektowane tak, aby uniemożliwić maciorom możliwość obracania się - zarówno przed, w trakcie, jak i po porodzie mogą one więc jedynie stać, siedzieć lub leżeć – mówi mówi Maria Madej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Ma to chronić prosięta przed przygnieceniem, jednak jak pokazują badania zrealizowane w ramach projektu PigSafe, ich śmiertelność jest porównywalna w przypadku kojców i alternatywnych systemów. Cierpienia macior można więc uniknąć i zapewnić im humanitarne warunki porodu i karmienia – dodaje.

 

W niektórych krajach, np. Szwecji i Wielkiej Brytanii, klatki dla loch zostały całkowicie lub częściowo zakazane. Jeśli do 11 września inicjatywa "Koniec Epoki Klatkowej" zgromadzi co najmniej milion zweryfikowanych podpisów obywateli Unii, projekt prawnego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich trafi pod dalsze obrady Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

 

Może zainteresuje Cię również:

Poród u krowy: kiedy potrzebna jest pomoc?

Pomimo, że w większości przypadków siły natury są wystarczaj

Ocena stanu zdrowia świń na podstawie behawioru

Dobrostan zwierząt jest istotnym czynnikiem wpływającym na&n

Otwarte Klatki zachęcają pracowników ferm i ubojni

Aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki rozpoczęli pierwszą