Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 marca 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7851 EUR EUR - 4.5540 GBP GBP - 5.2717 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
03.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 237,25 (- 3,16%), kukurydza MAR21 - 226,00 (- 0,88%), rzepak MAJ21 - 503,75 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Minister chce napiętnować zakłady importujące surowiec do produkcji żywności

Paweł Hetnał

Ministerstwo rolnictwa opublikuje listę zakładów importujących surowiec do produkcji żywności. Chodzi o te sektory, które według resortu są kluczowe dla opłacalności produkcji rolnej w Polsce. Na początek będzie to wieprzowina, wołowina i mleko.

 

Wiele polskich zakładów mleczarskich bazuje wyłącznie na rodzimym surowcu. Rynek mleka jest jednak w Polsce zróżnicowany. Jak słyszymy w Agrobiznesie, są i takie zakłady, które muszą uzupełniać braki surowca sprowadzając mleko z zagranicy lub szukając oszczędności importują taniej. Wg ministra rolnictwa, to działanie na szkodę polskich producentów mleka. - To są firmy, które mają swoje władze i to są firmy, na które nie mamy wpływu. Natomiast to co będę robił, to będę ujawniał informacje, kto takie praktyki stosuje – mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski, który tym samym zapowiedział podanie do publicznej wiadomości listy zakładów sprowadzających surowiec spoza kraju.

 

Lista ma dotyczyć kilku kluczowych sektorów produkcji rolnej, zarówno mięsa jak i nabiału. - Będzie to dotyczyć np. mięsa wołowego i wieprzowego. W przypadku mleczarstwa opublikuję listę mleczarni i niestety tam są również mleczarnie spółdzielcze – mówi szef resortu. Wg ministra taka lista zakładów ma uświadomić rolnikom, który przetwórca bazuje na krajowym, a który na zagranicznym surowcu. 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Ardanowski o Zielonym Ładzie: Europa nie wyżywi sw

- Zielony Ład to jest pewna ideologiczna tendencja, która wy

Leśnictwo i łowiectwo pod nadzorem ministra Pudy?

- Samorząd rolniczy stoi na stanowisku, iż przejęcie kompete

Piątka dla zwierząt wprowadzana tylnymi drzwiami.

- Decyzja o tym, by ograniczać w Polsce ubój rytualny, jest