Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Minister chce napiętnować zakłady importujące surowiec do produkcji żywności

Paweł Hetnał

Ministerstwo rolnictwa opublikuje listę zakładów importujących surowiec do produkcji żywności. Chodzi o te sektory, które według resortu są kluczowe dla opłacalności produkcji rolnej w Polsce. Na początek będzie to wieprzowina, wołowina i mleko.

 

Wiele polskich zakładów mleczarskich bazuje wyłącznie na rodzimym surowcu. Rynek mleka jest jednak w Polsce zróżnicowany. Jak słyszymy w Agrobiznesie, są i takie zakłady, które muszą uzupełniać braki surowca sprowadzając mleko z zagranicy lub szukając oszczędności importują taniej. Wg ministra rolnictwa, to działanie na szkodę polskich producentów mleka. - To są firmy, które mają swoje władze i to są firmy, na które nie mamy wpływu. Natomiast to co będę robił, to będę ujawniał informacje, kto takie praktyki stosuje – mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski, który tym samym zapowiedział podanie do publicznej wiadomości listy zakładów sprowadzających surowiec spoza kraju.

 

Lista ma dotyczyć kilku kluczowych sektorów produkcji rolnej, zarówno mięsa jak i nabiału. - Będzie to dotyczyć np. mięsa wołowego i wieprzowego. W przypadku mleczarstwa opublikuję listę mleczarni i niestety tam są również mleczarnie spółdzielcze – mówi szef resortu. Wg ministra taka lista zakładów ma uświadomić rolnikom, który przetwórca bazuje na krajowym, a który na zagranicznym surowcu. 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Opieszałość działań ARiMR może realnie zagrażać ut

- Jak prezes ARiMR usprawni działania na rzecz rolników? - z

Ardanowski znokautował rywali w okręgu toruńskim.

Obecny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) zdo

Czy w ARiMR dokonał się cud? Wg ministra Agencja w

- 28 sierpnia było około 20 tysięcy zaległych wniosków, któr