Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 lutego 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,9189 EUR EUR - 4,2502 GBP GBP - 5,1109 DKK DKK - 0,5689
Archiwum
17.02.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 14.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (+ 0,65%), kukurydza MAR20 - 168,25 (0,00%), rzepak MAJ20 - 399,50 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Wielkopolska: Rośliny wysychają na pniu. Konieczność przyspieszenia żniw i oszacowania strat w uprawach

Redakcja

W ostatnim czasie na terenie kraju, a w szczególności w Wielkopolsce, występują zjawiska pogodowe związane z bardzo wysokimi temperaturami (35 stopni w cieniu) oraz brakiem opadów. Rolnicy alarmują, iż nastąpiło bardzo duże odparowanie wody, nie tylko na słabych glebach, ale również na IV i III klasie ziem. Żniwa będę miały prawdopodobnie miejsce jeszcze w tym miesiącu, dlatego ważne jest oszacowanie strat w uprawach jeszcze przed zbiorami.

 

W związku z tym nie tylko susza, ale i wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które nie tyle dojrzewają, co po prostu wysychają „na pniu”. Wiele plantacji, jak np. rzepaku i jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren. Z lustracji pól wykonanej przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wynika, że żniwa w tym regionie kraju mogą rozpocząć się jeszcze w czerwcu.

 

Komunikaty IUNG-PIB w Puławach dotyczące wystąpienia warunków suszy w Polsce ogłaszane są z pewnym opóźnieniem, natomiast straty w uprawach muszą być oszacowane jeszcze przed zbiorami.

 

W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, aby rolnicy nie zgłaszali do urzędów gmin wniosków o oszacowanie strat „na ostatnią chwilę”, gdyż komisje nie zdążą zakończyć swej pracy przed nadejściem żniw. - Przypominamy także, że obowiązujące prawo nie pozwala na szacowanie strat u rolników, którzy nie złożyli stosownego wniosku w urzędzie gminy – przestrzega samorząd rolniczy.

 

Standardowymi formami pomocy dostępnymi dla rolników są:

- kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji,

- udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty,

- udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty,

- udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

 

Niezależnie od powyższego, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski, po zakończeniu szacowania strat przez komisje klęskowe rząd może podjąć decyzję o udzieleniu nadzwyczajnego wsparcia do powierzchni upraw, które ucierpiały w najwyższym stopniu.ódł

 

Źródło: WIR

Może zainteresuje Cię również:

Wielkopolska walczy z ASF. Od początku sezonu odst

Do końca kwietnia myśliwi z Wielkopolski muszą odstrzelić bl

Za określenie poprawnej daty wystąpienia suszy odp

Jak informuje samorząd rolniczy, za sporządzenie protokołu o

Od 21 lutego można składać wnioski na inwestycje w

Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. rolnicy, którzy chcą zab