Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 stycznia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8844 EUR EUR - 4,2794 GBP GBP - 5,0614 DKK DKK - 0,5727
Archiwum
28.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,50 (+ 013%), kukurydza MAR20 - 169,75 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 404,50 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.01.2020 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,44 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++

Już teraz i w najbliższych latach kończą się terminy wieloletnich dzierżaw gruntów, a resort rolnictwa wyklucza ich przedłużenie

Redakcja

Przy okazji jubileuszu 25-lecia powstania firmy Goodvalley odbyła się dyskusja przedstawicieli społeczności akademickiej, świata biznesu i polityki. Głównym tematem dyskusji była ustawa o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i zagrożenia związane ze zmianami w prawodawstwie.

 

- Efektem związanym z tym, że w Polsce mamy bardzo niską przeciętną wielkość pogłowia, jest kryzys na rynku wieprzowiny. Rolnicy są w zasadzie „zmuszani” do uprawy ziemi, którą kupują. Najtrudniejszą rzeczą jest jednak to, że banki przestały traktować ziemię jako gwarancję kredytu. W związku z tym, kogo stać dziś na budowę np. nowej chlewni za kilka milionów złotych? Procesy koncentracyjne przebiegają w Polsce zbyt wolno i są zdecydowanie zbyt mało zaawansowane. Grozi to odnowieniem tzw. „kryzysu świńskiego”. Niestety nie zwiększa nam się liczba stad rozwojowych, czyli tych największych. W kontekście ustawy nawozowej i handlu ziemią pojawia się poważny problem. W zasadzie mamy kilkadziesiąt procent prywatnych gospodarstw, z dziada pradziada, które rozwijały się, ale których nie stać na to, aby mieć powyżej 2000 świń (tak aby spełnić warunki powyższych ustaw). To pokazuje, że w zasadzie nie mamy jak rozwijać produkcji. […] Wszystko to sprawia, że mamy bardzo złą strukturę pogłowia i tutaj trzeba zdecydowanie dążyć do tego, aby poprawić warunki rozbudowy gospodarstw – mówił w czasie panelu dyskusyjnego dr Benedykt Pepliński (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).

 

- Jesteśmy zaniepokojeni trendem zmniejszania dużych, dobrze zorganizowanych gospodarstw rolnych. Już teraz i w najbliższych latach kończą się terminy wieloletnich dzierżaw gruntów, a resort rolnictwa wyklucza ich przedłużenie. Mamy nadzieję, że uda nam się podjąć dialog z władzami państwowymi i wspólnymi siłami wypracujemy rozwiązanie umożliwiające współistnienie gospodarstw o różnej wielkości i specjalizacji, ponieważ dalsze rozdrabnianie struktury gospodarstw rolnych przyniesie dotkliwe konsekwencje gospodarcze i społeczne – przestrzegał Grzegorz Brodziak (Dyrektor Zarządzający Goodvalley). – Podobna sytuacja miała już miejsce w 2012 r., kiedy największym producentom rolnym odebrano 30% dzierżawionych od Państwa gruntów, argumentując, że zostaną one wykorzystane na powiększenie małych gospodarstw. W efekcie wyłączono z dzierżawy 62 tys. hektarów ziemi, a po 3 latach od tych wydarzeń ok. 6 tys. hektarów dobrej ziemi leżało odłogiem. Mogła ona pozostać w rękach dotychczasowych dzierżawców i przynosić im dochód.  Niebawem dokona się kolejny akt w procesie kroczącego wywłaszczenia i pozbawiania dzierżawców ich praw, jednak tym razem konsekwencje gospodarcze i społeczne będą dużo bardziej dotkliwe – podsumowuje Brodziak.

 

- Pamiętajmy, że samowystarczalność jest elementem szeroko pojętej wolności naszego kraju. To właśnie na polskiej wsi mamy wyprodukować żywność, która zabezpieczy potrzeby żywnościowe polskich konsumentów. Pracownicy wsi muszą z tego warsztatu pracy się utrzymać i stworzyć godne warunki życia dla siebie i dla swoich rodzin. Tereny wiejskie nie mają pełnić funkcji „skansenu”, o ich kształcie i sile powinny stanowić funkcje ekonomiczne i bezpieczeństwo żywnościowe, a także potrzeby gospodarcze. To ważny element naszej gospodarki, który „wpisuje się” w Produkt Krajowy Brutto i możliwości rozwoju – podkreślała Danuta Leśniak (Dyrektor Ochrony Środowiska Goodvalley).

Może zainteresuje Cię również:

Holenderski rząd chce ograniczyć liczbę świń. Prop

Rząd holenderski proponuje 180 milionów euro hodowcom trzody

Chiny produkują coraz cięższe świnie. Sprzedaż soi

Chińscy rolnicy hodują coraz cięższe świnie, aby czerpać zys

Tucz nakładczy na gruncie państwowym?

Mieszkańcy Katlewa w woj. warmińsko-mazurskim narzekają na z