Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 marca 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7851 EUR EUR - 4.5540 GBP GBP - 5.2717 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
04.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 236,25 (- 0,42%), kukurydza MAR21 - 217,00 (- 3,98%), rzepak MAJ21 - 515,00 (+ 2,23%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

PKP blokuje prawie nieużytkowany przejazd kolejowy. Dojazd do pól straciło 37 rolników

Redakcja

W Szczepicach koło Bydgoszczy 37 rolników zostało pozbawionych dojazdu do swoich pól i łąk. Spółka PKP PLK bez uprzedzenia zlikwidowała przejazd kolejowy, z którego korzystali nie tylko rolnicy, ale też mieszkańcy, leśnicy, a także służby ratunkowe. Gospodarze twierdzą, że decyzja została podjęta zza biurka i nikt nie pofatygował się na miejsce, by sprawdzić jak wygląda stan faktyczny. Teraz boją się, że nie wykoszą łąk i nie dostaną dopłat.

 

Część rolników została całkowicie pozbawiona dostępu do swoich pól i łąk. Inni aby dotrzeć na swoją ziemię muszą nadrabiać drogi, a i tak nie ma gwarancji, że dojada do celu. Podróż sprzętem rolniczym jest w tym przypadku niebezpieczny, bowiem odbywa się ruchliwą trasą wojewódzką, na której w ostatnim czasie doszło do poważnego wypadku z udziałem ciągnika rolniczego. - Muszę nadrabiać 20 km, żeby dojechać na łąkę. Druga droga jest piaszczysta. Mamy suszę i można się zakopać. Dojechać się nie da, a bydłu trzeba dać jeść – mówi jeden z mieszkańców Szczepic.

 

Poziom absurdu w zaistniałej sytuacji potęguję fakt, iż PKP rzadko korzysta z tych torów. Pociągi towarowe poruszają się tą linią najwyżej dwa razy w tygodniu. - W 2016 roku doszło do spotkania z władzami PKP, gdzie zapewniali nas, że ten przejazd nie może zostać zlikwidowany. Następnego roku ponieśliśmy nakłady na modernizację drogi, bo to dojazd pożarowy - mówi Piotr Siuda, komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Szubin w rozmowie z reporterami telewizji Polsat News. Spółka PKP PLK informuje natomiast, iż proponowała Lasom Państwowym, aby te przejęły przejazd pod swoją opiekę. Leśnicy odmówili, bo wówczas musieliby zamykać szlaban na kłódkę i rolnicy nie mogliby z niego korzystać. Dlatego pisemnie poinformowali kolejarzy, że z przejazdu korzystają także mieszkańcy i właściwym adresatem żądań jest gmina. PKP utrzymuje jednak, że spółce nic nie wiadomo jakoby z przejazdu korzystał jeszcze ktoś inny poza pracownikami Nadleśnictwa.Na co innego wskazuje pismo leśników. 

 

Co ciekawe, o całej sprawie nic nie wiedziały władze samorządu gminnego. Wstępnie Urząd Miasta w Kcyni wyraził chęć przejęcia przejazdu i opieki nad nim.

 

Rolnicy uważają, że są poszkodowani w tej sytuacji i będą ubiegać się o odszkodowania.

 

Źródło: Polsat News 

Może zainteresuje Cię również:

Polityka Brukseli zmierza do pełnego uzależnienia

- Obawiamy się, że strategia w proponowanym kształcie z

Nie można zmuszać rolników do wprowadzania 25% upr

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych uważa, że

Są pieniądze na kredyty preferencyjne dla rolników

8 lutego 2021 r. na internetowej platformie aplikacyjne