Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
14.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 185,50 (+ 0,41%), kukurydza SIE20 - 181,00 (+ 1,97%), rzepak SIE20 - 381,75 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.07.2020 12:40 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,10 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++

Minister chce napiętnować zakłady importujące surowiec do produkcji żywności

Paweł Hetnał

Ministerstwo rolnictwa opublikuje listę zakładów importujących surowiec do produkcji żywności. Chodzi o te sektory, które według resortu są kluczowe dla opłacalności produkcji rolnej w Polsce. Na początek będzie to wieprzowina, wołowina i mleko.

 

Wiele polskich zakładów mleczarskich bazuje wyłącznie na rodzimym surowcu. Rynek mleka jest jednak w Polsce zróżnicowany. Jak słyszymy w Agrobiznesie, są i takie zakłady, które muszą uzupełniać braki surowca sprowadzając mleko z zagranicy lub szukając oszczędności importują taniej. Wg ministra rolnictwa, to działanie na szkodę polskich producentów mleka. - To są firmy, które mają swoje władze i to są firmy, na które nie mamy wpływu. Natomiast to co będę robił, to będę ujawniał informacje, kto takie praktyki stosuje – mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski, który tym samym zapowiedział podanie do publicznej wiadomości listy zakładów sprowadzających surowiec spoza kraju.

 

Lista ma dotyczyć kilku kluczowych sektorów produkcji rolnej, zarówno mięsa jak i nabiału. - Będzie to dotyczyć np. mięsa wołowego i wieprzowego. W przypadku mleczarstwa opublikuję listę mleczarni i niestety tam są również mleczarnie spółdzielcze – mówi szef resortu. Wg ministra taka lista zakładów ma uświadomić rolnikom, który przetwórca bazuje na krajowym, a który na zagranicznym surowcu. 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Konstytucyjny zapis o gospodarstwach rodzinnych je

Dzisiaj gościem Polskiego Radia był minister rolnictwa Jan K

Szkodliwe dla pszczół decyzje ministra Ardanowskie

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podsumował kilka

Rozwój wsi i rolnictwa strategicznym zadaniem pańs

Minister Rolnictwa podsumował wczoraj dwa lata pracy na swoi