Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9120 EUR EUR - 4,3396 GBP GBP - 4,8705 DKK DKK - 0,5812
Archiwum
13.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 170,25 (+ 0,44%), kukurydza LIS19 - 162,75 (+ 0,31%), rzepak LIS19 - 383,50 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.09.2019 13:04 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,90 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,32 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Wielkopolska: Rośliny wysychają na pniu. Konieczność przyspieszenia żniw i oszacowania strat w uprawach

Redakcja

W ostatnim czasie na terenie kraju, a w szczególności w Wielkopolsce, występują zjawiska pogodowe związane z bardzo wysokimi temperaturami (35 stopni w cieniu) oraz brakiem opadów. Rolnicy alarmują, iż nastąpiło bardzo duże odparowanie wody, nie tylko na słabych glebach, ale również na IV i III klasie ziem. Żniwa będę miały prawdopodobnie miejsce jeszcze w tym miesiącu, dlatego ważne jest oszacowanie strat w uprawach jeszcze przed zbiorami.

 

W związku z tym nie tylko susza, ale i wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które nie tyle dojrzewają, co po prostu wysychają „na pniu”. Wiele plantacji, jak np. rzepaku i jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren. Z lustracji pól wykonanej przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wynika, że żniwa w tym regionie kraju mogą rozpocząć się jeszcze w czerwcu.

 

Komunikaty IUNG-PIB w Puławach dotyczące wystąpienia warunków suszy w Polsce ogłaszane są z pewnym opóźnieniem, natomiast straty w uprawach muszą być oszacowane jeszcze przed zbiorami.

 

W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, aby rolnicy nie zgłaszali do urzędów gmin wniosków o oszacowanie strat „na ostatnią chwilę”, gdyż komisje nie zdążą zakończyć swej pracy przed nadejściem żniw. - Przypominamy także, że obowiązujące prawo nie pozwala na szacowanie strat u rolników, którzy nie złożyli stosownego wniosku w urzędzie gminy – przestrzega samorząd rolniczy.

 

Standardowymi formami pomocy dostępnymi dla rolników są:

- kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji,

- udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty,

- udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty,

- udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

 

Niezależnie od powyższego, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski, po zakończeniu szacowania strat przez komisje klęskowe rząd może podjąć decyzję o udzieleniu nadzwyczajnego wsparcia do powierzchni upraw, które ucierpiały w najwyższym stopniu.ódł

 

Źródło: WIR

Może zainteresuje Cię również:

Susza w sześciu województwach, w dziewięciu monito

W dwunastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10

W tym roku producentom mleka pozostaje walka o prz

Producenci mleka coraz mocniej odczuwają skutki tegorocznej

Kontrowersje wokół pomocy suszowej. Minister karze

Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 września 2019 r., które de