Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 grudnia 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,8505 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 5,0756 DKK DKK - 0,5733
Archiwum
12.12.2019 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 183,25 (+ 0,69%), kukurydza STY20 - 164,50 (+ 0,61%), rzepak LUT20 - 399,25 (+ 0,69%) [euro/tona] +++ +++ +++ 11.12.2019 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,20 zł/kg, średnia: 5,60 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

Minister chce napiętnować zakłady importujące surowiec do produkcji żywności

Paweł Hetnał

Ministerstwo rolnictwa opublikuje listę zakładów importujących surowiec do produkcji żywności. Chodzi o te sektory, które według resortu są kluczowe dla opłacalności produkcji rolnej w Polsce. Na początek będzie to wieprzowina, wołowina i mleko.

 

Wiele polskich zakładów mleczarskich bazuje wyłącznie na rodzimym surowcu. Rynek mleka jest jednak w Polsce zróżnicowany. Jak słyszymy w Agrobiznesie, są i takie zakłady, które muszą uzupełniać braki surowca sprowadzając mleko z zagranicy lub szukając oszczędności importują taniej. Wg ministra rolnictwa, to działanie na szkodę polskich producentów mleka. - To są firmy, które mają swoje władze i to są firmy, na które nie mamy wpływu. Natomiast to co będę robił, to będę ujawniał informacje, kto takie praktyki stosuje – mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski, który tym samym zapowiedział podanie do publicznej wiadomości listy zakładów sprowadzających surowiec spoza kraju.

 

Lista ma dotyczyć kilku kluczowych sektorów produkcji rolnej, zarówno mięsa jak i nabiału. - Będzie to dotyczyć np. mięsa wołowego i wieprzowego. W przypadku mleczarstwa opublikuję listę mleczarni i niestety tam są również mleczarnie spółdzielcze – mówi szef resortu. Wg ministra taka lista zakładów ma uświadomić rolnikom, który przetwórca bazuje na krajowym, a który na zagranicznym surowcu. 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Do odstrzału dzików zostaną zaangażowani myśliwi z

- Na polecenie premiera jest przygotowywana ustawa, która tr

Minister Ardanowski: Trzeba utrzymać uprawę buraka

– Produkcja cukru z buraków cukrowych jest naszym ważnym dzi

Niebawem wejdą w życie przepisy ograniczające ryzy

Na wczorajszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła trzy proj