Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
29 maja 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,0031 EUR EUR - 4,4503 GBP GBP - 4,9213 DKK DKK - 0,5970
Archiwum
29.05.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 188,25 (+ 0,53%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 0,30%), rzepak SIE20 - 369,75 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++ 29.05.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,42 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++

Wielkopolska: Rośliny wysychają na pniu. Konieczność przyspieszenia żniw i oszacowania strat w uprawach

Redakcja

W ostatnim czasie na terenie kraju, a w szczególności w Wielkopolsce, występują zjawiska pogodowe związane z bardzo wysokimi temperaturami (35 stopni w cieniu) oraz brakiem opadów. Rolnicy alarmują, iż nastąpiło bardzo duże odparowanie wody, nie tylko na słabych glebach, ale również na IV i III klasie ziem. Żniwa będę miały prawdopodobnie miejsce jeszcze w tym miesiącu, dlatego ważne jest oszacowanie strat w uprawach jeszcze przed zbiorami.

 

W związku z tym nie tylko susza, ale i wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które nie tyle dojrzewają, co po prostu wysychają „na pniu”. Wiele plantacji, jak np. rzepaku i jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren. Z lustracji pól wykonanej przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wynika, że żniwa w tym regionie kraju mogą rozpocząć się jeszcze w czerwcu.

 

Komunikaty IUNG-PIB w Puławach dotyczące wystąpienia warunków suszy w Polsce ogłaszane są z pewnym opóźnieniem, natomiast straty w uprawach muszą być oszacowane jeszcze przed zbiorami.

 

W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, aby rolnicy nie zgłaszali do urzędów gmin wniosków o oszacowanie strat „na ostatnią chwilę”, gdyż komisje nie zdążą zakończyć swej pracy przed nadejściem żniw. - Przypominamy także, że obowiązujące prawo nie pozwala na szacowanie strat u rolników, którzy nie złożyli stosownego wniosku w urzędzie gminy – przestrzega samorząd rolniczy.

 

Standardowymi formami pomocy dostępnymi dla rolników są:

- kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji,

- udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty,

- udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty,

- udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

 

Niezależnie od powyższego, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski, po zakończeniu szacowania strat przez komisje klęskowe rząd może podjąć decyzję o udzieleniu nadzwyczajnego wsparcia do powierzchni upraw, które ucierpiały w najwyższym stopniu.ódł

 

Źródło: WIR

Może zainteresuje Cię również:

Raport IUNG: Susza występuje w większości wojewódz

- W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 2

Wpływ stresu cieplnego na maciory i prosięta

Wysokie temperatury mogą być niekorzystne zwłaszcza w chowie

W Wielkopolsce wypłacono tylko połowę zaległej pom

Pomimo informacji ze strony rządowej o kolejnych wypłatach z